19-21 жовтня в містечку Моршині Стрийського району Львівської області відбулась спроба проведення Всеукраїнського Установчого з’їзду просвітницько-спортивного товариства “Пласт”. З’їхалося 162 особи, з яких 59 делегатів з правом голосу.

До президії з’їзду входили: пл. сен. Богдан Генега. ЛЧ (Львів), ст. пл. Володимир Скоробський (Київ), ст. пл. Богдан Гасюк (Львів). За господарсько-фінансову ділянку роботи З’їзду дбав пл. сен. Олександр Криськів, ЧМ, за розташування і харчування – пл. сен. Віталій Окуневськнй (Моршин). Присутні представляли Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Волинську, Рівненську, Закарпатську, Чернівецьку, Київську, Донецьку, Дніпропетровську, Чернігівську і Черкаську області. Найбільш чисельно представлялася Львівщина – 97 пластунів і гостей.

Між учасниками З’їзду були чотири пластуни 20-тих років – Юліан Воробкевич, Степан Коржинський, Іван Якубовський, Богдан Сітницький, пластуни з Канади, США, Німеччини, Литви та Президія Тимчасової КПР Пласту в Польщі. Уповноваженими представниками Світового Проводу Пласту були: пл. сен. Людмила Дармограй – головна булавна УПНовачок, пл. сен. Петро Содоль, ЛЧ – головний булав ний УПЮнаків.

Різдвяний візит Др. Коржинського (ЛЧ Коржика): Петро Содоль, Вячеслав Олійник, Святослав Козак, Роман Шиприкевич, Степан Коржинський, Володимир Жмурко, Нестор Дацишин, Віталій Волошин

Різдвяний візит Др. Коржинського (ЛЧ Коржика): Петро Содоль, Вячеслав Олійник, Святослав Козак, Роман Шиприкевич, Степан Коржинський, Володимир Жмурко, Нестор Дацишин, Віталій Волошин

Діяло 5 комісій З’їзду: таборова, статутова, господарська, новацтва і юнацтва.

Богдан Гасюк: про відновлення Пласту в Україні у 1989-1991 роках

Обговорили запропоновані два проекти статуту – Олега Гритва та Ореста Шота. Але жодний не був прийнятий за основу. Обрали склад Тимчасової КПР України:

  • голова пл. сен. Олег Покальчук, ЧК (Луцьк),
  • пл. сен. Богдан Генега, ЛЧ (Львів),
  • пл. сен. Олесь Криськів, ЧМ (Львів),
  • пл. сен. Ігор Гринів (Київ),
  • ст. пл. Олеся Пасічник (Львів),
  • ст. пл. Валерій Олійник (Донецьк),
  • ст. пл. Степан Корчинський (Івано-Франківськ),
  • ст. пл. Володимир Скоробський (Київ),
  • ст. пл. Богдан Гасюк (Львів) – члени.

Схвалили дві резолюції:
– подальші прийняття Пластової Присяги в Україні проводитимуться за попередньою згодою пленуму Тимчасової КПР України або ГПБ;

– звернення до ВР УРСР з повідомленням про відновлення в Україні діяльності Просвітницько-спортивного товариства “Пласт” як самостійного громадського об’єднання української молоді.

Вістку про цей З’їзд увечері 21 жовтня передали в інформаційній телепередачі “Час” каналами Телеграфного агенства Радянського Союзу (ТАРС) у Москві.

Діяльність пластових осередків легітимно оформили в трьох областях Галичини: Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській.

До історії Пластових З’їздів: 1 КПЗ, Івано-Франківськ

Згідно з представленими звітами пластових осередків, станом на жовтень 1990 року в стадії організації перебували 100 гуртків УПЮнаків і понад 40 гуртків УПЮначок, об єднавши майже 1000 хлопців і дівчат. За спостереженнями пл. сен. Ореста Гаврилюка, ЧМ – на початок осені 1990 року діти в 1500 школах України мали бажання стати пластунами.

Пластування 1990-их

Тоді ж пл. сен. Любомир Онишкевич, CM у статті “Відродження Пласту в Україні’’ (журнал “Пластовий шлях’’, число 3. липень-вересень 1990р.) передбачливо застерігав:

Найбільша проблема там є єдності і одности Пласту, щоб він не розбився на ряд непов’язаних зі собою організацій. Для того потреба там є матеріалів про Пласт, в цьому ми можемо і повинні їм допомогти.

Матеріал: ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.