Пластовий З`їзд у Моршині, 1990

19-21 жовтня в містечку Моршині Стрийського району Львівської області відбулась спроба проведення Всеукраїнського Установчого з’їзду просвітницько-спортивного товариства “Пласт”. З’їхалося 162 особи, з яких 59 делегатів з правом голосу.

До президії з’їзду входили: пл. сен. Богдан Генега. ЛЧ (Львів), ст. пл. Володимир Скоробський (Київ), ст. пл. Богдан Гасюк (Львів). За господарсько-фінансову ділянку роботи З’їзду дбав пл. сен. Олександр Криськів, ЧМ, за розташування і харчування – пл. сен. Віталій Окуневськнй (Моршин). Присутні представляли Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Волинську, Рівненську, Закарпатську, Чернівецьку, Київську, Донецьку, Дніпропетровську, Чернігівську і Черкаську області. Найбільш чисельно представлялася Львівщина – 97 пластунів і гостей.

Між учасниками З’їзду були чотири пластуни 20-тих років – Юліан Воробкевич, Степан Коржинський, Іван Якубовський, Богдан Сітницький, пластуни з Канади, США, Німеччини, Литви та Президія Тимчасової КПР Пласту в Польщі. Уповноваженими представниками Світового Проводу Пласту були: пл. сен. Людмила Дармограй – головна булавна УПНовачок, пл. сен. Петро Содоль, ЛЧ – головний булав ний УПЮнаків.

Різдвяний візит Др. Коржинського (ЛЧ Коржика): Петро Содоль, Вячеслав Олійник, Святослав Козак, Роман Шиприкевич, Степан Коржинський, Володимир Жмурко, Нестор Дацишин, Віталій Волошин

Різдвяний візит Др. Коржинського (ЛЧ Коржика): Петро Содоль, Вячеслав Олійник, Святослав Козак, Роман Шиприкевич, Степан Коржинський, Володимир Жмурко, Нестор Дацишин, Віталій Волошин

Діяло 5 комісій З’їзду: таборова, статутова, господарська, новацтва і юнацтва.

Богдан Гасюк: про відновлення Пласту в Україні у 1989-1991 роках

Обговорили запропоновані два проекти статуту – Олега Гритва та Ореста Шота. Але жодний не був прийнятий за основу. Обрали склад Тимчасової КПР України:

  • голова пл. сен. Олег Покальчук, ЧК (Луцьк),
  • пл. сен. Богдан Генега, ЛЧ (Львів),
  • пл. сен. Олесь Криськів, ЧМ (Львів),
  • пл. сен. Ігор Гринів (Київ),
  • ст. пл. Олеся Пасічник (Львів),
  • ст. пл. Валерій Олійник (Донецьк),
  • ст. пл. Степан Корчинський (Івано-Франківськ),
  • ст. пл. Володимир Скоробський (Київ),
  • ст. пл. Богдан Гасюк (Львів) – члени.

Схвалили дві резолюції:
– подальші прийняття Пластової Присяги в Україні проводитимуться за попередньою згодою пленуму Тимчасової КПР України або ГПБ;

– звернення до ВР УРСР з повідомленням про відновлення в Україні діяльності Просвітницько-спортивного товариства “Пласт” як самостійного громадського об’єднання української молоді.

Вістку про цей З’їзд увечері 21 жовтня передали в інформаційній телепередачі “Час” каналами Телеграфного агенства Радянського Союзу (ТАРС) у Москві.

Діяльність пластових осередків легітимно оформили в трьох областях Галичини: Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській.

До історії Пластових З’їздів: 1 КПЗ, Івано-Франківськ

Згідно з представленими звітами пластових осередків, станом на жовтень 1990 року в стадії організації перебували 100 гуртків УПЮнаків і понад 40 гуртків УПЮначок, об єднавши майже 1000 хлопців і дівчат. За спостереженнями пл. сен. Ореста Гаврилюка, ЧМ – на початок осені 1990 року діти в 1500 школах України мали бажання стати пластунами.

Пластування 1990-их

Тоді ж пл. сен. Любомир Онишкевич, CM у статті “Відродження Пласту в Україні’’ (журнал “Пластовий шлях’’, число 3. липень-вересень 1990р.) передбачливо застерігав:

Найбільша проблема там є єдності і одности Пласту, щоб він не розбився на ряд непов’язаних зі собою організацій. Для того потреба там є матеріалів про Пласт, в цьому ми можемо і повинні їм допомогти.

Матеріал: ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Пластові осередки: Станиця Моршин | Історія Пласту - […] Ініціаторами створення Станиці у Моршині стали мій син Іван та його однокласники. У травні 1990 їм прийшла пора вступати…
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This