Мандрівка виноградівських пластунів на Говерлу, 1928

Ця прогулька заслуговує на згадку тим, що до неї приготовлялись наші пластуни вже третій рік. Накінець се нам вдалося.

Поїздом заїхали до Ясіня. Тут виступили дівчата, що мали ночувати в Ясіню і лиш другого дня вийти на Козмещик, а хлопці поїхали дальше на Земир, а звідти пішки до Козмещика.

Вже першого дня рано були слабі надії добутись на Говерлю. Цілою нашою дорогою лився дощ. Хмари, мов лавина, насіли на гори і ліси; цілий наш краєвид був обмежений маленьким простором. Але ми не тратили надії, не падали духом, а йшли дальше й дальше. Дорогою до Козмещика дощ мало перестав, бо бачив, що не заверне завзятих і витривалих пластунів. Серед загалу прогульки була бадьорість, загартовання, веселість та вдовлення. І чи могло бути інакше, коли вже сама та краса борів, шум потоків, остре, свіже, чисте повітря освіжують людину і наводжують на неї все, що красне, чисте.

То було з нами. Підкріпились солодким здоровим молоком, придбали нових сил і рішились на другий день рушати далі, коли лиш не буде литися зверху, не зважаючи на перепади та крапання.

Скоро світ, ми були вже на ногах і кожен, як народжений стояв вже на дворі і чекав приказу “рушаємо”.

До нас прилучився лісничий, який зголосився нам за провідника. Йшли ми спершу горі звором (потоком), що крок за кроком піднімався його позем, а спад його води ставав все сильнішим, скаженим. Потім його покинули і завернули на право військовою серпантиною. Прийшлося підходити все далі більш вгору. Але се нікого не стримувало. Запах шпилькових дерев, лісових цвітів додавали нам нової і нової сили, а майбутній і мрійний краєвид манив нас і підганяв думку про відпочинок.

Мандрівний табір з Дубриничів на Говерлу, 1931. Полонина Близниця. Провідник - Богдан Алиськевич

Мандрівний табір з Дубриничів на Говерлу, 1931. Полонина Близниця. Провідник – Богдан Алиськевич

Не пожаліли ми часу і труду на відвідини померших вояків. Просторий чотирикутний цвинтар є оселею молодих 18-22 літніх хлопців-вояків. Взагалі пасмо Чорногори ще і тепер має ясні і свіжі знаки світової війни.

У кінці ми добулись на плай. Тут розширився наш горизонт, але мало що було видко, бо мряка за мрякою обходила нас і брала у свої обійми. Тепер ставало холодно та вогко. Руки помимо волі ховали по кишенях, ковнірі плащів розкочувались як зимою. Перед нами скрізь туман. Показалася Говерля… Ми захоплені її величчю та поважністю, якою вона видається на перший погляд, підбадьорилися і, немов зовсім свіжі, почали зближатись і здобувати її головний, рівний північно-східний бік. Тут не потрібно було провідника. Дорога десь поділася і треба було ступати маржинськими ступнями, немов по сходах. почались перегони. Кожний хотів виграти рекорд, кожний змагався, щоб бути першим на верху.

Говерля, що вже рік не бачила людей з міста, тепер ожила, загомоніла. Втішилась прихильністю та любов`ю молоді до неїі, мов на її приказ, вітер, що протяжливо завівав, розігнав на часок мряку, що дало нам змогу поглянути на окружаючі гори, ріки, села. Із того всего загомоніла, полилась молодеча пісня з молодих освіжених грудей і покотилась луна далеко, далеко по лісах, прогалинах, а струя вітру захопила слова нашого гимну і покотилась аж до старого Петроса, щоб і той почув як гуляє сестриця Говерля.

Автор: пластун М. Підкова, Севлюш (Виноградово)

Джерело: ж-л “Пластун”, річник VI, ч. 3, травень 1928, с. 34-35.

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This