Пластуни в ООН

Попри те, що Пласт не робив жодних заходів, аби здобути який-небудь статус в Організації Об’єднаних Націй, він опосередковано репрезентований в цій організації через Світову Федерацію Українських Жіночих Організацій, куди входить і Союз Українок Америки. До часу отримання власного статусу в ООН СФУЖО входила до складу Світового Руху Матерів. Саме через цю організацію українки вперше увійшли до ООН.

Членами Союзу Українок Америки є пластунки Христина Навроцька, Гр., Ольга Ставнича, Гр., Мотря Кузич, Гр., Ярослава Рубель, ПС, Наталі я Соневицька, ПС, Марта Кічеровська-Кебало, ПС, Мотря Кокоріс, ПС, та Ірина Куровицька, Верх.

Олена Процюк (яка не була пластункою, але репрезентувала Світовий Рух Матерів в ООН) 1983 р. запросила членку Пласту і СУА Ірину Куровицьку бути однією з репрезентанток Світового Руху Матерів. З рамени цієї організації І. Куровицька входила до комітетів «Родини», «Статусу жінки», «Психічного здоров’я і соціяльного розвитку», а 1995 р. взяла участь у конференції ООН та форумі з питань соціяльного розвитку в Копенгаґені, репрезентуючи СФУЖО, Світовий Рух Матерів і Національну Раду Жінок ЗСА.

Коли з’явилася інформація про торгівлю українками та жінками Східної Европи, О. Ставнича та І. Куровицька відреаґували заявою від Світового Руху Матерів та СФУЖО. Цей документ було передано 43-й сесії Комісії статусу жінки в ООН.

1975 рік ООН проголосила «Міжнародним роком жінки». Серед іншого, відбулася Перша Всесвітня жіноча конференція у м. Мехіко, її учасницею теж була О. Ставнича. У 1994 р. О. Ставнича взяла участь у Конференції з питань прав людини у Відні.

Христина Навроцька працювала у комітеті ООН з питань релігії і духовности, була учасницею інформаційних сходин Департаменту публічної інформації.

Мотря Кузич перебувала в репрезентації СФУЖО доволі коротко. Її зацікавленням була правнича сторона питання торгівлі жінками.

Головною репрезентанткою СФУЖО в Департаменті публічної інформації була Ярослава Рубель, яка входила до комітету у справах жінок і молоді та реаґувала на теми, що стосувалися потреб СФУЖО і Пласту, зокрема, надавала важливі матеріяли пластунам для подальшого використання у діяльності організації.

Пластуни на екскурсії в ООН, Женева, Швейцарія, 2015

Пластуни на екскурсії в ООН, Женева, Швейцарія, 2015

Марта Кічуровська-Кебало від 2003 р. щороку брала участь у Комісії статусу жінки і реґулярно звітувала про це перед СФУЖО, була учасницею тижневих інформаційних сходин та допомагала неурядовій делеґації України в ООН.

У 1995 р. відбулася IV Міжнародна конференція у справах жінок у Пекіні. На цьому форумі І. Куровицька провела «круглий стіл» Світового Руху Матерів, а також була серед доповідачів семінару СФУЖО та Національної Ради Жінок ЗСА. Голова СФУЖО пластунка Оксана Соколик була учасницею цієї конференції і «круглого столу», під час якого було порушено проблему Чорнобиля та ядерної безпеки.

І. Куровицька 1995 р. увійшла до складу репрезентації Міжнародної Ради Жінок, а 1999 року стала головним репрезентантом цієї організації. З раме- ни цієї Ради брала участь у неурядових комітетах, зокрема «Комітеті психічного здоров’я», виступала під час семінарів на теми порушення прав дитини, торгівлі жінками тощо. У 2009 р. І. Куровицьку обрано співголовою Комітету постійного розвитку.

У 2007 р. головою правничого відділу «Довкілля, людина і право» обрано Мотрю Худновську-Кокоріс, Наталія Соневицька останніми роками теж долучилася до репрезентації СФУЖО. Окрім участі в різноманітних засіданнях та інформаційних сходинах, часто дописує про перебіг різноманітних конференцій та семінарів до преси.

Усі членки Пласту, які репрезентували згадані організації в ООН, співпрацювали з Постійним представництвом України при ООН, відстоювали права жінок і ширили інформацію спершу про дисидентів (особливо про жінок) в Україні, відтак про Голодомор 1932-1933 рр., Чорнобильську катастрофу, загрозливу проблему торгівлі жінками і дітьми.

Текст: пл.сен. Ірина Куровицька, Верх.

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This