Пласт в українській гімназії в Чехословаччині

Школа українських пластунів. 21 листопада 1920 року армія Української Народньої Республіки, під натиском московського большовицького війська, відійшла за Збруч. Тут її поляки обезброїли, інтернували та розмістили по декількох таборах. В цій армії опинилося більше сотні українських дітей.

Становище їх у таборах було надзвичайно тяжке. Жили діти в загальних бараках, серед козаків, не мали ні одягу, ні взуття й що далі, тим більше деморалізувалися. Згодом були зроблені спроби виділити дітей із загальних бараків, перевести їх до окремих помешкань та влаштувати для них школи. Зробити це пощастило лише завдяки щедрій допомозі Американської Спілки Християнської Молоді (YМСА) та Британського Рятункового Комітету (ВСR).

Швидко після того, як повстали школи по різних таборах, само життя підказало що було, б ліпше об’єднати ці школи в одну, де навчання провадилось би після певної програми. Дотримувався б певний принцип виховання та й сама допомога, що нею користувалися всі таборові школи, була б тоді зосереджена в одному місці, що, звичайно, було, б значно раціональніше.

Реалізацію цього взяла на себе та сама Американська Спілка Християнської Молоді. Вирішено організувати школу в таборі Щипйорно й до цієї школи звести всіх дітей із інших таборів. В цій справі багато праці випало на долю аташе YMCA інж. П. Букова та сотника І. Гончаренка, що був тоді директором школи.

3 січня 1922 р. школа була остаточно сформована під назвою «Школа Українських Пластунів», у складі п`яти перших клас, з, кількістю коло 150 душ учнів. В основу навчання положено програму «Єдиної Укр. Школи». Крім загально-освітніх предметів, запроваджено також навчання ремесел, а саме: вчили шевства, кравецтва, столярства та оправи книжок. По рокові праці школа дала певні позитивні наслідки, але на весні 1923 р. польська влада почала ліквідувати табори інтернованих, разом із таборами мусіла б ліквідуватися й школа. Перед педагогічною радою повстало тяжке питання: як зберегти школу та заховати дітей од денаціоналізації, бо була загроза, що всі діти будуть розміщені по польських притулках. Педаґоґічна рада зверталася на всі боки, але порятунку не було. І учні, і вчителі почали шукати собі притулку, де хто міг. Частину учнів польські влада таки відправила до польських притулків, а другу частину почали перевозити за поміччю Британського Рятункового Комітету до Франції, на працю.

* * *

Українська гімназія в Чехословаччині

Українська гімназія в Чехословаччині

Дух довоєнного, часу, що виявляється у великому інтересі молоді цілого світу до спорту, похзначився виразно й на розвагах наших гімназистів. Вони захоплені всіма родами гри в м`яч, мають дві дружині футболістів і в святочні дні змагаються з різними чеськими спортовими клю бами. Ці змагання кінчаються в більшості побідою наших, учнів, що поширює й популяризує українське ім`я серед чеського населення.

. . .

Мальовнича природа місця осідку гімназії вже сама заохочує і орґанізування серед наших учнів поширену по всьому світі «Пласту». Ржевницькі околиці дають на кожному кроці можливість пізнавати життя природи. Прогульки з піснею на устах, імпровізовані концерти та декламації в часи відпочинку дають молодим пластунам безнастанно нагоду примінювати практично гасло Пласту скоб: скоро, красно, обережно, бистро.

Для української справи робить Пласт при гімназії чималу пропаґаційну роботу. Рік 1929 ініціятоp і організатор гімназійного пласту проф. К. Подільський брав участь у світовому Джемборі в Льондоні, яко представник українського Пласту, а в літі року 1931 гімназійний Пласт чесно й гідно заступав Україну на Всесловянському Джемборі в Празі, захоплюючи пластунів та представників інших словянських і несловянських народів своїми вправами, співами й танцями.

Дві наші ілюстрації представляють окремі моменти з участи гімназійного Пласту у Всесловянському Джемборі. Одна, це – похід наших пластунів Прагою з українськими національними прапорами, під щирими окликами: «ать жіє Україна», а друга – група тих самих пластунів у Всесловянському таборі скавтів у Празі, перед походом.

Група пластунів перед походом Прагою, 1931

Група пластунів перед походом Прагою, 1931

Похід Прагою, 1931

Похід Прагою, 1931

Джерело: Українська гімназія в Чехословаччині, Прага-Ржевниці, 1932. Книга з архіву проф. Миколи Мушинки.

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This