До 65-ліття оселі Новий Сокіл

“Новий Сокіл” – за висловом відвідуючих гостей – це прекрасна і своєрідна закутина. Дехто порівняв його до Манявського Скиту. Це порівнання, набуть, найбільш підхоже. Зараз за вартовою будкою,
брамою і мостиком зміняється цілковито його картина. На малій площі праворуч і вліво видніють два дерев’яні будинки, їх перерізує потік з містком.

Криниця накрита дашком та з дерев’яним помостиком, а в тіні дерев стоїть ряд великих столів. Праворуч розтягнеться вид на смерековий ліс та прекрасну – заквітчану у ромени і пахуче цвіття -поляну, обведену високими смереками. На цій поляні, приперта до розлогих дубів, пишається чепурно новозбудована палатка новачок.

На “Маківці” (це горбовина з парадною площею) – золотиться у проміннях сонця маленька капличка. По середині площі стоять дві щогли на прапори, обабіч засадженого пропам’ятного мазепинського дуба. Перед каплицею видніє пластова лелійка, уложена на землі з мальованих камінчиків.

Новий Сокіл - каплиця

Новий Сокіл – каплиця

Доволі крута стежинка, звана ім. ген.Тараса Чупринки – відомого всім пл.скоба Романа Шухевича, веде до глибокого яру, прозваного “Чорним Яром”.

Він направду чудовий і чарівний. Давно колись його високі береги були виповнені шумними водами. У наші дні руслом Чорного яру у посушливе літо протікає лише струмочком вода, а де-не-де творить він глибокі водні збірники, в яких живуть, риби й рачки.

Новий Сокіл - піднесення прапорів

Новий Сокіл – піднесення прапорів

Чарівний Чорний Яр своєю красою і холодом манить кожного. З розлогої юнацької площі чудовий вид на сусідку площу Начального Пластуна, а дальше на Норт Колінс – ген аж до озера Ірі, яке таємно золотиться у проміннях сонця. Із розлогих виноградних піль, цвітучих полян та смерекових лісів тендітно порушує повітрям вітерець, насичений ароматом живиці і запашних цвітів. Час до часу верхів’я старих високих смерек шумлять і про минуле, і про те, що має статись, і немов пригадують чарівні зелені Карпати, а в них – наш залишений старий Сокіл – Остодір – Підлюте.

Новий Сокіл - новацький курінь

Новий Сокіл – новацький курінь

Таким то є нами прибраний на далекій чужині “Новий вокіл”, що ніжними тонами свого довкілля вдаряє у нашу душу і серце, викликаючи спогади про Батьківщину-Україну.

І тому на “Новому Соколі” так легко таборується, і тому так легко пливуть казки і оповідання про нашу Батьківщину. В цьому криється вся загадка притягаючої сили. Тому наша пластова молодь
так дуже полюбила “Новий Сокіл”.

Довідка. Пластова оселя “Новий Сокіл” – найстаріша пластова оселя у США. Ініціатива щодо купівлі оселі для пластової молоді належить пл.сен. Маріянові Борачку. Ідея з`явилась зимою 1950 року. Друг Маріян рівночасно ж був реалізатором цієї ідеї, а також організатором грошової збірки. Він же був і першим адміністратором оселі. Площу, величиною у 25 акрів землі за 2,500 долл. закуплено в Норс Коллінз. Вступний контракт підписано 28 квітня 1951 року. 2 травня 1951 року злагоджено акт “Заява про власність”, яким стверджується, що набута площа – це власність пластової Станиці Баффало. Властивий контракт підписано 6 серпня 1951 р. У 1952 році оселя стає власністю КПС США.

Джерело: Пластовий архів-музей, Клівленд, США

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.