Ярослав Пришляк: Новий Сокіл

До 65-ліття оселі Новий Сокіл

“Новий Сокіл” – за висловом відвідуючих гостей – це прекрасна і своєрідна закутина. Дехто порівняв його до Манявського Скиту. Це порівнання, набуть, найбільш підхоже. Зараз за вартовою будкою,
брамою і мостиком зміняється цілковито його картина. На малій площі праворуч і вліво видніють два дерев’яні будинки, їх перерізує потік з містком.

Криниця накрита дашком та з дерев’яним помостиком, а в тіні дерев стоїть ряд великих столів. Праворуч розтягнеться вид на смерековий ліс та прекрасну – заквітчану у ромени і пахуче цвіття -поляну, обведену високими смереками. На цій поляні, приперта до розлогих дубів, пишається чепурно новозбудована палатка новачок.

На “Маківці” (це горбовина з парадною площею) – золотиться у проміннях сонця маленька капличка. По середині площі стоять дві щогли на прапори, обабіч засадженого пропам’ятного мазепинського дуба. Перед каплицею видніє пластова лелійка, уложена на землі з мальованих камінчиків.

Новий Сокіл - каплиця

Новий Сокіл – каплиця

Доволі крута стежинка, звана ім. ген.Тараса Чупринки – відомого всім пл.скоба Романа Шухевича, веде до глибокого яру, прозваного “Чорним Яром”.

Він направду чудовий і чарівний. Давно колись його високі береги були виповнені шумними водами. У наші дні руслом Чорного яру у посушливе літо протікає лише струмочком вода, а де-не-де творить він глибокі водні збірники, в яких живуть, риби й рачки.

Новий Сокіл - піднесення прапорів

Новий Сокіл – піднесення прапорів

Чарівний Чорний Яр своєю красою і холодом манить кожного. З розлогої юнацької площі чудовий вид на сусідку площу Начального Пластуна, а дальше на Норт Колінс – ген аж до озера Ірі, яке таємно золотиться у проміннях сонця. Із розлогих виноградних піль, цвітучих полян та смерекових лісів тендітно порушує повітрям вітерець, насичений ароматом живиці і запашних цвітів. Час до часу верхів’я старих високих смерек шумлять і про минуле, і про те, що має статись, і немов пригадують чарівні зелені Карпати, а в них – наш залишений старий Сокіл – Остодір – Підлюте.

Новий Сокіл - новацький курінь

Новий Сокіл – новацький курінь

Таким то є нами прибраний на далекій чужині “Новий вокіл”, що ніжними тонами свого довкілля вдаряє у нашу душу і серце, викликаючи спогади про Батьківщину-Україну.

І тому на “Новому Соколі” так легко таборується, і тому так легко пливуть казки і оповідання про нашу Батьківщину. В цьому криється вся загадка притягаючої сили. Тому наша пластова молодь
так дуже полюбила “Новий Сокіл”.

Довідка. Пластова оселя “Новий Сокіл” – найстаріша пластова оселя у США. Ініціатива щодо купівлі оселі для пластової молоді належить пл.сен. Маріянові Борачку. Ідея з`явилась зимою 1950 року. Друг Маріян рівночасно ж був реалізатором цієї ідеї, а також організатором грошової збірки. Він же був і першим адміністратором оселі. Площу, величиною у 25 акрів землі за 2,500 долл. закуплено в Норс Коллінз. Вступний контракт підписано 28 квітня 1951 року. 2 травня 1951 року злагоджено акт “Заява про власність”, яким стверджується, що набута площа – це власність пластової Станиці Баффало. Властивий контракт підписано 6 серпня 1951 р. У 1952 році оселя стає власністю КПС США.

Джерело: Пластовий архів-музей, Клівленд, США

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Пришляк Ярослав (Братчик Славко), в 11-у річницю смерти – 100 кроків - […] Та найбільше часу й труду віддав він праці в Пласті, зокрема в новацькому діянні. Упродовж 27 років виконував обов’язки…
  2. До 50-ліття пластової оселі Писаний Камінь | 100 кроків - […] 1951 р., новацтво й юнацтво їздило на пластові табори на Новий Сокіл, де часто перебував улюблений усіма Начальний Пластун…
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This