Перші спроби відновлення “Пласту” – 1988 рік

Перші спроби відродження “Пласту” почалися у час перебудови та гласності, що стали реакцією свідомої частини української молоді на діяльність офіційних дитячо-молодіжних організацій радянської влади: жовтенят (діти віком 7-9 років), піонерів (діти віком 10-15 років), комсомольців (молодь віком 16-28 років). Усі вони виконували роль резерву для кадрів Комуністичної партії України та Радянського Союзу.

У Львові 13 травня 1988 року відбувся політичний мітинг, де вперше у присутності кількох десятків тисяч студентів і старшокласників, пролунали заклики виробити нові концепції національної освіти та патріотичного виховання з урахуванням досвіду роботи товариств “Просвіта” і “Пласт”, що діяли у Західній Україні в період 1920-30-тих років.

У 3-му числі львівського науково-культурного альманаху “Євшан-Зілля” за червень 1988 року (видання Української асоціації незалежної творчої інтелігенції, редактори Ірина Стасів-Калинець та Ігор Калинець) на сторінках 176-182 помістили нарис “Український скаутинг (Пласт)”. Його автор, професор-мовознавець Юліан Редько, вперше за роки радянської влади представив читачам історію Пласту (1911-30 рр.) шляхом короткого популярного викладу. Автор у юнацькі роки належав до “Пласту” у Львові.

У вересні 1988 року з метою поглиблення наукового співробітництва зі Львова до Торонто (Канада) вилетів академік Ігор Юхновський. Він познайомився у Канаді зі своїм колегою – фізиком пл. сен. Юрієм Даревичем, ЧоК, і вже через нього ближче знайомиться з “Пластом”, читає літературу, зустрічається з пластунами.

10 Збори КУПО, Канада, 1988

10 Збори КУПО, Канада, 1988

Василь Січко, колишній політв’язень радянських таборів і голова шойно проголошеного Українського християнсько-демократичного фронту (УХДФ), 14 листопада 1988 року звернувся до Президій Верховних Рад СРСР і УРСР із проханням офіційно зареєструвати УХДФ Разом з тим порушувалися інші важливі питання: про вихід України зі складу Радянського Союзу, створення національних Збройних Сил, визнання національної символіки (тризуба, синьо- жовтого прапора і гімну “Ще не вмерла Україна”) як державної атрибутики України, вимога узаконити товариства “Просвіта” і “Пласт” тощо.

Василеві Січку активно допомагала його мати. Вона, перебуваючи в особистих справах у США і Канаді восени 1988 року, в інтерв’ю радіостанції “Свобода” (Вашингтон) сповістила цілому світові про те, що УХДФ домагається демократичних змін в Україні, зокрема легального відновлення діяльності товариства “Пласт” на території України.

На 10-тих Зборах КУПО, що відбулися 19-20 листопада 1988 року у приміщенні Інституту Святого Володимира у Торонто, новообраний голова ГПБ пл. сен. Орест Гаврилюк, ЧМ, поінформував про те, що на Батьківщині спостерігається щораз більше зацікавлення “Пластом” і здійснюються спроби отримати згоду радянської влади на легальне відновлення пластової праці. Делегати і гості КУПО погодилися надалі пильно відстежувати події в Україні і шляхом особистих контактів ширити Пластову Ідею серед української молоді, знайомити і формами і методами пластування.

Свято Весни львівських пластунів, Бірки, 1991, фото Святослав Павлюк

Свято Весни львівських пластунів, Бірки, 1991, фото Святослав Павлюк

Джерело: Іван Гоменюк, Володимир Стецько, Історія Пласту – УСО, Стрий, 2000.

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Пл.сен. Ігор Олексюк, ЦМ: враження від Джемборі 2019 | 100 кроків - […] Чому 30? Бо – 30-річчя відновлення Пласту в Україні. […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This