Олег П`ясецький: Про відновлення Пласту у Стрию

То була бурхлива пора для Стрийщини. Пора політичного піднесення, мітингів, закликів і здвигів. Люд визначався у своєму виборі. Не все на перших порах вдавалося початкуючій демократії. Не обійшлося без сварок, непорозумінь, відвертого паплюження один одного. Зараз нам зрозуміло, що це був період становлення, що інакше у нас не могло бути.

У вересні 1989 року частина молоді Стрийщини об’єднується у молодіжне товариство «Паростки».

Місто відразу відчуло вплив діяльності новоствореного товариства. Восени того року ми провели кілька літературних вечорів під загальною назвою «Хата-читальня». Це були вечір пам’яті В. Симоненка, вечір, присвячений січовому стрілецтву, зустріч з В. Чорноволом та Калинцями. Ми збирали підписи про внесення змін у Закон про вибори. Разом зі Стрийським комітетом комсомолу організували перше в часи відродження свято Святого Миколая. Це свято складалося з двох частин.

І якщо перша частина (привітання сиріт та інвалідів) вдалася нам, то друга частина (загальноміське святкування на алейці) була невдалою. Товариство видавало самвидавом газету «Українське юнацтво» (десь до шести номерів) та додаток «Колядниця». На Різдво «Паростки» колядували гуртом у місті. Нами був організований перегляд відеофільму про Ісуса Христа. Ми нав’язали контакти з товариством Лева, брали участь у живому ланцюгу в день Злуки.

Отже, товариство «Паростки» було незалежним добровільним об’єднанням молоді, яке ставило перед собою завдання – вивчати історію краю, історію пам’яток культури, релігію. З темряви до світла, до знань – такий зміст мала наша хоругва, на якій був зображений зелений паросток, що проростав від чорного краю полотнища до білого.

Але гірка чаша чвар, занепаду, розколу не оминула цей пагінець молодіжного руху. Після зради голови товариства Юрія Гелетка пройшов розкол на суто політичну фракцію (на її грунті Ю. Гелетко пробував створити СНУМ) та, властиво, на «Паростки». Таким чином, на початку 1990 року єдина некомуністична молодіжна організація Стрийщини була далеко не в кращому становищі. Без копійки коштів (попередній голова при виході з товариства не побажав «поділитися» нашими фінансами), без чіткої програми продовжували своє існування.

На заприсяженні 22.01.1991

На заприсяженні 22.01.1991

Заприсяження у Стрию, 1991 р.

Заприсяження у Стрию, 1991 р.

Єдиним нашим надбанням була віра у необхідність праці з дітьми та молодцю. Мала кількість членів товариства (сюди належали Оксана Поляк, Андрій Борсукевич, Іван Нагірний, Оксана Мельник, я та п’ять юнаків і юначок), а також до певної міри дискредитованість товариства, не дозволила нам надалі широко використовувати свій попередній досвід публічних виступів, «Хати-читальні» чи організовувати інші акції. Товариство було на межі загибелі. Нас тримало разом тільки переконання в необхідності підготовки нової генерації молоді. Ми були розчаровані у вчинках дорослих «дядьків» і «тіток», побачили і зрозуміли, що люди, які виросли в адміністративно-бюрократичній системі, переважно не спроможні до великих перемін і здвигів. Разом з тим, ми всім своїм єством відчували необхідність таких змін.

Ми не мали засобів реалізації нашої ідеї. Тому не залишалося нічого іншого, як зайнятися підготовкою бази для своїх задумів у майбутньому. Ми реєструємо Статут товариства «Паростки» (ще при міськвиконкомі старого скликання), відкриваємо свій рахунок у банку. Паралельно шукаємо приміщення, де можна було б займатись з дітьми. При допомозі пана Злупка знаходимо таке приміщення на вулиці Руській, що біля міської лікарні і складаємо договір оренди на ці напівпідвальні апартаменти.

Саме в цей час натрапляємо в пресі на скупу інформацію про Пласт, чуємо про цю організацію з уст деяких добродіїв та старожилів міста. Мета Пласту і наша збігалися. Тому я активно шукаю вихід на львівський Пласт. Через п. Катерину Білецьку мені вдається вийти на Олеся Криськіва – тодішнього голову Крайової (Всеукраїнської) Пластової старшини. На Львівській крайовій конференції Руху саме від нього я отримую запрошення на установчі збори Пласту Львівщини, що мали відбутися в Брюховичах.

У Брюховичі нас поїхало четверо: Михайло Шепарович, Василь Дидик, Микола Ханас і я – тобто ті люди, що на той час найбільше цікавилися Пластом. Два весняні дні 1990 року у Брюховичах переконали мене в необхідності творення Пласту у Стрию і, до речі, кардинально змінили долю. З тих днів моє життя безпосередньо і вже, напевно, назавжди пов’язане з Пластом. По приїзді в Стрий пани Дидик та Шепарович відійшли від справи. Натомість до нас приєдналися Василь Щекун та практично всі (хто раніше, а хто пізніше) члени товариства «Паростки». Трохи згодом – студенти Дрогобицького педінституту Роман Торкало та Ігор Мачоган.

Пластуни стрийської гімназії

Пластуни стрийської гімназії

Після установчих зборів Стрийського Пласту, що відбулися 29 червня 1990 року, ми одразу почали набирати дітей. На тих зборах головним адміністратором-станичним було обрано Миколу Ханаса. Я і Василь Щекун очолили виховну працю з юнаками (це були хлопці віком від 12 до 17 років). Ось так, не маючи ніяких вишколів і літератури, за виключенням одного примірника «Життя в Пласті» О. Тисовського, ми розпочали свою працю. Опираючись на товариство «Паростки», ми розмножували пластову літературу: «Посібник зв’язкового», «Пластові табори», «Життя в Пласті», а також правильники.

Перші зібрання пластунів у Стрию відбувалися на вулиці Руській у домівці «Паростків». Не було коштів на ремонт приміщення. І все ж, представники нової демократичної влади заявили, що ми повинні зробити ремонт або ж шукати іншого приміщення. До речі, на це приміщення вже претендував один кооператив.

Нами було знайдено компромісне вирішення цієї проблеми. Приміщення на Руській ми відступили спортивному товариству «Сокіл». А взамін одержали відремонтоване, також півпідвальне приміщення по вулиці Миру (тепер С. Бандери). Саме тут знайшов свій перший притулок стрийський Пласт в час його відродження.

Олег П’ЯСЕЦЬКИЙ, старший пластун

Орлині крила. – 1993. – ч. 2. – С. 6.

Джерело: На крилах орлиних – до щастя Вітчизни. – Стрий: Щедрик, 2010. – С. 50-53.

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This