“Пороги” про Пласт у Чехії

«Пороги» вже розповідали про заснування, точніше, відродження української скаутської організації «Пласт» у Чехії. Тут вже майже рік триває процес відновлення цього молодіжного об’єднання. Саме відновлення, адже «Пласт» існував та вів активну діяльність у Празі в міжвоєнні роки.

Розпочалося все з ініціативи чотирьох студентів у червні 2014 року, і трохи більше місяця тому, а саме 25 квітня, у Празі була вперше з 1939 року заприсяжена пластунка Наталія Дубаневич. Що ж таке «Пласт», і чому б він мав існувати в Празі? «Пласт» – це національна скаутська організація, що займається насамперед вихованням дітей та молоді, але з ними й старших людей. Організація вже вступила до другого сторіччя свого існування та виховала не одне покоління патріотичних і гідних людей. І хай не лякає слово «скаутська» – для того, щоб стати пластуном, зовсім не обов’язково бути в ідеальній фізичній формі та володіти умінням в’язати вузли чи ставити намети.

Пластова Присяга -пл.уч Наталка Дубаневич, Прага, біля пам`ятника Т. Шевченка, 25 квітня 2015

Пластова Присяга -пл.уч Наталка Дубаневич, Прага, біля пам`ятника Т. Шевченка, 25 квітня 2015

Основною одиницею організації є гурток, зосереджений на фізичному й моральному вихованню дітей. У «Пласті», втім, немає суворих педагогів та замучених учнів – філософія організації побудована на засадах передачі досвіду і співпраці. Виховники – старші пластуни – передають свій досвід дітям та спрямовують їх, допомагають шляхом помилок і перемог знаходити себе. Згідно з філософією «Пласту», людина не має жити, аби втілювати в реальність чиїсь сценарії, але має самостійно обирати ким і для чого бути. І завдання виховників полягає в тому, аби вказати дитині на безмежний світ розвитку – фізичного й морального. Крім того, «Пласт» наголошує на нашому корінні – на українському народі, українській землі та мові.

Діти XXI століття – це здебільшого діти міста, міста інтернаціонального та уніфікованого, діти високих технологій і капіталістичного світу. І завдання пластунів – допомогти дитині усвідомити, що в цьому світі XXі сторіччя є місце єдності з природою та цінності людини як особистості. Пластуни виховують у дітей відчуття того, що вони серед мільйонів людей належать до єдиної спільноти, а саме до українського народу, і що де б вони не жили чи мешкали, для них завжди знайдеться місто «серед своїх». Цьому вчить «Пласт» – діти подорожують та їздять гуртками на табори, або й влаштовують табори власні, займаються творчістю й благодійністю, організацією менших і масштабних подій – від лекції для однокласників до фестивалів. У дітей є незчисленно багато можливостей, коли вони разом і під опікою свого виховника. Старші члени «Пласту», власне, вчаться разом із дітьми – адже межі самовдосконалення не існує!

Біля пам`ятника Т. Шевченка, 25 квітня 2015

Біля пам`ятника Т. Шевченка, 25 квітня 2015

Діти міст XXI століття заслуговують на можливість знати більше. Знати те, що світ має їм запропонувати за межами міських будівель, на що вони здатні самі за межами життєвої рутини. А той факт, що «Пласт» є саме українською організацією, є надзвичайно актуальним за кордоном. «Пласт» існує й активно діє у Сполучених Штатах, Канаді, Німеччині, Польщі, Словаччині та інших країнах, а нині й у Чехії. Адже що десятирічна дитина, яка більшу частину свого життя провела в Празі, знатиме про своє коріння? Молодші діти часто й рідною мовою добре не володіють, адже вони вчаться у чеській школі чи ходять до чеського дитячого садку. І що, власне, є для дітей мігрантів рідним? Цей вибір мають зробити вони самі, коли настане час. Саме тому празький «Пласт» запрошує дітей віком від 7 до 14 років до своєї сімї. Не для того, аби агітувати чи переконувати, але аби запропонувати дитині альтернативу її щоденного світу. Аби допомогти знайти друзів, практикувати чи вчити українську мову, аби мати команду, з якою не страшно буде пробувати щось нове!

Про «Пласт» можна говорити багато – про історичні часи розквіту й боротьби, про видатних членів організації, про десятки таборів щороку й так далі. Але завжди краще один раз спробувати, ніж сто разів почути, чи не так? Тож запрошуємо Вас і ваших дітей, чи дітей Ваших знайомих, або знайомих Ваших знайомих зайти в гості до празького «Пласту» та на власні очі побачити, як розвивається українська скаутська організація в Чехії. Як нам сказала одна сива пластунка – будь іскрою, коли мрієш бачити багаття!

Знайдемося на Facebook на сторінці «Пласт – Чехія»!

"Пороги", ч 5, 2015

“Пороги”, ч 5, 2015

Джерело: “Пороги“, ч. 5, 2015

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This