Пласт на Карпатській Україні у 50-ліття його заснування

Польська шкільна влада не дала мені права навчання в українських школах Галичини, як негромадянинові Польщі й я скористав з того, що шкільна влада Карпатської України (тоді – Підкарпатська Русь) потребувала кваліфікованих учителів і я вислав потрібні документи.

В короткому часі я дістав завізвання вчити до Державної Торговельної Школи в Севлюші. Тут, я зорганізував два пластові курені ч. 15 хлоп`ячий і ч. 16 дівочий і вів виховну працю.

У 1924 році мене службово перенесли до Державної Торговельної Академії в Ужгороді, де був директором А. Штефан, свідомий і діяльний діяч Карпатської України – соборник в повному розумінні в своїй довголітній діяльності. По році Торговельна Академія перенесена була до Мукачева, а мене як організатора Пласту лишено в Ужгороді та приділено до Державної Гімназії. Рівночасно я обняв провід цілого Пласту для української молоді. У ті часи лише від молоді треба було приступити до виховної праці на українській соборній платформі.

По заснуванні Пласту при Державній Торговельній Академії (курінь ч. 2) я заснував два курені при Горожанській школі в Ужгород й поручив їхній провід – учителям Фердинанду Балицькому, хлоп`ячий ч. 4 і Питрицький – дівочий курінь ч. 5.

Черговим етапом була організація пластового куреня при Греко-католицькій Учительській Семінарії теж в Ужгороді. В тій семінарії був директором о. А. Волошин, пізніший Президент Карпатської України.

Скаутмайстер Леонід Бачинський

Скаутмайстер Леонід Бачинський

Найбільш відповідним провідником цього куреня був Микола Вайда, який тепер перебуває у Філадельфії. Це була свідома молода людина, яка радо взяла на себе тягар організації і проводу пластової молоді. Так постав 33-ий курінь (відділ) Пласту в Ужгороді ім. М. Лучкая. По реєстрації молоді набуто однострої і почалася виховна праця за точною виховною системою Пласту в Галичині. Пл.сен. Микола Вайда вповні оправдав моє призначення. Він цілою душею віддався праці в Пласті й заслуговує на те, або присвятити йому ці рядки спогадів, а разом з тим виявити йому признання за його добру й віддану працю для добра нашої молоді.

Микола Вайда по реєстрації куреня підготовив молодь до зложення І-ої пластової проби, яка відбулася під моїм проводом. Молодь була добре підготована і мала добру пластову поставу. Рівночасно друг Микола Вайда вів освідомляючу культурну працю. На академії в честь Івана Франка підгтовив живий образ “Каменярі”. Цілий гурт молоді з молотами на плечах на сцені “лупали скалу”, а гуртковий Федір Тацинець прегарно деклямував вірш Івана Франка “Каменярі”. У 1939 році цей гуртковий загинув смертю Героя за Карпатську Україну.

Крім цього Микола Вайда дописував до журнала “Пластун”, який виходив в Ужгороді та вів „Куток Вовченят” — основу Пласту. По закінченні науки в Ужгороді, вже як учитель у своєму рідному селі Великій Копані, а також в Севлюші, Вілоку, Берегові і Ясіню продовжував свою пластову організаційну діяльність, як член Окружної Пластової Команди.

Газета "Свобода", ч. 205, 1971

Газета “Свобода”, ч. 205, 1971

Дуже цікава його діяльність виявилася в містечку Вілоку, Берегівської округи, на самій границі з Мадярщикою. Це містечко було цілком змадяризовано і тут друг Микола заснував гурток пластової молоді. Він влаштував тут “Перше Народне Свято” з походом пластунів на яке прибули теж пластуни і пластун ки з околичних міст. Похід містечком та уряджена святочна академія зробили велике враження на майже змадяризованих селян.

Найбільше прибуло пластунів з 8-го Пластового Куреня в Берегові під пpoводом пл. сен. проф. К. Заклинського та інспектора Івана Гриця. Крім того були пластуни зі Севлюша, Xycту. Великої Копані, Королеви над Тисою та інших oceредків. Одні приїхали потягом, другі на роверах. Похід вулицями зі співом українських пісень, а потім cпopтові змагання та різні забави були великою атракцією для змадяризованого містечка. Особливо, зробив враження уряджений пластовий табір з гарною національною програмою під час ватри. У неділю усі були в церкві. Співали Службу Божу в українській мові. Один юнак читав “Апостола”, а другий “Вірую” з участю хору молоді. Місцеве змадяризоване населення не могли надивуватися нашій молоді і це викликало великий вплив в пробудженні національної свідомості.

Проф. Корнило Заклинський

Проф. Корнило Заклинський

Пізніше пл. сен. Микола Вайда був Комендантом Карпатської Січі на округу Севлюш.

Сьогодні, особлива велика заслуга пл. сен. Миколи Вайди, що він узяв на себе великий труд видати більшу працю про “Пласт на Закарпатті”. Він передав мені ґрунтово оброблений машинопис своєї праці до перегляду та доповнення, перегляду та вказівок. По минулих літах, така праця вимагає особливої уваги і дуже тяжко одній ocoбі без співпраці інших діячів Пласту на Карпатській Україні, все точно й повно написати. Важливе, що пл.сен. Микола Вайда хоче опертися не лише на cпoгaдах, а на документаціях, актах, пластової преси та різних пластових виданнях того часу.

Безперечно це – поважний труд, але конче треба таку працю видати і треба щоб всі бувші пластові провідники молоді та ті, що були в рядах Пласту на Карпатській Україні, прийшли з матеріяльною допомогою. Є багато в ЗСА і в Канаді та в інших державах людей, які були на Карпатській Україні, є також багато людей, які мають сантимент для цісї нашої Української Землі, які могли б прийти з матеріальною допомогою для видання цієї праці.

В осени цього року припадає 50-ліття заснування Пласту на Карпатській Україні. Кличемо і прохаємо друзів і симпатинів цієї “найменшої нашої України” прийти з грошовою допомогою.

Пл. сен. Леонід Бачннський був організатор Пласту в роках 1923-1929.

П. С. Збіркою зайнявся Видав. Комітет. Всі гроші пожертви просимо висилати на адресу:

Ukrainian Credit Union,
Acct. No. 3374
4814 N. Broad Street
Philadelphia, Pa, 19141

Газета "Свобода", ч. 205, 1971

Газета “Свобода”, ч. 205, 1971

Джерело: Леонід Бачинський. Пласт на Карпатській Україні у 50-ліття його заснування до діяльності пл.сен. Миколи Вайди в Ужгороді, газета “Свобода”, ч. 205, 5 листопада 1971 р.

Матеріал подала пл.сен. Оля Свідзинська.

Підтримати проект

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This