Дрот: Вступні розважання для розумного хлопця-непластуна

Маєш дванайцять чи більше літ? Думаю, що в тім віці ти вже повинен би мене зрозуміти. Уберися зовсім звичайно так, як виходиш на вулицю або до школи, замкни двері, щоби ніхто не підглянув і стань перед великим зеркалом. Лише не простуйся, не поправляй нічого на собі, не роби незвичайних мін. Приглянься добре людині, що її бачиш в зеркалі.

Припускаю, що знаєш себе менше-більше добре, значить: свою вдачу, свій характер, свої привички, примхи і т. п. Займися сам собою: приглядайся точно всім подробицям на сій людині в зеркалі і видумуй, в якій зв`язи є кожда подробиця, що її бачиш, з прикметами твого характеру. Приміром так.

Бачиш на чолі потертий червонявий відтиск — се очевидно з твердої шапки, яку затискаєш на чолі. Волосся зачесане до гори серединою прилягає як приліплене, боками відстає – мочиш все щітку і чешеш спершу середину по тому боки, середина звогчена більше прилягає, а на боки вже не стає води на щітці. На шиї темний пасок там, де прилягає ковнір блюзки — ти мив його, але не змив, бо фарба з блюзки в`їлася в скіру; ліпше булоб носити білий ковнірець, щоби ковнір блюзки до шиї не прилягав. Рукави на ліктях трохи вже повитирані — все в школі опираєш лікті на лавку, а в дома витираєш ними часом стіл. На руках, там де прилягає рукав блюзки, знову брудні обручки і брудний цілий верх руки — не носиш манжетів. На штанах повипихані коліна, а штани через те закороткі — нераз клякаєш на крісло, коли читаєш книжку, а часто і по підлозі суваєшся навколішки…

А глянь тепер на само лице. Що вичитав би ти з нього? — Трохи вистаючі губи надають лицю вираз якогось незадоволення; те саме зраджують все трохи насуплені брови. Коло уст з одної сторони легонький фалд — спробуй його прибільшити, виходить іронічний усміх, нещирий. Погляд очей — неприємно смілий, немов нечемний, ти любиш часом в злости сверлити другого очима, неначе хочеш надмір своєї злості очима кинути на свою жертву…

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1913 року

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1913 року

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1913 року

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1913 року

Вийди тепер на вулицю і точно так, як ти оглядав сю людину в зеркалі, приглядайся прохожим.

Притім порівнюй молодих і старших. Побачиш це, чого ти досі не бачив. І не знав. Кождий носить на собі зовсім прилюдно цілий свій життєпис і характеристику — на одягу і на своїй шкірі. Вільно тобі забавитися у відчитування цього тайного письма, бо носії його переважно, як ти – зовсім необережні, не лише не будуть тобі в тому ділі перешкоджати, але навпаки ще полегшать тобі роботу своїми рухами, мінами, словами.

Одначе ти не думай, наче б люде не бачили того на тобі, що ти бачив в зеркалі. Не думай, що ти тепер в силі свій життєпис і свою вдачу укрити і не позволити иншим так само бавитися тобою, як ти перед хвилею бавився ними. Чим ти молодший, тим легше тебе відчитати, бо тим менше зложений в тебе характер; чим ти старший — тим виразнішими рисами, бо за довший протяг часу, виписана твоя характеристика на шкірі твого лиця, в твоїх рухах, мові і пр.

Пояснюю тобі це не тому, щоби ти остережений мною пробував не виписувати своїх лихих прикмет характеру на поверхні свого тіла. Що воно не вдалобися тобі, цього навіть і не боюся. Зате без твого прохання хочу тобі щось порадити.

Знаю одну твою мрію, одно твоє бажання. Те бажання нам всім спільне. Навіть злишне, щоби хто стидався признатися до нього. І ти, і я, і ми всі хочемо: щось значити у світі між людьми. Признай це, бо коли скажеш, що ні, то і я, і всі люде висміють тебе і злегковажать і скажуть, що ти направду нічого не варт. Мусиш хотіти щось значити, бо з тим бажанням кожда здорова людина приходить на світ. А коли так, то повір мені, що є лиш один правдивий і певний спосіб це осягнути. Цей спосіб, правда, невигідний, але годі. Треба попросту позволити людям проглянути себе наскрізь, треба цілий свій життєпис і характеристику виписати в цілій своїй істоті — нехай читають. Але нехай все, що вичитають, буде так сильне, так певне й бездоганне, щоби ті люди боялися, яким закидом проти тебе себе осмішити. Довести до цього не така трудна річ, як виглядає. Але цього звичайно лякаються слабодухи й маловартні одиниці. Як схочеш пристати до нас пластунів, навчимо тебе.

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1921 року

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1921 року

Але мусиш показати, що ти варт бути в нашому товаристві.

Передовсім мусиш на стільки довіряти власному розумови, щоби ти не дав закпити з себе першому ліпшому недоліткови.

Недоліткам мусиш оставити охоту пробувати, чи не вдало б ся добути значіння у світі їх власними способами, отже приміром такими “геройськими подвигами” як без глузду троїтися алькогольними напитками і тютюном, ліниво, безцільно волочитися вулицями, віддаватися ординарним розривкам, або вчитуватися в глупі твори неінтелігентних книжкових гешефтярів. Мусиш отже навчитися вірити лишень у свою і нашу мудрість, значить у мудрість таких людей, які вміють це, що тільки ідейним трудом дасться здобути, а до чого недоростки бояться братися, щоби не виявити своєї нездарности. Не годиться тобі подивляти малоцінні одиниці за це, що безсильно піддаються звірячій натурі в собі.

Мусиш проявити між нами охоту стати сильним, красним, обережним, бистрим.

Твоя мрія, твоє бажання значити щось у світі — сповниться зараз, хочби ти мав щойно 12 літ, коли тільки пристанеш до нашого гурту. Ми не багато старші від тебе, але всі разом творимо велику силу, бо кождий з нас трудиться, щоби добути значіння всім.

Думаєш може, що ми за малі, щоби сповнити обітницю, щоби здобути собі і тобі якесь значіння у світі? Знай, що наш труд, це праця для будучности всіх народів. Ми будуємо основи будучого ладу.

Коли почуєш, що хтось жартує собі, чи висмівається з нашого труду, скажи йому, що нерозумно допускається зради власного народу і людства. Кождий чесний і розумний чоловік шанує нас, бо знає, що працюємо для нього, для його дітей, свояків, для його народу.

Бо чи не буде мати користь весь нарід, отже й кожда його одиниця користи з того, як з нас, української молодіжи виросте у Пласті сильне, здорове покоління, яке розумітиме як слід свої обовязки зглядом власної суспільности і цілого людства, вмітиме бачити і передбачувати небезпеки й боротися з ними, матиме вироблені з мисли, освічений ум, для якого ніяке діло потрібне суспільности не буде чужим, покоління, з якого виходитимуть цілі гурти свідомих, енергічних і мудрих трудовиків, що розберуть між себе і спільними силами швидко й добре виконуватимуть всі, навіть найтяжчі для життя суспільности необхідні праці.

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1921 року

Тисовський Олександр. Життя в Пласті. Обкладинка 1921 року

Пристань до нас, а зробимо тебе таким, що охотно позволиш людям поливляти себе за те, що вичитають з твоїх рухів, лиця, очей, мови. І шануватимуть тебе всі за добро, яке їм робиш. Наше товариство звелю “Пласт”, а себе ми називаємо – “пластунами”. Наші заняття, як це згодом пізнаєш, дуже різнородні, але вони всі змагають до одної великої ідеальної ціли, якою є краща доля нашої Вітчизни. Щоби різними дорогами зайти до цеї ціли і не розсівати наших сил, ми завели в себе лицарські, військові, козацькі, чи як їх хочеш назвати, звичаї. Є в нас малі дружини, що їх звемо “гуртками”, у яких кождий має визначену роботу для добра всіх. Отже, один в гуртку є провідник, другий прокуратор, себто знаток пластових законів і їх сторож, инший скарбник, ще инший писар і т.д.

Гуртки ведуть свою працю для більшої громади, в яку вяжуться, т. зв. “чети”. Чети творять сотню, сотні – полк, а полки – цілий наш “Улад українського Пласту”. В четі, сотні і полку є також діловодчики як в гуртку, а їх обов`язком є наглядати гурткових діловодів. Приміром четар наглядає гурткових провідників, четовий прокуратор гурткових прокураторів і т. д. Цей устрій і наша карність нагадують потрохи державу, потрохи військо. Але це лише зверхня форма, яку остаточно мусить мати кождий суспільний улад.

Одначе зміст нашої діяльности – не пуста військова муштра, а гарне, різнородне, ідейне життя в товаристві добрих, чемних і веселих товаришів. У нас одні одним мають повинуватись не з примусу, лише добровільно, охотно, розумно для добра і розвитку нашого у ладу, а з ним і цілого великого українського народу. Свідомість цього робить цю військову карність у нас правдивою приємностю. Саме вона, а не пуста зарозумілість простує нам плечі й підносить наші голови гордо в гору.

Отже, для добра нашої справи запрошуємо тебе: Пристань до нас, нехай і тобою як добрим сином і розумним, хоч ще малим, повеличаеться перед світом Україна.

Джерело: Олександер Тисовський. Життя в Пласті. Основи пластового знання для української молоді. – Львів, 1921.

Публікація в рамках співпраці з:

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. На прощання нашому основоположникові | Історія Пласту - […] Верховна Пластова Рада, на чолі якої стає Дрот. Щораз більше молоді, захопленої пластовими ідеалами вірност… Богові та Україні, приступає…
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This