29 березня 2015 року минає 47 років з дня смерті одного з основоположників Пласту – д-ра Олександра Тисовського. “100 кроків” публікує фото, віднайдене в пластовому архіві у Клівленді, США.

Пласт у значінню міжнародного скавтінґу є ділом зрілих, поважних людей. Се не сама забава для забави, не сам спорт, не сама руханка, не військо і не школа. Се в розумну систему уложене і молоді здорових народів зрозуміло подане до виконування мистецтво життя.

Виразно підкреслюю: се мистецтво, і як таке воно вимагає від нас запалу, хисту і студій, речей, що їх народи завжди шукають і находять серед молоді.

Олександр Тисовський в австрійському війську

Крайній зліва – Олександр Тисовський в австрійському війську

Як можна в кожному мистецтві бути самоуком, так можна бути пластуном без пластових підручників і без пластового уладу. Як були великі творці, художники ще довго перед ріжними академіями, так були пластуни ще перед заснованнєм Пласту: Великі люди — не всі, тілько ті, в яких історія ствердила пластові прикмети, — названі в підручниках Пласту як взірці і предтечі ідеалу пластуна, і нема найменшого сумніву, що коли б вони жили, були б співтворцями Пласту і розуміли б його без підручників, самі з себе.

Як з академії і з-під найкращих професорів мистецтва можна вийти дуже пересічним художником, так і з Пласту можна вийти цілком пересічною людиною. Бо Пласт вимагає запалу, хисту і студій.

Олександр Тисовський

Джерело: Альманах 100-літтямузей-архів ім. Л. Бачинського, Клівленд, США

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.