24 канал – Зроблено в Україні: Пласт

“Пласт” – це частина всесвітнього скаутського руху, і прийшов він на українські землі всього за 5 років після того, як виник у Великобританії. Ідея так чекала свого втілення, що “Пласт” почали організовувати одразу троє людей незалежно один від одного. Був серед них і син Іван Франка Петро.

Навесні 1912 року – 40 осіб* прийняли пластову присягу. Як і зараз, 100 років тому її слова залишаються незмінними “робитиму все, що в моїх силах, щоб бути вірним Богові й Україні, допомагати іншим, жити за Пластовим Законом”. У цьому законі перераховані 14 якостей, якими й повинен володіти справжній пластун: корисність, сумлінність, ощадність та ввічливість.

З моменту заснування пластуни брали активну участь у визвольному русі, виборювали незалежність УНР та ЗУНР. З початком Першої світової війни більшість із них зголосилася воювати в лавах Січових Стрільців. Через те, що багато з провідників та членів ОУН та УПА були виховані “Пластом”, зокрема Степан Бандера та Роман Шухевич, радянська пропагандистська машина докладала всіх зусиль, аби очорнити організацію, а отже, й заборонити.

Та, мабуть, найкраще про організацію говорять імена самих пластунів. Співачка Квітка Цісик, єпископ УГКЦ Любомир Гузар, один із основоположників Давоського форуму Богдан Гаврилишин, композитор Микола Колесса та американська астронавтка українського походження Гайдемарі Стефанишин-Пайпер–- постаті, якими пишається Україна.

У повсякденному житті пластуни вітаються, подаючи ліву руку. Кажуть, вона ближча до серця. А от якщо зустрічаються на урочистих подіях, та підносять праву руку з випростаними трьома пальцями та промовляють один до одного: “СКОБ”. Це гасло є початком слів Сильно Красно Обережно Бистро, які повинні бути характерними рисами всіх пластунів.

З початком російської агресії на сході України, пластуни як і в минулому одними з перших пішли боронити цілісність держави. Пластунами були загиблі в АТО фотограф Віктор Гурняк, командир групи спецпризначенців Євген Подолянчук та Марк Паславський з позивним “Франко”, українець американського походження, який офіційно прийняв громадянство, аби захищати Україну.

Джерело: Телеканал новин “24”

* Очевидно, названа цифра не відповідає дійсності. Справді, спочатку зголосилася до Тисовського велика кількість бажаючих, але більшість зголошених не пройшла “випробування” регулярними сходинами і станом на час складання Присяги у квітні 1912 року кількість заприсяжених могла бути 6-8 осіб, а пластовий гурток Тисовського “Крук” нараховував 12 осіб (докладніше)

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This