У неділю, 24-го травня 1987 відбулося — вперше в історії Фльориди — заприсяження молоденької юначки Наталі Трач. Наталя є донею колишніх пластунів Ірини і Любомира Трачів, які вже 18 років живуть у Маямі Біч, де мають свій відпочинковнй дім.

Через далеку віддаль Наталя не мала можливости включитися в ряди української молодечої організації, хоч дуже добре володіє українською мовою та є знаною місцевою декляматоркою. Завдячуючи пл. сен. Любі Маринюк, яка кілька років тому переїхала з Дітройту до Маямі Біч на постійний побут, Наталя могла зреалізувати свою мрію — зложити пластову пробу та бути готовою до заприсяження. В порозумінні з членами Крайової Пластової Старшини пл. сен. Ніною Самокіш та пл. сен. Ларисою Зєлик, 24-го травня переведено заприсяження. В городі п-ва Трачів серед Фльоридської природи, розлогих пальм та інших тропічних дерев і квітів вперше відбулося пластове заприсяження юначки.

Пл. сен. Люба Маринюк запросила горстку українців, переважно колишніх членів Пласту і Пласприяту. Були тут теж два новаки з Аргентини, котрі недавно переїхали сюди з родичами.

Свято започаткувала подруга Люба Маринюк вступним словом, підкреслюючи, що Наталка не є тою молодою юначкою, яка на бажання родичів вступає до Пласту, а тою, що виявила сама охоту включитися в молоде юнацьке пластове товариство. Подруга Люба висловила надію, шо в майбутньому зможе зорганізувати хоч маленький гурток пластової молоді, а сьогоднішнє свято нехай буде першим Святом Весни на Фльориді, бо відбувається в часі, коли всі станиці в діяспорі відзначають його.

Національний прапор до заприсяження внесла ст. пл. Оля Попель-Сперкач, а заприсяження перевела пл. сен. Ірина Кравців. Коротким словом привітав новоіменовану пластунку-учасницю пл. сен. Юрій Цегельськнй, підкреслюючи, шо пластовий шлях є гарний і приємний, але теж можна на ньому зустріти невдачі і розчарування, які треба вміти побороти.

Пл. сен. Ірина Кравців іменує пл. прих. Наталю Трач учасницею

Пл. сен. Ірина Кравців іменує пл. прих. Наталю Трач учасницею

Пластовим гимном закінчено це рідкісне на Фльориді свято.

Слова подяки тим, які перевели святкування і всім присутнім виголосила п. Ірина Трач. Зокрема зворушливі були слова, звернені до новоіменованої доні, про те шо кожний з нас носить життєвий наплечник, та бажання шоб той пластовий наплечник Наталка наповняла пластовими принципами, а її покоління щоб донесло його на вільну батьківщину, де зродився Пласт.

На закінчення п-во Трачі приймали присутніх, а Наталка вручила паням, а зокрема пластовим виховницям, рожі.

І.К.

Слово пл.сен. Люби Маринюк

Дорогі друзі та приятелі!

Сьогодні в нас святочний і особливий день. Здається, чи не вперше в історії українського Маямі зійшлася група пластунів і пластових приятелів, шоб стати свідками святочного обряду складання пластової присяги.

Зокрема важливою є ця подія ше й тому, що складає її молода юначка не в наслідок спонуки батьків чи впливу середовища або як одна з групи ровесниць.

Ні! Відчуваючи тугу за рідним українським молодим середовищем і потребу стояти разом із тими молодими людьми, яких дороговказом у житті є пластові ідеї вірности і служби Богові та Україні, вона сама забажала вступити до Українського Пласту!

І сьогодні пл. прих. Наталя Трач, член гуртка юначок-самітниць “Далекі Обрії”, після успішного виповнення вимог до 1-ої юнацької пластової проби, складе пластову присягу і стане дійсною учасницею великої Пластової гри.

Пластунка самітниця Наталя Трач

Пластунка самітниця Наталя Трач

Український Пласт багатий на різні церемонії, обряди, пов’язані з різнородними нагодами та подіями пластового життя і всі вони скромні, безпосередні, але навіяні особливим чаром і дружньою теплотою. Хоча нашій церемонії заприсяження бракуватиме того, що її характеристичне — струнких юнацьких лав, пластових стягів і знамен, гучних наказів, голосних пісень та блеску золотої пластової ватри, одначе наші серця повні тепла та дружньої любови! І коли по всіх Пластових Оселях не десятки, а сотні нашого юнацтва саме тепер дружньо змагаються на теренових іграх під час Свята Весни, ми ось тут в країні вічної весни в малому колі з любов’ю впроваджуємо Наталю в цей далекий, ще їй незнаний круг молодих друзів — сьогодні символічно, а завтра вона вже буде поміж ними на таборі та на ЮМПЗ.

Дорогі друзі, вітаємо вас на нашому першому скромному неофіційному Святі Весни!

Церемонію заприсяження переводить відпоручниця КПС пл. сен. кер. Ірина Кравців. З прапором — наша молода надія ст. пл. Оля Сперкач, яка як член юнацької виховної кадри допомагала у підготовці Наталі та переводила перевірку пластової проби.

Джерело: журнал “Юнак”, липень-серпень 1987 р.

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.