Антін Малюца: автор пластового Бронзового Хреста за геройський чин

Здається немає серед прихильників українського мистецтва на чужині нікого хто не знав би імени Антона Малюци. Був він невтомним працівником на ниві української культури, часто у найбільше невдячних для творчости мистця її закутках.

Людина непересічної ерудиції і талану, він понад усе ставив обов’язок праці для суспільства, віддаючи себе цілковито йому на службу. Відриваючись від творчої роботи, він радо допомагав організаторам улаштовувати вистави народного мистецтва, народного й історичного одягу, конкурсів, тощо.

З порозкидуваних по часописах і журналах численних його статей знаємо Антона Малюцу як мистецтвознавця і критика глибоко зацікавленого естетично-культурною проблематикою. Самозрозуміло уся ця суспільна активність, хоч і побудована на мистецькій ниві, не могла проходити без надщерблення його малярської творчости. Він сам докоряв собі, що «мало дуже малює». Одначе уся мистецька спадщина, залишена Антоном Малюцою, багатомовно говорить про його високий культурний рівень і неабияке знання малярського ремесла.

Антін Малюца. Обкладинка видання "Пластовий однострій", 1927

Антін Малюца. Обкладинка видання “Пластовий однострій”, 1927

Минулого року (17.06.1970 – прим. 100 кроків), несподівано, Антін Малюца відійшов у засвіти, лишаючи за собою опорожніле місце сполучника між мистецьним світом і суспільством. У лютому 1972-го року Об’єднання Митців Українців в Америці (ОМУА) влаштувало велику посмертну виставку його мистецьких творів з якої ми репродукуємо акварелю «Замок в Ноймаркті» на обкладинці цього числа нашого журналу.

Антін Малюца народився 2 лютого 1908 року в селі Тонах в Західній Україні, у священичій родині.

Після закінчення з відзначеням Гімназії у 1926-му році вступає до Української Мистецької Школи Олекси Новаківського, яка загально тоді уважалася за п’ятий факультет Українського Таємного Університету у Львові. Згодом студіює мистецтво в Інституті Плястичного Мистецтва у Львові і занінчує його в 1939-му році.

Антін Малюца. Шарж Бутовича

Антін Малюца. Шарж Бутовича

У 1941 році стає вчителем, а потім заступником директора Мистецької школи у Львові. Тут належав до мистецького гуртка «РУБ» і виставляв свої твори на багатьох виставках. Опинившись в Німеччині, окрім мистецької творчости, студіює на Українському Вільному Університеті в Мюнхені, де звертає увагу головно на археологію, етнографію і філософію, працюючи над дисертацією з ділянки естетики.

Емігрувавши до Америки і оселившись в Нью Йорку, Антін Малюца багато свого часу присвячує непомітній праці пропагатора культурних здобутків, особливо плястичного мистецтва, серед широких верств суспільства, звертаючи особливу увагу на молодь. Він входить до управ ОМУА і Літературно-Мистецького Клюбу в Нью- Йорку, дає лекції і виголошує реферати на теми пов’язані з мистецтвом, є постійним членом жюрі різних мистецьких виставок.

Відповідно оцінюючи велетенський вклад праці внесений Антоном Малюцою в українське мистецтво, ОМУА на своєму надзвичайному засіданні надало йому звання почесного члена Об’єднання.

Бронзовий Хрест за геройський чин – це відзначення надають за врятування життя або інший геройський вчинок.

Антін Малюца, 1927, Пластовий однострій, арк. 97, рис. 25

Антін Малюца, 1927, Пластовий однострій, арк. 97, рис. 25

Бронзовий хрест за геройський чин

Бронзовий хрест за геройський чин

Антін Малюца вступив до Пласту 1 жовтня 1922. Пластову Присягу склав 1 червня 1923, Належав до 28-го куреня ім. Д. Байди-Вишневецького, гурток “Оса” (Тернопіль). Вступив до УУСП 1 листопада 1926; ступінь – розвідчик, від 1927 належав до 21-го куреня УУСП “Подільський”.

Джерело: Богдан Певний. Крилаті. – 1972. – Ч. 10

Матеріал: пл.сен. Юрій Юзич, ОЗО, пл.сен. Ольга Свідзинська

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This