Пам’ятаю його ще зі Страбичева на Закарпатті, в початках вересня 1914 р. Впадав в око не тільки гарною поставою і вродливим обличчям, але й убранням. Заки перебрався в військовий мундир, ходив у пластовім однострою.

Швидко став командантом чоти і швидко авансував. Відважний вояк, дуже добрий старшина, твердий у службі, м’який і ніжний у приватному житті. Пройшов увесь стрілецький бойовий шлях від Карпат аж до Серета. В 1917 році, під Куропатниками біля Бережан, ми зжилися ближче. Коли весняний місяць плив понад яром Ценівки, ми не раз довго балакали про різне. Оповідав мені про дівчину-львов’янку і мріяв, як то він поїде на відпустку і як врешті розкаже дівчині про те, що в серці віддавна носить. Не довелось ні поїхати, ні розказати. Згинув у 1917 р. під Конюхами.

Лишилася про нього славна пам’ять і стрілецька пісня „Накрила нічка”.

Був ентузіястом Пласту і плянував після війни присвятити багато праці його розбудові. Дивно, що ніодин пластовий гурток ні в краю не носив, ні тепер не носить його імени. Йосип Яремович варта того, і як вояк і як пластун.

***

Вікі: Осип Яримович (* 1897, м. Львів — † 1 липня 1917, біля с. Конюхи, Козівський район, Тернопільська область) — пластун, командант сотні УСС. Народився 1897 у Львові. Випускник Академічної гімназії у Львові. Був активним учасником пластунського руху. В Легіоні УСС перебував із серпня 1914 р. Командував четою в сотні Василя Дідушка, брав участь в її першому бою під Верецьким перевалом 28 вересня 1914 р. Учасник усіх карпатських походів. У бою на горі Маківці особливо відзначився своєю відвагою, командуючи сотнею. Під час бою на горі Лисоні 2 версеня 1916 р. командував 3-ю сотнею І-го куреня (командант — сотник Омелян Лисняк) І-го полку УСС (командант — підполковник Антін Варивода), був поранений. Загинув 1 липня 1917 під час боїв із російською армією під Конюхами.

Йосип Яремович

Йосип Яремович

Джерело: Роман Купчинський – Мої добрі знайомі / ВІСТІ КОМБАТАНТА. – 1964. – № 3.

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.