Про носіння пластових відзнак, 1935

При центральнім святі Юрія в Севлюші, коли то з`їхалися пластуни і пластунки цілої Підкарпатської Руси, помітним був великий непорядок в ношенню пластових відзнак, тому подаю найважніші правила і зміни в ношенню пластових відзнак.

І. Провідничу червону пл. лілію на лівому рукаві вже не носиться. Замість того носять провідники Куренів без провідничого дипльому (таких є більше на Підкарпатській Руси) бронзову пластову відзнаку з песею головою на місці великої відзнаки, а не на кишені, як це один провідник в Севлюші мав. Курінні носять на місці великої пл. відзнаки бронзову пластову лелію, але без песьої голови.

Провідники з провідничим дипльомом носять срібну лелію замість великої відзнаки. Дістануть її лиш у склепі Союзу в Празі на предложення провідничого дипльому або його числа.

II. Відзнаки різних пластових з’їздів. Відзнаки джемборі , далі всякі відзнаки пластунів інших народів не сміється взагалі носити. Відзнаки з’їздові можеться носити лиш до одного року по зїзді. В тім напрямі повинні би окружні звідодавці подбати, щоби в їх округах сталася направа, а то завівся у нас звичай, що у кожнього пластуна є капелюх, обложений безконечністю всяких відзнак зібраних і “виченчованих” на різних з’їздах і джемборі, а відзнака з джемборі в Ґеделле ще і тепер пишається на грудях найчільнійших провідників, хоча й вже давно мала би бути схована між збірками старовини.

III. З прочих пластових відзнак мушу ще звернути увагу на хибне ношення слідуючих відзнак:

Гурткові стрічки мають бути 12 цм. довгі, а 15 мм широкі із гарасової матерії, бо такі стрічки не мнуться (матерію на ці стрічки купите в Празі в Пластові склепі Скавт Водічкова ул. 6.)

По першім пл. іспиті не носиться жадну відзнаку іспиту, бо аж по першім іспиті має право пластун носити велику пл. відзнаку і це є ознака першого іспиту. Пластун розвідчик/иця (себто з другим іспитом) носить на лівому рукаві один пасок з червоного сукна довгий 4 цм., а широкий 8 мм. Пластун-скоб і пластунка-вірлиця (з третім пл. іспитом) носить два такі паски. Червоне сукно, з котрого зробите такі паски, одержите в кожнім склепі з військовими частинами.

Відзнакою провідника гуртка б два паски також з червоного сукна, котрі е довгі 12 Цм а широкі 15 мм, а носяться на лівій кишені сорочки по обох боках середного фалду. Заступник провідника гуртка носить лиш один такий пасок.

Літа служби носяться на відповідній підкладці (вовченята – на жовтій, пластуни і пластунки – на зеленій, старші пластуни/нки – на червоній, а провідники – на білій) на кляпі від лівої кишені пл. сорочки.

На капелюсі носиться лиш малу пл. відзнаку (для нас з медведем), далі ремінчик і шнурок, котрий закладається до заду, а не під бороду. Всі інші відзнаки, як я вже згадував, не носиться.

Велику відзнаку носиться над означенням місцевости (домовенкою) над лівою кишенею аж по присязі.

Відзнаки фахових іспитів носяться на правім рукаві.

Дисциплінованим пластунам може окружний провідник (Окружна Старшина) надати право до ношення рицарських І пантликів. Є це пантлики або з гаросової матерії або вовняні, для вовченят – жовті, для пластунів – зелені, а старших пластунів – червоні, котрі носяться на обох ногах привязані до підвязки, а кінці їx вистають із під камашів. Такі пантлики повиннося уділити найбільше одній десятині із всіх пластунів даної місцевости, бо є це відзначення надзвичайної карности, дисциплінованости і додержування пластових законів.

Всі ці відзнаки можна дістати в склепі Скавт в Празі. Про прочі зміни в пластовім однострою, як взагалі про правильний вигляд пл. однострою другим разом.

Канюк.

Часопис "Пластун", 1 квітня 1935

Часопис “Пластун”, 1 квітня 1935

Часопис "Пластун", 1 квітня 1935

Часопис “Пластун”, 1 квітня 1935

Часопис "Пластун", 1 квітня 1935

Часопис “Пластун”, 1 квітня 1935

Джерело: пластовий архів-музей у Клівленді, публікація у журналі “Пластун“, 1 квітня 1935 р.

Довідка. Канюк (псевдо) – Богдан Алиськевич, син директора Ужгородської гімназії Андрія Алиськевича. Розпочав пластову діяльність в Ужгородській гімназії. 1929-го репрезентував Пласт на Джемборі в Англії, а 1937 – був єдиним пластуном на Джемборі в Голландії. Редагував часопис “Пчілка”.

Хочеш підтримати проект? Тицяй тут;)

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This