Пластовий музей: архів пл. сен. кер. Павла Клима

Одного дня до нас зателефонував пан, що назвався Віктором Пакошем з Чікаґо (як згодом виявилось — зі Львова, а в Чікаґо живе останні два десятки років). Віктор Пакош в часі свого чергового візиту до Львова привіз для пластового музею архів пл. сен. кер. Павла Клима, ЧК.

Друг Павло Клим народився 1906 року (чомусь у статті пам’яти П. Клима, опублікованій у «Свободі» 1997 року, вказано 1910 рік, хоч сам він власноручно занотував дату свого народження: 9.7.1906) в с. Мізунь Долинського повіту. У 1929 р. став членом Загону «Червона Калина».

Належав до УВО, а від 1929 року — до ОУН. Відбув підстаршинський вишкіл у польській армії. Навчався у Львові, здобув освіту інженера. Був двічі ув’язнений в Березі Картузькій, тричі — у польських тюрмах. Під час першої радянської окупації Галичини перейшов на німецьку сторону, мешкав у містечку Радимно, де організував перехід кордону для членів ОУН. У 1940 році став членом повстанського штабу ОУН, створеного в Кракові, очолив відділ постачання. Від 1944 р. жив в Австрії. Згодом еміґрував до Арґентини, де був одним з ініціяторів створення Пласту. Тут став спочатку станичним Буенос-Айресу, а від кінця 1952 р. — головою Крайової Пластової Старшини Арґентини.

На цьому посту організував пластовий табір в Пунта Індіо, на оселі оо. Василиян, під назвою «Ненаситець I». У 1957 році переїхав на постійний побут до Чікаґо.

Павло Клим з пластунами на таборі в Арґентині

Павло Клим з пластунами на таборі в Арґентині

Наслідком тортурів польських наглядачів у Березі Картузькій стало серйозне ушкодження хребта, що значно обмежило фізичні можливості друга Павла. В Арґентині переніс операцію на хребті, яка, однак, не дала очікуваних результатів. Продовжував лікування у США, але також безуспішно: тривалий час не міг ходити, а останні роки життя був прикутий до ліжка.

Попри тяжку недугу Павло Клим залишався сильним духовно та інтелектуально. Цю силу відчуваєш дуже виразно, коли читаєш зібрані в його архіві документи, його листи, нотатки. Зокрема, дуже цікаві його міркування стосовно завдань Пласту та пластової системи виховання, занотовані на сторінках записника початку 1950-х, де зібрані вимоги пластових проб. Про самовиховання друг Павло пише: «Воно спирається на праці й переживаннях (елемент волі й емоції) та відбувається в гурті, значить виховуємо себе й інших, а інші себе й нас (спільність цілей і заінтересувань)».

Записник П. Клима Пластові проби

Записник П. Клима Пластові проби

В іншому зошиті бачимо адресар арґентинських пластунів — 32 сеньйорів, 18 старших пластунів та 25 юнаків. Червоним чорнилом позначені ініціятори заснування Пласту та його перші члени (основники). Окрім того, в адресарі подано рік вступу до організації і рік складення Пластової Присяги. Для пластової історії особливо цікаві ті, що потрапили до організації у 1940 році (в адресарі знаходимо двох, на той час юнаків: це Юрій
Гуренок, 1931 р. н. з Буенос-Айреса, і Шепарович, 1931 р. н., з Сокаля).

Сторінка з адресаря арґентинських пластунів

Сторінка з адресаря арґентинських пластунів

Не маючи змоги активно таборувати, друг Павло підтримував листовні контакти з багатьма пластунами в цілому світі. Зокрема, він чи не єдиний мав постійний зв’язок з пластуном Олександром Котом (героєм пісні про Кота-пластуна на Соколі), який оселився у Франції і працював як спеціяліст з годівлі риб. В архіві Павла Клима знаходимо декілька знимок Олександра Кота (одна з них, портретна, — в однострої французького скавта).

Пластовий конверт Мазепинського року з марками Джемборі в Маратоні 1963

Пластовий конверт Мазепинського року з марками Джемборі в Маратоні 1963

Пластовий конверт Мазепинського року з марками Джемборі в Маратоні 1963

Пластовий конверт Мазепинського року з марками Джемборі в Маратоні 1963

Багата на експонати філателістична та філокартична збірка Павла Клима. Оскільки він вів активне листування з багатьма пластунами, тут натрапляємо на листівки з Рима, що надходили від колишніх арґентинців Петра Ґреська, о. Родіона Головацького, ЧСВВ, о. Степана Чміля. З пластових зустрічей і таборів, на яких друг Павло не мав змоги бути, йому надсилали пам’ятні картки зі спецгашеннями. Найцікавіші серед низ — зі Світового Джемборі в Греції. Це і марки «пластової пошти», і офіційні джемборійські видання — марки, конверти, листівки.

Пластова джемборійська листівка з маркою

Пластова джемборійська листівка з маркою

Листівка-привіт з Джемборі в Маратоні

Листівка-привіт з Джемборі в Маратоні

Доволі незвичною пластовою пам’яткою є невеличка керамічна вазочка з малюнком ручної роботи і написом «45-ліття Українського Пласту. Ґрефтон — Онтаріо». Подібних експонатів у нашому музеї досі не було, адже набагато популярнішими серед пластунів були менш об’ємні і крихкі сувеніри.

Вазочка — сувенір з нагоди 45-ліття Пласту

Вазочка — сувенір з нагоди 45-ліття Пласту

Щодо пластових відзнак, то вони в архіві друга Павла представлені арґентинськими скавтськими зразками — лілейками більших і менших розмірів, відзнаками зі спільних акцій (на початках свого існування Пласт в Арґентині, зважаючи на політичні обставини, офіційно входив до складу Арґентинського Католицького Скавтінґу як 71-ша Аґрупація Українських Скавтів ім. св. Архистратига Михаїла), наплічними відзнаками часів Ді-Пі (1946—1949 рр.), американськими пластовими і національними відзнаками.

Цікавою є також добірка книжок у збірці друга Павла. Тут є як відомі всім «Посібник Зв’язкового», «Велика Гра», «Основоположник Пласту», так і менш поширені матеріяли Пластового Конґресу 1948 р., три зошити книги Бі-Пі «Пластування для хлопців» (раніше у нашій колекції було лише декілька примірників третього зшитка), книжка «Лісових Чортів» «На байдаках» (історія водної мандрівки 3 куреня УУСП на Волинь і Полісся 1930 р.), книжечка В. Немилівського «Пласт на Лемківщині» тощо.

Серед пластових фотографій у збірці переважають знимки з перших років пластування в Арґентині (є також фотографії пізніших років, що їх пластуни Буенос-Айреса надсилали другові Павлові в Чікаґо на згадку про них). Інші знимки ілюструють різні моменти з життя Загону «Червона Калина».

Звісно, це далеко не повний опис архіву Павла Клима; у ньому знаходимо ще пластові відзнаки, книги, часописи. Музей-архів Пластового руху щиро вдячний п. Вікторові Пакошу за передані матеріяли.

Павло Клим з пластунами на таборі в Арґентині

Павло Клим з пластунами на таборі в Арґентині

Джерело: Пл. сен. Ольга Свідзинська. Про наповнення фондів Музею-архіву Пластового руху (продовження) Пластовий Шлях, ч. 1-2 (173-174), 2013.

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This