Молодь починає що раз то більше цікавитися пластовим житям, і що раз то в більшім числі вступати до пластової організації і тим способом пластовий рух змагається, росте и звертає на себе увагу майже всего громадянства. І неоден из старших, ба також із молодших ставить собі питання: „По що сей Пласт? Яку він має ціль у вихованню молодого покоління?”

На се е ясна одповідь:


1. Із становища молоді. Крім здоровля і тілесного розвитку Пласт витворює велику товарискість і приязнь. Молодь приближується, познак себе взаємно, помагає собі і ставить спільні цілі. На місце сильно розвитого самолюбства серед теперішного житя, Пласт ставить: поміч і пожертву, чого сучасна культура не знає. Спільні фізичні вправи, прогульки і праця на вільнім воздусі лучать молоде поколіня тіснійше з природою. В молодій душі збуджуються естетичні почуваня (почуваня до краси), розвиваєся освіченість, бистрота ума, щезає всяка плаксивість, зневіра, пригнобленя,безосновний смуток (що називаємо песимистичним
світоглядом), а на місце приходить відвага і рішучість, віра в побіду добра і поступу, радість життя (що називаємо оптимістичним світоглядом).

А властивою основою культури (поступу) є лише оптимизм, оптимистичний світогляд!

2. Із становища родичів. Якими ж хочуть бачити родичі своїх дітей? Головно — характерними, спосібними, здоровими тілом і душею.

Хочуть бачити в своїх дітях одиноку опору на старості літ. Хочуть воскресити в них все, що є
добре и гарне. Так, до того ідеалу родичів стримить також і пластова организація і хоче витворити з теперішньої молоді нове і краще поколіня, відданих і кращих синів и дочок для батьків и матерів!

3. Із становища народного. Пластова організація поставила собі за головну ціль — виховати пластунів на добрих, чесних громадян свого народу, а як добрий, чесний громадянин — стане він твердою основою всякого порядку и карности. Цілею Пласту не є защіплювати в молодих серцях бажання нищити, але будувати, не ненавидіти, а любити. Хто навчаться за молоду помагати другим аж до самопожертви, хто навчиться робити все, що є чесне, добре і гарне, хто навчиться боротися за правду так само буде він поступати і зі своїм народом.

Пласт учить молодіж любити свій народ і йому служити! Супроти другої нації наказує Пласт — любов, згоду, зрозуміння, а рішучо одкидує ненависть і насилля. Все ж пластун стоїть на сторожі правди! Й перед насилям правду мусить боронити! То ж як оборонець правди зможе пізніше обстати і за народню правду, а в разі небезпеки пожертвувати також і своїм життям!

4. Із становища соціяльного (громадянського): У Пласті виховуєся молодь всіх громадянських клас. Тут не робиться різниці межи бідними и багатими, або хто від яких родичей походить. Всі тут рівні! Всякі громадянські противенства тут щезають. Ніхто в пласті не питаєся: „Хто він”? — але — „Якій він”? Пластова організація вчить добачувати в кождім свого брата, свого найблищого друга, без різниці на походженя и національність.

Чоловік! — се гасло, котре серед сучасного житя ненависти втратило на своїм властивім значенні, се гасло Пласт видвигає на свій прапор наново!

Як бачимо, пластова організазія — се є великою школою на підготовка молодого покоління до будучого кращого и лучшого житя під зглядом фізичним, духовним і моральним. А головно є пластова організація твердою школою праці.

Праця! праця! — се могутний клич пласту. Але працювати треба вчитися. А се учить Пласт!

М. Сірий

Пластун - Юнак - Черкейс

Пластун – Юнак – Черкейс

Пластун - Юнак - Черкейс

Пластун – Юнак – Черкейс

Джерело: журнал “Пластун-Юнак-Черкейс”, річник 2, ч. 1-2, 1924, Ужгород

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.