30 років з основання Пласту в Аргентині

День 6 березня 1949 року був неділею. Гарною осінньою неділею. При вул. Курапаліґве 760, тоді, жваво, багато й гамірно пульсувало українське життя т. зв. “новоприбулих” і давніх поселенців. З`їздились з Буенос Айресу, численних передмість та подальших місцевостей, від вчасного ранку, щоб вислухати св. Літургії.

А потім до пізнього вечора, провести день: молодь на сходинах і зайняттях, жіноцтво на “рейдах” під славним деревом “мандарини” (на площі за Церквою), Науковці, Літератори і Мистці – “підглядаючи надійний нарибок”, колишні Військовики – за “поставними” дівчатами, а колишні вчительки й професори, на провізоричних столах під “шопами”, передавали своє знання бажаючій молоді.

Господарем прекрасної посілості, тоді оо. Василіян, а рівночасно “покровителем” всіх вище названих і неназваних, був о. др. Володимир Коваляк, ЧСВВ, “просвітнім діячем” – о. Юрій Мельничин ЧСВВ, командиром і духовником “Літніх Дитячих Осель” – о. др. Ісидор Патрило ЧСВВ. Дальшими гідними наступниками о. Ковалика були о. Орест Карплюк і о. Йосиф Галабарда. Тоді теж Пластовим Капеляном був о. др. Родіон Головецький. Уступ цей згадую тому, бо завдяки їм, ми мали змогу розвинути Пластову працю.

Зокрема о. Ковалик, о. Мельничин, о. Патрило і о. Голопацький були в свойому юнацькому віці пластунами: 0. Голозацький був учнем Дрота (др. Олександра Тисовського) у Львівській гімназії.

Пливучи кораблями (3 тижні) з Європи до Арґентини у 1948 р. (під кінець), колишні пластуни на Рідних Землях, а потім у Німеччині та Австрії, “вгадували”, чи застануть українських пластунів в Аргентині, чи може треба їм основувати Пласт. Показалось те друге. Тому, до лютого 1949 р. просліджено можливості правового оформлення Пласту (сен. Клим) і виявилось, що на чотири види арґентинських скавтів (державні, Дон Боско, Ґаучос і УніУ Арґ.Катол.Скавти в УСКА), найбільше свободи могли ми мали в УСКА. В ділових розмовах і договорі допоміг о. Ковалик.

Комунікат у пресі, в лютому 1949 р, подав, що Основуючі Збори Пласту відбудуться 6 березня 1949 р., після Служби Божої у великому сальоні на Курапаліґве. До того часу і перед відкриттям Збору зголосилось 15-ть сеніорів і ст.лластунів, так що можна було оснувати Пласт.

Предсідником Збору обрано Павла Клима, секретарем – Ярослава Улицького. Головою Пласту вибрано Петра Ґреська, якого Головний Пластовий Провід найменував Уповноваженим Головної Пластової Старшини, бо так, після великого розселення по світі, треба було починати Пласт в країнах поселення. Заступником, а по виїзді пл.сен. Ґреська в 1951 р. – Уповноваженим став Павло Клим.

пл.сен. Павло Клим

До 30-ліття Пласту в Аргентині

До 30-ліття Пласту в Аргентині

*

3 коментарі

 1. Зенон

  Хто може розповісти біографію о. Ореста Карплюка?

  Reply
  • Ольга

   Василияни, я думаю. І о. Дмитро Блажейовський. Ось, зокрема, така інформація:
   О. Орест Карплюк – працював у Бразилії як душпастир, місіонер, парох, настоятель, професор, будівник церков тощо. Дуже багато наїздився верхи по бразилійських “сертонах”-пралісах з духовною обслугою для наших вірних. Визначний будівник церков. Від 1947 р. працював в Аргентині, де завжди був при Управі Аргентинської Віце-провінції. Був і Протоконсультором і парохом в Обері. Здвигнув чудовий храм в Обері.

   Reply
  • Ольга

   7 березня 2001-го, в Обері — Аргентина, спочив у Господі, на 88-му році життя, 74-му чернечого покликання, 65-му священнослужіння, о. Орест Степан Карплюк, з Провінції Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці.

   Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Пластовий музей: архів пл. сен. кер. Павла Клима | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Належав до УВО, а від 1929 року — до ОУН. Відбув підстаршинський вишкіл у польській армії. Навчався у Львові, здобув…
 2. 65-ліття Пласту в Аргентині (відео) | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Пластова орагнізація в Аргентині була заснована 6 березня 1949 року: […]
 3. 40-ліття пластової домівки в Буенос Айресі, Аргентина | 100 кроків - […] […]
 4. Ольга Кузьмович: Досягнення і завдання Пласту у діаспорі – 100 кроків - […] місці щодо кількости членства стала Австралія, а далі Арґентина, яка у найбільшому розцвіті організаційної […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This