Після Другої світової війни велика частина пластового активу згуртувалася в таборах біженців у Німеччині. Пластуни були свідомі того, що протягом короткого часу роз’їдуться по чотирьох континентах. Щоб дати членам організації ідеологічні дороговкази до дальшої виховної праці з українською молоддю, вирішено скликати Пластовий Конґрес. Він став завершенням святкування 35 річниці Українського Пласту і відбувся 26—29 березня 1948 року в Ашаффен- бурзі (Німеччина).

Пластовий Конґрес під гаслом «В дальшу мандрівку до великої мети» очолив сктм. Атанас Фіґоль.

Ширше формулювання гасла включало в себе тематику головних доповідей: «За нами “Пройдений шлях”, — ми йдемо “До великої мети”; ось зупинка! Зберімо досвід про “Наше довкілля під час мандрівки”; завтра йдемо в дальшу дорогу — погляньте, чи “Виряд у мандрівку” у нас достаточний та які “Найближчі перспективи нашої мандрівки”; уважно слухайте: “Наказ перед вимаршем” — у дальшу Мандрівку до Великої Мети!».

Секретаріят Пластового Конґресу зареєстрував 281 учасника.

Конґрес успішно підсумував ідеологічні підстави, організаційну структуру, церемоніяли і виховні методи.

Делегати І Пластового Когресу в Ашаффенбургу, Німеччина, 1948

Делегати І Пластового Когресу в Ашаффенбургу, Німеччина, 1948

Верховний Пластун Сірий Лев розглянув тридцятип`ятиліття Пластового руху з точки зору впливів тогочасних духовних течій. Сктм. Володимир Янів подав свої роздуми про виховний ідеал Пласту в розлогій доповіді «До великої мети». Про моральні засади і засоби у щоденній боротьбі з життєвими трудами, що їх дає юнакові скавтська система виховання, розповів сктм. Юрій Старосольський («Духовний виряд пластуна»). Він визначив Велику Мету пластової мандрівки як «ціле життя для Батьківщини». На проблематику виховання і позапластового впливу на молодь звернув увагу сктм. Євген Ґут-Кульчицький.

Окрім згаданих, були виголошені доповіді «Пластовий ідеалізм» (Яро Гладкий), «Фізичний і господарський виряд пластуна» (Атанас Мілянич), «Найближчі перспективи» (Ярослав Рак).

Спільне фото делегатів

Спільне фото делегатів

На завершення нарад голова ГПС пл. сен. Атанас Фіґоль подав резюме у формі «Наказу перед вимаршем»: «Зібрати головні напрямні, що поможуть нам у дальшому поході. Усвідомити нашу внутрішню і зовнішню ситуацію. Виелімі- нувати все те, що нас роз’єднує».

Під час Конґресу випущено 6 чисел Конґресового бюлетеню, який подавав інформації про наради, доповіді та імпрези, публікував тези головних доповідей. Повні тексти доповідей було опубліковано окремими брошурками в серії «Записки українського пластуна».

Металева відзначка І Конгресу

Металева відзначка І Конгресу

Доказ важливости та успіху Першого Пластового Конґресу сьогодні бачимо у тому, що в країнах післявоєнного поселення українців Пласт існує в майже ідентичній формі, вже три покоління пластунів виховані на тих самих ідеях.

Автор: пл.сен. Роман Гриців, ОХ

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.