День Маківки на Соколі

Там далеко над Головчанкою на горі Маківці мають відкривати сьогодня пропам`ятну таблицю з іменами героїв, поляглих у боротьбі з москалями. У ранньому приказі проголошено це свято й у нас на Соколі…

Дванадцята година і Соколом несеться звук трубки; коротка – довга, коротка – довга. Збірка! Асистентка дає приказ: “Хорунжі виступи!”. Ідуть на команду. Одна з них несе таблицю з іменами поляглих. Таблицю уміщують на стіні ІІ куріня. Філяри ганку убрані вінками зі скеречини, над таблицею ясним світлом глядить тризуб. По боах почесна стійка. горами лине: “Гей, у лузі червона калина”. Опісля – минута мовчання, коротка, але яка сильна хвилина! І понад Сокіл понісся двиний гомін сердець молодих і десь там в далечі, у високих просторах злучилося в одно велике бажання.

На вечір готується перша цьогорічна ватра. Ставить булавний гурток. І хоч холодний день, хоч ріщя мокра від вечера, цілу ніч падав дощ, та однак ватра готується. Вечером розпалено ватру. Довго не хотіло займатися мокре ріще, мимо того, що соломи в ньому було багато, а двокруги був воздух наче в рафінерія нафти )це вказувало, що магазинерка й нафти не пожаліла). Буде горіти – чи ні? Це булонайважливіше під цю хвилю питання. І поволи, поволи почало займатися газуззя. Темно-червоним заревом дим здіймався і в кінці вибухнула ватра великою огняною полумінню. Сумніви всіх погасли – ватра горіла. Золоті іскри ватри – це їм присвятила п. комендантка – тим 34-ом Стрільцям, що загинули на Маківці в днях 29.04 – 2.05.1915. І мимоволі не одні очі задивились у грань і побачили довгу фільму Маківки. І побачили підйом душі Стрілецтва, що скрізь очі їм виглянули, і побачили чини слави, і вінок лавровий, і побачили цвинтар, а опісля себе і ряд лицарів у сталь срібну не закутих, не в шоломах, лише з вогнем у серці виликим. І кріпшала постанова. На лицях таборовичок помітне вражіння. Такий вогонь? Із мокрого ріщя? І мимоволі кожда підступає ближче до вогню, щоб набрати вогняної сили у серце – такої сили, що в наважчих хвилинах до світла зверне, за вогнем провідним покермує. Тим більше, що це перша цьогорічна ватра.

І лунає пісня за піснею – такі бадьорі-молодечі! На закінчення: “Гей, юнаки!”.

О.Я.

Вісті СУПЕ, ч. 22-24, Прага, листопад-грудень 1935

Вісті СУПЕ, ч. 22-24, Прага, листопад-грудень 1935

Джерело: Вісті СУПЕ, ч. 22-24, Прага, листопад-грудень 1935.

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This