Під час підготовки книги «Мартиролог Українського Пласту» вдалося знайти дані про деяких пластунів, які загинули в роки Другої світової війни 1939-1945 рр. у рядах Робітничо-селянської Червоної армії (РСЧА).

Як відомо, РСЧА, або скорочено ЧА (Червона армія), це офіційна назва основної частини Збройних Сил СССР (крім ВМФ, Військ цивільної оборони, прикордонних та внутрішніх військ), заснованої відповідно до Декрету Ради народних комісарів від 28 січня 1918 р. Назва РСЧА або ЧА використовувалася до 25 лютого 1946 р. і була замінена на іншу назву — Радянська армія.

Під час Другої світової війни до 6 мільйонів мешканців України воювало у складі ЧА. На всіх етапах війни українці складали основну частину військ, що боролися з ворогом на терені рідної землі. На початку німецько-радянської війни ЧА понесла великі втрати на західно-українських землях. Чимало червоноармійців загинуло або потрапило у полон.

Серед вояків, які захищали українські землі та віддали життя у боротьбі проти гітлерівської Німеччини в рядах ЧА, був пластун Мирослав-Василь Гречило. Про його життя вдалося зібрати небагато матеріялів.

Він наро дився 14 листопада 1909 р у с. Різдвяни Теребовлянського повіту (тепер село Теребовлянського р-ну Тернопільської обл.) у сім’ї Івана та Теклі. У 1921-1928 рр. навчався в Українській гімназії в Тернополі. Тут зацікавився Пластом. У реєстраційній книзі Верховної Пластової Команди у Львові, яка зберігається у Центральному державному історичному архіві України у місті Львові, під №1005 знаходимо деякі дані й про Мирослава-Василя Гречила. Тут, зокрема, зазначено, що він був учнем гімназії у Тернополі, 30 жовтня 1924 р. став учасником 28-го пластового куреня імені Дмитра Байди Вишневецького у Тернополі, а 1 лютого 1925 р. отримав пластову виказку.

Мирослав Гречило у пластовому однострої

Мирослав Гречило у пластовому однострої

На цьому, фактично, дані про його діяльність в Пласті вичерпуються. У 1928—1934 рр. Мирослав-Василь Гречило навчався на юридичному факультеті Львівського університету.

Після його закінчення працював адвокатом. 26 червня 1941 р. був мобілізований у Червону армію. 30 червня 1941 р. загинув біля Красного. Про останні дні його життя збереглися відомості у московських архівах.

Іменний список — перелік загиблих військовослужбовців ЧА. Документ зберігається в Центральному архіві Міністерства оборони Російської Федерації.

Іменний список — перелік загиблих військовослужбовців ЧА. Документ зберігається в Центральному архіві Міністерства оборони Російської Федерації.

Похований у братській могилі в Золочеві.

Особливу подяку висловлюю історику Андрію Гречилові, який надав для публікації окремі матеріяли та світлину Мирослава-Василя Гречила у пластовому однострої.

Джерело: Андрій Сова, Пластовий шлях ч. 3-4 (175-176), 2013

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.