Чи були Ви з Вашими друзями-юнаками в музеї та оглядали старовинну зброю: панцери, щити, списи, молоти, шоломи тощо, що їх носили давні ЛИЦАРІ (по-англійському “найтс”)?

Не легко було носити її і вміти нею орудувати. Але щоб бути лицарем, треба було теж і поводитись “по-лицарському”. Лицарі мали свої “ордени” — товариства і свій закон, так як і ми пластуни.

Вони мали завжди боронити свою віру і свого короля, завжди стояти за правду, справедливість, заступатися за покривджених, бідних, вдів і сиріт.

Але найважливіший іх закон був завжди воювати відважно і відверто, АЛЕ ТІЛЬКИ ЧЕСНИМ СПОСОБОМ.

В нашій історії було теж багато лицарів. Князь Святослав, коли вибирався на війну, посилав поперед себе післанців до ворога з вісткою “ІДУ НА ВАС”. Він хотів воювати з ворогом, але давав йому нагоду приготовитися до бою. Коли переміг, був милосердний і не знущався над безборонними. Такими були теж і славні князі Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Роман Галицький, і пізніше наші гетьмани: П. Сагайдачний, Б. Хмельницький, І. Мазепа, полк. І. Богун і багато інших за новіших часів.

Тепер вже немає важкої залізної зброї, але лицарем можна бути й без неї. Ось так в час Другої світової війни був славний німецький літун Ріхтгофен, якого знали й боялися всі вороги. Коли він раз зустрівся з англійським літуном і почалась боротьба, у Ріхтгофена зіпсувався кулемет. Це запримітив англійський літун і перестав стріляти, бо його ворог немав “рівних шансів”, а він хотів воювати тільки чесним способом.

Святий Юрій

Святий Юрій

Та було у війнах багато таких, що не дбали про лицарство, знущалися над жінками й дітьми, винищували цілі народи.

Тепер ми, пластуни, перейняли лицарський закон. Тож і Патроном – Опікуном Пласту обрали собі Св. Юрія, який своїм життям і своєю смертю довів, що він був справжнім і найбільшим лицарем. Ми завжди повинні пам’ятати, що “ЧЕСНИЙ ЗМАГ І ЧЕСНА ГРА – ЦЕ ПРИКМЕТИ ПЛАСТУНА”

СКОБ!

Ваш Дєдя Юрко

Джерело: журнал “Юнак”, ч. 5, 1966 р.

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.