Марки “Пластової пошти” із зображеннями писанок різних регіонів України були надруковані 1959 року в Канаді. Марки розміщувались на одному листі, що мав номер 45. Принцип розміщення марок-писанок на листі відповідає географічному регіонові України, звідки ті писанки походять.

Інгерт Кузич написав невелику статтю про марки у “Focus on Philately” в “Українському тижні”.

Мабуть найбільш відомим прикладом подібних великодніх марок є марки, надруковані 1959 року невеликою групою “любителів писанок” в Торонто. У складності виконання ці “марки” виглядають як справжні. Але, насправді, вони були надруковані групою українських пластунів у цілях фандрейзингу, а також, що запалити іскру інтересу в молоді до філателії.

45 українських традиційний великодніх писанок, що зображені на марках, були створені майстром з писанкарства Ярославом Елиївим як презентація 23 етнографічних регіонів України. Дизайн самих марок виконав художник Мирон Лев. Марки були надруковані у видавництві “Літо-Друк” у п`яти кольорах: червоний, зелений, жовтий, оливковий і чорний. Ця надзвичайно цікава серія великодніх марок дуже часто пізніше використовувалася для написання інших писанок та дизайнерських рішень.

На кожній марці є супроводжуюча інформація. У додаток до символу Пласту – лілейки і напису “Пластова пошта” у заголовку, на лівій стороні кожної марки є напис “Українські писанки”, а внизу – напис англійською “Ukrainian Easter Eggs”. Усі ці елементи дизайну виконані в оливковому кольорі. Усі зображення писанок – багатоколірні. Під кожною писанкою є напис (чорним) – назва регіону, звідки ця писанка походить.

На правій стороні марки червоним кольором надруковано – номер марки та головний елемент дизайну, що використаний на писанці, напр. – зірки, хрести, метелики, листя, троянди, вовчі зуби, драбина, соняшник тощо.

На окантовці листа з марками зображений стилізований у гуцульському стилі олень, що повторюється багато разів; виконаний в оливковому кольорі.

Марки пластової пошти: писанки

Марки пластової пошти: писанки

Центральна Україна

Центральна Україна

Центральна Україна

Центральна Україна

Західна Україна

Західна Україна

Західна Україна

Західна Україна

Східна Україна

Східна Україна

Східна Україна

Східна Україна

Довідка. 

Ярослав Елиїв (*1907, Копичинці — †26 листопада 1996, Торонто) — священик УГКЦ, мистецтвознавець, філателіст, писанкар, меценат, етнограф, лірник. У 1927 Ярослав Елиїв закінчив навчання у Львові українську академічну гімназію, а у 1932 — Львівську богословську академію. Душпастирював у селах Милятин, Бартатів і Ставки на Львівщині (1933—1944), містах Бремен, Мунетер-Лягер у Німеччині (1944—1947). У 1947 виїхав до Канади. Працював у місті Торонто як літограф. Став одним із фундаторів Енциклопедії українознавства. Ко­лекціонер народного мистецтва, зокрема писанок. Помер 26 листопада 1996. Похоронні богослужіння відбулись 27 та 28 листопада за участі владики Ісидора Борецького. Похований на цвинтарі “Парк Лон” у Торонто.

Джерело: Писанки на марках (вільний переклад з англійської)

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.