Пластова пошта: великодні марки

Марки “Пластової пошти” із зображеннями писанок різних регіонів України були надруковані 1959 року в Канаді. Марки розміщувались на одному листі, що мав номер 45. Принцип розміщення марок-писанок на листі відповідає географічному регіонові України, звідки ті писанки походять.

Інгерт Кузич написав невелику статтю про марки у “Focus on Philately” в “Українському тижні”.

Мабуть найбільш відомим прикладом подібних великодніх марок є марки, надруковані 1959 року невеликою групою “любителів писанок” в Торонто. У складності виконання ці “марки” виглядають як справжні. Але, насправді, вони були надруковані групою українських пластунів у цілях фандрейзингу, а також, що запалити іскру інтересу в молоді до філателії.

45 українських традиційний великодніх писанок, що зображені на марках, були створені майстром з писанкарства Ярославом Елиївим як презентація 23 етнографічних регіонів України. Дизайн самих марок виконав художник Мирон Лев. Марки були надруковані у видавництві “Літо-Друк” у п`яти кольорах: червоний, зелений, жовтий, оливковий і чорний. Ця надзвичайно цікава серія великодніх марок дуже часто пізніше використовувалася для написання інших писанок та дизайнерських рішень.

На кожній марці є супроводжуюча інформація. У додаток до символу Пласту – лілейки і напису “Пластова пошта” у заголовку, на лівій стороні кожної марки є напис “Українські писанки”, а внизу – напис англійською “Ukrainian Easter Eggs”. Усі ці елементи дизайну виконані в оливковому кольорі. Усі зображення писанок – багатоколірні. Під кожною писанкою є напис (чорним) – назва регіону, звідки ця писанка походить.

На правій стороні марки червоним кольором надруковано – номер марки та головний елемент дизайну, що використаний на писанці, напр. – зірки, хрести, метелики, листя, троянди, вовчі зуби, драбина, соняшник тощо.

На окантовці листа з марками зображений стилізований у гуцульському стилі олень, що повторюється багато разів; виконаний в оливковому кольорі.

Марки пластової пошти: писанки

Марки пластової пошти: писанки

Центральна Україна

Центральна Україна

Центральна Україна

Центральна Україна

Західна Україна

Західна Україна

Західна Україна

Західна Україна

Східна Україна

Східна Україна

Східна Україна

Східна Україна

Довідка. 

Ярослав Елиїв (*1907, Копичинці — †26 листопада 1996, Торонто) — священик УГКЦ, мистецтвознавець, філателіст, писанкар, меценат, етнограф, лірник. У 1927 Ярослав Елиїв закінчив навчання у Львові українську академічну гімназію, а у 1932 — Львівську богословську академію. Душпастирював у селах Милятин, Бартатів і Ставки на Львівщині (1933—1944), містах Бремен, Мунетер-Лягер у Німеччині (1944—1947). У 1947 виїхав до Канади. Працював у місті Торонто як літограф. Став одним із фундаторів Енциклопедії українознавства. Ко­лекціонер народного мистецтва, зокрема писанок. Помер 26 листопада 1996. Похоронні богослужіння відбулись 27 та 28 листопада за участі владики Ісидора Борецького. Похований на цвинтарі “Парк Лон” у Торонто.

Джерело: Писанки на марках (вільний переклад з англійської)

*

3 коментарі

 1. Лариса Залеська Онишкевич

  Цілим цим проєктом займався пл.сен. Степан Ґела, ЧМ. Це був його задум і він координував розповсюдженням цих марок (спочатку в Торонті, а тоді по цілій Канаді, Америці і всюди де були пластуни).
  пластунка (колись з Торонта), Лариса Залеська

  Reply
 2. Ostap Skrypnyk

  Мирон Левицький, підписався Лев

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ґела Степан, інженер, філателіст – 100 кроків - […] Торонто. Колекціонер, займався філателією та виданням плас­тових марок. Належав до управи Пласто­вої Кооперативи «Плай», […]
 2. Пластова філателія – ПОРОХІВНИЦЯ - […] […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This