Пласт у Тунісі: Українська громада в Бен-Метірі

У 1947—1948 роках понад сто українців, що перебували в таборах «переміщених осіб» у Німеччині й Австрії, виїхало зі своїми родинами на працю за контрактом на будові греблі на річці Уед-ель-Ліль («Річка ночі») коло містечка Аїн-Драгам в Хрумерійських горах Північного Тунісу, який був тоді під французьким протекторатом.

Греблю мали збудувати для того, щоб створити на річці штучне озеро для продукування електроенергії й постачання води столиці країни — місту Туніс. Греблю будувала паризька фірма Кампенон-Бернар. Згідно з контрактом, що його на пропозицію українських громадських організацій в Австрії й Німеччині підписав з цією фірмою інж. Сидір Тим’як, фірма прийняла на працю групу українських фахівців і побудувала для них недалеко будови село Бен-Метір, де вони разом зі своїми родинами мали творити окреме поселення з власним священиком, лікарем і школою. Через те, що багато українців почали виїжджати з Бен-Метіру далеко перед закінченням робіт, до самого кінця не вдалося зберегти український характер цього села.

До Бен-Метіру українці виїжджали з Европи вісьмома транспортами. Перший з них прибув 3 вересня 1947 р., останній — 1 серпня 1948 р. Сформована в Бен-Метірі українська громада була найчисленнішою в 1948 р. — 281 особа, в тому числі 50 дітей віком молодше 16 років.

Новацька збірка в Бен-Метірі, 1951 р. Провідник пластової групи пл. сен. Володимир Савчак пов'язує новоприйнятій новачці Марті Мамчин новацьку хустку

Новацька збірка в Бен-Метірі, 1951 р. Провідник пластової групи пл. сен. Володимир Савчак пов’язує новоприйнятій новачці Марті Мамчин новацьку хустку

Внаслідок виїзду українців до інших країв, здебільшого до Канади, ЗСА й Франції, Українська громада, що оформилася 9 січня 1949 року і мала виборну управу, ліквідувалася 10 серпня 1956 р. (проіснувала дев’ять років).

За час свого недовгого існування Українська громада в Бен-Метірі проявила, порівняно з іншими скупченнями української діяспори, велику активність. Найбільшою її перевагою над іншими скупченнями було те, що її члени були поселені компактно як одне українське село, зі своїм священиком (тільки у 1949 році), лікарем, народною школою, садочком і численними культурно-суспільними організаціями.

Створення Пласту

Однією з українських організацій у Бен-Метірі була пластова група під проводом крайового уповноваженого Головної Пластової Старшини пл. сен. Володимира Савчака. Вона постала в травні 1948 р. і мала тоді 31 члена. До її складу входили: Осередок праці УПС (3 сеніори), Осередок праці УСП (старші пластуни й пластунки), юнацька стежа «Скорпіони» (2 юнаки й 2 юначки), два новацькі рої — «Лисенята» або «Лисики» (новаків), «Білочки» (новачок). На початку 1952 р., через виїзд українців з Тунісу, пластова група мала вже тільки 19 членів (3 сеніори, 2 старші пластунки, 1 юнак, 1 юначка, 6 новаків і 6 новачок).

Пластуни з Бен-Метіру на прогулянці

Пластуни з Бен-Метіру на прогулянці

Великим успіхом було те, що французька Дирекція Уряду Безпеки в Тунісі затвердила листом від 19 січня 1952 р. статут пластової групи в Тунісі. Згідно зі статутом, Пласт у Тунісі зберігав свою організаційну незалежність, його члени мали право носити український пластовий однострій і відзнаки. Після затвердження статуту пластова група провела Загальні Збори, де обрано пластовий провід і створено гурток приятелів Пласту.

Через виїзд українців з Тунісу пластова група ліквідувалася 1 листопада 1953 р.

Перед від’їздом пл. сен. В. Савчак подбав про те, щоб для пластової групи в Тунісі було виготовлено спеціяльний прапор. 18 жовтня 1953 р. під час відвідин Української громади в Бен-Метірі цей прапор посвятив український священик о. Маврикій Ван де Мале. Пл.сен. В. Савчак узяв прапор з собою до ЗСА і, найімовірніше, передав до Пластового Музею в Клівленді.

Прапор пластової групи у Тунісі

Прапор пластової групи у Тунісі

Прапор пластової групи у Тунісі

Прапор пластової групи у Тунісі

Джерела:

  • А. Гладилович. Українці в Тунісі. — Дрогобич: Коло, 2005.
  • Т. Самотулка. Новацьким шляхом. — Львів — Нью-Йорк, 2008.

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Архівні фото пластунів у Тунісі | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] У 1947—1948 роках понад сто українців, що перебували в таборах «переміщених осіб» у Німеччині й Австрії, виїхало зі своїми…
  2. Архівні фото пластунів у Тунісі | 100 кроків - […] У 1947—1948 роках понад сто українців, що перебували в таборах «переміщених осіб» у Німеччині й Австрії, виїхало зі своїми…

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This