На увагу тим, що іґнорують пластову систему виховання (продовження)

Зматеріялізоване життя наших часів знов пішло за кличами Руссо, які є тепер ще більше на місці, і модерні вихователі кличуть: спіши в обійми природи, збуди сили в собі та навчися користати з них і так обнови золотий вік на землі!

Пласт відчув вагу справи, зрозумів дух часу і веде своїх членів в ліс. В таборі, на самітнім пості вартового, коло шатер сплячих товаришів, пластун вчиться цінити й шанувати самоту і спокій, слухає голос Великого Пана. Уміння аналізувати власні почування є великим придбанням; розмова з самим собою веде до ліпшого пізнання себе, своїх хиб, недостатків, це є ніби „іспит совісти”, який спричиняється до збудження творчости, активности в користь своїх найближчих, загалу й себе. Спокій природи й тишина. Ночі є неоцінимі; спокій і рівновагу души дістає пластун в дарунок від лісу.

Байдужого, нудного й втомленого міського хлопця чарівна гармонія природи підносить, підкріпляє та веде до витворення гармонійної людини.

Пласт учить розуміти невичерпаємі джерела краси, радости й пізнання, що криються в гаях, лісах, нивах, горах, пливучих хмарках, гремучих блискавках, ясному сонцю й таємничих зірках на небі…

Курс для пластових провідників в Ужгороді, 1926 р.

Курс для пластових провідників в Ужгороді, 1926 р.

Пластова романтика є запорукою шляхетности характеру та оптимістичного світогляду молоді, що є підвалиною кращого завтра.

Пласт учить силою фактів кожного бути стало активним, знаходить для одиниць спеціяльне, і для всіх знов однаке заняття; в таборі, на прогульці, в поході, при публічних виступах і т. д. — скрізь активности вимагає ця організація від своїх членів і зобовязує їх до виконання всякої служби лише — добровільною присягою.

Інша низка причин сильного поширення Пласту на цілому світі є характеру соціяльного.

Пластове виховання стремить до витворення життєздатних горожан і забезпечує толерантне співжиття всіх кляс і верств не тільки власного, але всіх народів світу. В Пласті все і всі рівні, жадний не жде привілеїв; одиноко здібність, знання, практика (придбання пл. кваліфікації) відрізняє одного члена від другого, але все всі для себе є братами, сестрами чи то пан, чи Іван — одна пошана “Ти, Брате, Сестро”.

Пластове виховання є себе-вихованням і взаємновихованням в таборі, в домівці, на вправах, прогульках і при кожній іншій співпраці; воно виховує нам свідомих, певних, здорових і енергійних громадян, які зуміють послужити свойому народові.

Запорукою гармонійности пл. виховання є пл. гасло — Сильно, Красно, Обережно, Бистро — скорочено: Скоб. Пласт учить і служити, одначе ту службу не треба розуміти, як неволю, підданство рабське, але як обов`язок перед громадянством, серед якого він живе (солідарність).

Модерна школа хоче виховати своїх учнів для практичного громадського життя. Розвивати власну чинність дітей і їх моральні почуття. Діти мають бути самостійними, повинні навчитись самі собі помагати, мають бути так виховувані, щоби вміли самі про себе дбати, самі собою керувати. Під цим оглядом знайде школа в пластовій системі виховання найліпшу поміч і широке поле ділання.

Крім соціяльного почуття сприяє пл. виховання і виплеканню почуття відповідальности; в таборах найкраще навчиться молодь самостійно працювати і скоро переконається, що вистачить мала необережність (легковажність) з її сторони, і наслідки можуть бути катастрофічні для решти. Там всі підчинені загальним правилам і законам, працюють згідно з точно означеним денним порядкам, і всякий знає, що за кожний свій крок є відповідальний перед старшим та перед усіма.

Ужгородський Пласт

Ужгородський Пласт

Пласт також сприяє національному вихованню, а то вишколенням сильних, здисциплінованих одиниць, які змалку вчаться віддано працювати в користь рідного народу. Діти дістають докладні поучення (відомості) щодо минувшини рідного народу, вчаться рідних пісень, нар. танців, шанувати свій нар. стрій і удосконалюються в рідній мові. Вчаться підпорядковуватися волі більшості чи старших, вчаться виконувати дрібні завдання, які опісля полегшують виконання великих, що їх звемо громадянсько-суспільними обов`язками. Пластун-українець гордий на те, що він українець.

Пласт заложений на принципі міжнароднього братерства молоді, він старається уникати політикування; в кожній країні прибирає до своїх основ характерні національні елементи і скрізь робиться школою національного виховання. А крім того Пластові є близька ідея братерства всього людства. Хай буде, що далеко ще той час, коли здійсниться ця ідея всесвітнього братерства — все ж Пласт робить перші кроки по дорозі до цієї цілі. Пласт поклав собі за завдання ширити мир, братерство, любов і тому повинен знайти поважне місце в модерній школі, що має в пласті помічника, і яку пласт неначе доповнює.

За Т. В.

Джерело: Учительський голос. Орґан Товариства „Учительська Громада” в Ужгороді. Рік видання V. – Число 3. Мукачів, березень 1934. – С.  64-65, 71.

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.