Юрій Грім: Пласт і вимоги модерної школи

На увагу тим, що іґнорують пластову систему виховання (продовження)

Зматеріялізоване життя наших часів знов пішло за кличами Руссо, які є тепер ще більше на місці, і модерні вихователі кличуть: спіши в обійми природи, збуди сили в собі та навчися користати з них і так обнови золотий вік на землі!

Пласт відчув вагу справи, зрозумів дух часу і веде своїх членів в ліс. В таборі, на самітнім пості вартового, коло шатер сплячих товаришів, пластун вчиться цінити й шанувати самоту і спокій, слухає голос Великого Пана. Уміння аналізувати власні почування є великим придбанням; розмова з самим собою веде до ліпшого пізнання себе, своїх хиб, недостатків, це є ніби „іспит совісти”, який спричиняється до збудження творчости, активности в користь своїх найближчих, загалу й себе. Спокій природи й тишина. Ночі є неоцінимі; спокій і рівновагу души дістає пластун в дарунок від лісу.

Байдужого, нудного й втомленого міського хлопця чарівна гармонія природи підносить, підкріпляє та веде до витворення гармонійної людини.

Пласт учить розуміти невичерпаємі джерела краси, радости й пізнання, що криються в гаях, лісах, нивах, горах, пливучих хмарках, гремучих блискавках, ясному сонцю й таємничих зірках на небі…

Курс для пластових провідників в Ужгороді, 1926 р.

Курс для пластових провідників в Ужгороді, 1926 р.

Пластова романтика є запорукою шляхетности характеру та оптимістичного світогляду молоді, що є підвалиною кращого завтра.

Пласт учить силою фактів кожного бути стало активним, знаходить для одиниць спеціяльне, і для всіх знов однаке заняття; в таборі, на прогульці, в поході, при публічних виступах і т. д. — скрізь активности вимагає ця організація від своїх членів і зобовязує їх до виконання всякої служби лише — добровільною присягою.

Інша низка причин сильного поширення Пласту на цілому світі є характеру соціяльного.

Пластове виховання стремить до витворення життєздатних горожан і забезпечує толерантне співжиття всіх кляс і верств не тільки власного, але всіх народів світу. В Пласті все і всі рівні, жадний не жде привілеїв; одиноко здібність, знання, практика (придбання пл. кваліфікації) відрізняє одного члена від другого, але все всі для себе є братами, сестрами чи то пан, чи Іван — одна пошана “Ти, Брате, Сестро”.

Пластове виховання є себе-вихованням і взаємновихованням в таборі, в домівці, на вправах, прогульках і при кожній іншій співпраці; воно виховує нам свідомих, певних, здорових і енергійних громадян, які зуміють послужити свойому народові.

Запорукою гармонійности пл. виховання є пл. гасло — Сильно, Красно, Обережно, Бистро — скорочено: Скоб. Пласт учить і служити, одначе ту службу не треба розуміти, як неволю, підданство рабське, але як обов`язок перед громадянством, серед якого він живе (солідарність).

Модерна школа хоче виховати своїх учнів для практичного громадського життя. Розвивати власну чинність дітей і їх моральні почуття. Діти мають бути самостійними, повинні навчитись самі собі помагати, мають бути так виховувані, щоби вміли самі про себе дбати, самі собою керувати. Під цим оглядом знайде школа в пластовій системі виховання найліпшу поміч і широке поле ділання.

Крім соціяльного почуття сприяє пл. виховання і виплеканню почуття відповідальности; в таборах найкраще навчиться молодь самостійно працювати і скоро переконається, що вистачить мала необережність (легковажність) з її сторони, і наслідки можуть бути катастрофічні для решти. Там всі підчинені загальним правилам і законам, працюють згідно з точно означеним денним порядкам, і всякий знає, що за кожний свій крок є відповідальний перед старшим та перед усіма.

Ужгородський Пласт

Ужгородський Пласт

Пласт також сприяє національному вихованню, а то вишколенням сильних, здисциплінованих одиниць, які змалку вчаться віддано працювати в користь рідного народу. Діти дістають докладні поучення (відомості) щодо минувшини рідного народу, вчаться рідних пісень, нар. танців, шанувати свій нар. стрій і удосконалюються в рідній мові. Вчаться підпорядковуватися волі більшості чи старших, вчаться виконувати дрібні завдання, які опісля полегшують виконання великих, що їх звемо громадянсько-суспільними обов`язками. Пластун-українець гордий на те, що він українець.

Пласт заложений на принципі міжнароднього братерства молоді, він старається уникати політикування; в кожній країні прибирає до своїх основ характерні національні елементи і скрізь робиться школою національного виховання. А крім того Пластові є близька ідея братерства всього людства. Хай буде, що далеко ще той час, коли здійсниться ця ідея всесвітнього братерства — все ж Пласт робить перші кроки по дорозі до цієї цілі. Пласт поклав собі за завдання ширити мир, братерство, любов і тому повинен знайти поважне місце в модерній школі, що має в пласті помічника, і яку пласт неначе доповнює.

За Т. В.

Джерело: Учительський голос. Орґан Товариства „Учительська Громада” в Ужгороді. Рік видання V. – Число 3. Мукачів, березень 1934. – С.  64-65, 71.

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This