Ювілейні відзначення Пласту: 1997-2007

З нагоди 85-ліття Пласту в Україні було проведено два основні заходи.

Львів, 12 квітня 1997 року. У цей день, окрім львів’ян, які готували свято, в урочистостях взяли участь пластуни з Дрогобича, Трускавця, Самбора. З інших областей прибули представники Тернополя, Рівного, Києва, Мукачева, Цюрупинська, Кіровограда, Дніпропетровська, Миколаєва.

Розпочалося відзначення ювілею вранці у соборі св. Юра, де відслужено Літургію. Опісля — марш вулицями Львова, віче біля Оперного театру, де виступили представники станиць та місцевої влади. Відбулося покладання квітів до могил пластунів на Янівському і Личаківському кладовищах.

Група історії та музейництва Пласту в Центрі творчости дітей та юнацтва Галичини розгорнула виставку «Історія Пласту 1911—1939 років» та провела науко-вопрактичну конференцію «Пластова ідея: значення і перспективи».

В рамках святкування відбулося заприсяження юнацтва, яке провів станичний Дрогобицької станиці пл. сен. Святослав Сурма. Організовано тематичний конкурс стіннівок і малюнків.

Закінчилося свято урочистими зборами і концертом. З привітаннями виступили голова КПС пл. сен. В’ячеслав Стебницький, начальник Львівського обласного управління у справах сім’ї та молоді Любов Батіг.
На згадку про святкування учасники отримали додаток до «Вісника КПС» із назвою «Пластова ідея», спеціяльно видрукуваний до цієї події.

Ювілейний Збір, г. Сокіл, 8—10 серпня 1997 року. Другий ювілейний збір в Україні, після львівської зустрічі 1993 р. скликано в мальовничому куточку Карпат, на оселі Сокіл.

Кожен з таборових днів проходив під гаслами, які відповідали Трьом Головним Обов’язкам пластуна. Програма святкування включала екскурсії, ігри, ватри, відеофільм з історії Пласту, працю з відбудови табору-музею, фінал конкурсу поезії та авторської пісні.

Після Архиєрейської Служби Божої Владика Любомир Гузар освятив новозбудований курінь, будинок управи та терен табору-музею.

Любомир Гузар з пластунами на Соколі, 1997

Любомир Гузар з пластунами на Соколі, 1997. Фото подав пл.сен. Вячеслав Стебницький, V

Найважливішою та найбільш емоційною подією Зустрічі стало заприсяження Начального Пластуна пл. сен. Любомира Романкова.

Відвідали табір-музей «Сокіл» та взяли участь у Зборі пластуни з багатьох міст і обласних центрів України: Львова, Тернополя, Івано-Франківська, Долини, Брошнева, Болехова, Червонограда, Косова, Коломиї, Кам’янця-Подільського, Самбора, Козової, Сокаля, Чернігова, Стрия, Одеси, Чугуєва, Заліщик, Севастополя, Сєвєродонецька, Моршина, Києва, Полтави, Світловодська, а також з Польщі, Великої Британії, Австралії, ЗСА та Канади. Офіційно на Зборі зареєструвалося 640 осіб. На Ювілейний Збір прибуло також чимало гостей, серед яких був професор Львівського вищого музичного інституту ім. М. Лисенка пл. сен. М. Колесса.

10-ліття відродження Пласту в Україні відзначено у 1999 р. Воно розпочалося наданням почесних титулів Головних духовних опікунів Його Святості Патріярху Київському і всієї України-Руси Філарету (для православної пластової молоді) та Його Високопреосвященству Владиці Любомиру Гузарю (для католицької пластової молоді). Таке рішення КПС України прийняла 6 березня 1999 р. Як відомо, в історії Пласту духовними опікунами організації були Митрополит Андрей Шептицький, Патріярх Йосиф Сліпий, Патріярх Мстислав. Ці духовні провідники з великою прихильністю ставилися до пластової молоді.

12 квітня по осередках відбулися Богослужіння та різноманітні урочистості. Крайове свято проведено 5—9 травня у Львові в формі таборової зустрічі (відбулися Дні патрона Пласту св. Юрія). Комендант свята — пл. сен. Василь Щекун. Учасники — понад 600 осіб.

Літні крайові та міжкрайові табори, яких проведено 16, також були присвячені ювілею. Маршрутом з Сокола до Верховини відбувся Крайовий транскарпатський пластовий перехід. Осередками Центральної округи було проведено Крайовий мандрівний табір «Зоре моя вечірняя». У таборі-музеї «Сокіл» таборували сеніори. Разом в Україні у 1999 р. було організовано понад 50 різних за статусом пластових таборів.

З нагоди 10-літнього ювілею урочистості відбулися й наприкінці літа. Для участи у Крайовій пластовій зустрічі під назвою «Дні Пласту в Києві» до столиці України прибуло майже 200 пластунів з різних регіонів. Організатори святкування поєднали відзначення ювілею зі святкуванням Дня незалежности України. У програмі — урочисте відкриття свята на Софіївському майдані, похід Андріївським узвозом, екскурсії містом, виставка про Пласт у музеї гетьманства, участь у загальноміських заходах. Відповідав за підготовку та проведення програми голова КПС ст. пл. Андрій Гарматій.

Святкування 90-ліття Пласту. Відзначення цього славного ювілею 14 квітня 2002 р. розпочалося в Соборі св. Юра у Львові. Архиєрейську Літургію відслужив владика Любомир Гузар. У проповіді він високо оцінив значення Пласту як організації, що першим своїм завданням бачить плекання духовних цінностей.

Пам’ятним моментом стало посвячення прапора 61 куреня УПЮ ім. д-ра О. Тисовського. Після Богослуження на площі перед собором вишикувалися пластові лави, які урочисто пройшли до Академічної гімназії.

На подвір’ї гімназії новацтво склало Обіцянку, а юнацтво — Присягу, відбулося надання ступенів, відзначення кращих старших пластунів та сеніорів, а також іменування першої в Україні гетьманської пластунки вірлиці — кошової станиці Львів Анни Скоропад. За участи численного пластового зібрання, на тлі курінних прапорів церемоніял провів головний булавний УПЮ пл. сен. Андрій Ганкевич.

У ЗСА ще 1979 року було прийнято рішення проголосити сина генерала УПА Романа Шухевича Юрія почесним членом 10 куреня УПС «Чорноморці», і тільки в день 90-літнього пластового ювілею цій урочистій події судилося здійснитися. Текст рішення зачитав і привітав Юрія Шухевича голова Морської Ради в Україні пл. сен. Олександр Криськів.

Фільм до 90-ліття Пластової Присяги, 2002 from 100krokiv on Vimeo.

По закінченні святкової збірки пластові курені знову колоною рушили вулицями міста. На Личаківському цвинтарі на пантеоні воїнів УГА та на могилах пластунів покладено свіжі весняні квіти, вінки.

На завершення святкування учасники зібралися в Центрі творчости дітей та юнацтва Галичини. Зі словами привітань до них звернулися голова КПР пл. сен. Левко Захарчишин, заступник голови КПР пл. сен. Богдан Гасюк, ст. пл. гетьм. вірл. Анна Скоропад, голова Львівської округи Пласту пл. сен. Володимир Раковський, голова Львівської хорунгви гарцерства польського п. Стефан Адамський, директор департаменту гуманітарної політики Львова пл. сен. Євген Стасюк. Було зачитано привітання головного управління молодіжної політики та спорту Львівської облдержадміністрації, Асоціації дніпровських скаутів «СКІФ», інших установ та організацій.

Оплески викликала поява на сцені найстарших пластунів сеніорів Львова — Ольги Воробкевич, Богуслави Гринів, Романа Дзюпина, Володимира Козачка, Ярослава Мазурака, Романа Риф’яка. Концертну програму свята склали кращі дитячо-юнацькі колективи Львова камерний хор «Жайвір», хореографічні об’єднання «Серпанок» і «Радість», вокальні колективи «Галицька перлина», «Бельканто». Ведучою концерту була ст. пл. Ірина Метельська.

Відзначення 90-літнього ювілею організації у Львові дало початок святковим заходам в осередках різних областей України. Помітним серед них стала презентація у травні в Самборі (Львівщина) тематичної пластової виставки, розгорнутої в місцевому музеї «Бойківщина». Під час її відкриття, за участи багатьох пластунів різних поколінь, грамоту Почесного члена Пласту України (Рішення КПР України від 17 листопада 2001 року) було вручено громадському діячеві та доброчинцю 88-літньому Іванові Стебельському. Кульмінацією відзначення 90-ліття Пласту стала проведена у серпні 2002 року Ювілейна Міжкрайова Пластова Зустріч.

ЮМПЗ 2002 from 100krokiv on Vimeo.

Відзначення 95-ліття Пласту. 12 квітня 2007 р. у приміщенні Малої сесійної зали Львівської міської ради відбулася прес-конференція на тему «95-ліття Пласту: здобутки й перспективи», участь у якій взяли станичний Львова ст. пл. скоб Юрій Гвоздович, голова міського управління сім’ї, молоді та спорту пл. сен. Юрій Наконечний та прес-секретар Пласту у Львові ст. пл. скоб Ярема Дух.

Основні урочистості пройшли 14—15 квітня. Учасниками святкувань були понад 800 пластунів із приблизно 30 осередків Львівської, Івано-Франківської областей, Києва, Тернополя, Луцька, Рівного, Ужгорода, Кіровограда, Дніпропетровська та інших міст і містечок.

У суботу, 14 квітня, святкування розпочалося з молебня в соборі св. Юра. Молебень відслужив пл. сен. о. Михайло Димид. Опісля відбулася посвята прапора куреня УПЮ ім. О. Басараб.

Після цього колоною пластуни вирушили до Академічної гімназії. Там відбулися пластові церемоніяли, зокрема складення Присяги, яку приймав голова КПР України пл. сен. Богдан Гаврилишин. Того дня гетьманською пластункою вірлицею іменовано львів’янку Марту Червінку.

Опісля учасники заходу вирушили на Личаків, де вшанували пластунів, що не зломили своїх присяг.

Фільм про ЮМПЗ 2007 р., Канада from 100krokiv on Vimeo.

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Прогулька Соколом | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Ювілейний Збір, г. Сокіл, 8—10 серпня 1997 року. Другий ювілейний збір в Україні, після львівської зустрічі 1993 р. скликано…

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This