Полковник Армії УНР Сергій Єфремов: спогади про Карпатську Україну

Паризьке «Українське Слово» у своєму числі з дня 17 березня 1939 року подало до відома українцям цілого світу, що:

«14 березня в 15 год. мадярський уряд вручив чеському послові в Будапешті ультиматум. Чеський уряд відповів, що єдиним господарем Карпатської України є уряд її. А уряд Карпатської України, який на першу вістку про переступлення кордону мадярськими військами звернувся телеграфічно до німецького уряду з протестом, а з черги про поміч, відкидає ультиматум Мадярщини, який фактично зводився до того, щоб Карпатська Україна піддалася Мадярщині. Так починається нова українська війна після майже двох десятиріч – тим разом війна проти монгольської Мадярщини, озвірілого ворога українства.

На чолі збройних сил Карпатської України з наказу міністра збройних сил Карпатської України С. Клочурака став дотеперішній полковник «Карпатської Січі» Сергій Єфремов. Головним ядром української армії стає Карпатська Січ і українські вояки дотеперішньої ч[ехо]сл[овацької] армії в Карпатській Україні. Чехи тільки частково здають зброю, решта втікає зі зброєю до Польщі, ще інші ж відділи заєдно нападають на українські частини й намагаються їх роззброювати. Відступаючи перед мадярами, чехи радше висаджують у повітря муніцію, ніж віддають її українцям. Наше військо мусить нападати на чехів і здобувати для себе зброю. В таких важких умовинах треба негайно ставити чоло ворогові. Команда збройних сил взиває ввесь нарід під зброю»…

Коли я нотував дослівно це повідомлення до свого щоденника, і то багато пізніше, а саме 17 березня 1939 р., то дивувався з надзвичайної поінформованості кореспондента «Українського Слова», який так швидко, коротко й правдиво встиг із Хуста подати до редакції часопису в Парижі відомості про початок війни Карпатської України з Мадярщиною… Дивуюся я й тепер, коли пишу ці рядки, що ні одного зайвого слова та жодного неправдивого факту в його кореспонденції не було.

Полковник Армії УНР Сергій Єфремов

Полковник Армії УНР Сергій Єфремов

Увечері 14 березня о. Прем’єр, монсеньйор А. Волошин, скликав до свого приватного помешкання на нараду всіх, із ким уважав за потрібне порадитися в цю критичну для Карпатської України годину. Серед закликаних був і я.

Почавши нараду, о. Прем’єр повідомив, що 14 березня чеське військо напало на січовиків, а мадяри використали це, перейшли кордон та зайняли вже три села на мукачівському відтинку кордону. Чеська кордонна сторожа залишає рубежі, а Карпатська Січ ще не може їх обсадити, тим-то кордони відкриті для ворога, і він наступає силами кількох дивізій піхоти та моторизованими частинами при допомозі танків, летунства та гарматних відділів. Далі о. Прем’єр з обуренням повідомив, що у відповідь на протестну ноту, яку він надіслав від уряду до Берліна, німецький консул у Хусті д-р Гофман, повідомив, що в такій ситуації, коли мадярське військо зайшло досить далеко в глибину Карпатської України, Німеччина не може дати допомоги, бо це могло б викликати збройний конфлікт з мадярами й поляками, а через те треба добровільно піддатися мадярам і не проливати даремно крови…

Кадр з фільму "Срібна Земля", режисер Тарас Химич, 2012

Кадр з фільму “Срібна Земля”, режисер Тарас Химич, 2012

Хтось із присутніх на нараді досить голосно зауважив:

– Безсоромна німецька брехня!.. Таж Гітлерові досить було б сказати мадярам одне слово й вони забрались би назад… Яка лицемірна гра?!.

Коли ось стражмайстер Торбич повідомив, що прибув мадярський майор як парламентер від мадярської головної команди і просить прийняти його.

Прем’єр сказав завести того парламентера до його їдальні, і що він туди зараз прийде. Через декілька хвилин він і пішов туди.

Вістка про прибуття мадярського парламентера якось приголомшила присутніх. Мовчанку перервав Іван Рогач:

– Будемо боронитися й не віддамо добровільно країни ворогові! Карпатська Україна, проголосивши свою незалежність, увійшла в цілість всеукраїнських визвольних змагань!…

Якось не в’язалася розмова й присутні сиділи мовчки.

Нарешті з’являється в дверях о. Прем’єр.

– Панове, – каже о. Прем’єр, – ультиматум мадярів такий: до 8-ї години ранку передати їм владу в цілій Карпатській Україні. Парламентер повідомив, що будапештський уряд о 15.15 годині дав 12-годинний ультиматум також чехословацькому урядові в Празі із такими вимогами: 1) чеське військо за 24 годин має вийти з Карпатської України, 2) чеське військо повинно перестати переслідувати мадярів, 3) чеське командування має видати зброю мадярським самооборонним організаціям і 4) усіх інтернованих мадярів чеська жандармерія негайно має звільнити з таборів. Щоб підтримати свої вимоги, мадяри перейшли кордон Карпатської України, а відповіді з Праги чекають до 3.15 години дня 15 березня. Парламентер чекає на мою відповідь.

Відбувається коротка нарада й ухвалюється: дати парламентерові відповідь, що уряд Карпатської України не може прийняти такого ультиматуму, бо Карпатська Україна є суверенна держава, і така форма ультиматуму суперечить міжнародному праву.
Одночасно вирішили з’ясувати, як ставиться командант чеського війська генерал Сватек до подій у зв’язку з ультиматумом мадярів.

Д-р Юлій Бращайко запропонував спробувати провадити з мадярами дипломатичні переговори.
Пропозицію прийняли, хоча без надії на те, що ці переговори що-небудь дадуть, але принаймні хотіли трохи виграти часу. Було також ухвалено повідомити через присланого парламантера мадярський уряд, що уряд Карпатської України добровільно влади не передасть, хоче провадити переговори з умовою, що мадярське військо припинить свої дальші воєнні кроки. Для того вибрали делегацію в складі: д-р Юлій Бращайко, д-р Микола Долинай, Михайло Дутка й ін.

Прем’єр вийшов до сусідньої кімнати повідомити парламентера про наші ухвали.
Усі були певні, що з наших заходів нічого не вийде, і ми Карпатську Україну не оборонимо, але між нами не було жодного, хто був би за те, щоб добровільно піддатися набагато більшій Мадярщині.

Джерело: Єфремов Сергій. Бої 14-15 березня 1939 року на Карпатській Україні / Ред. та вступ. стаття проф. Миколи Мушинки. – Ужгород: Ґражда, 2009. – 100 с.

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Заклик про мобілізацію для оборони Карпатської України | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] в Хусті утворився Генеральний штаб під проводом полк. Єфремова. Формується армія Карпатської України. Всі бувші […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This