Існує чимало легенд і переказів (правдивих і не дуже) про становище карпатоукраїнського селянства у міжвоєнний період. Особливо – в переддень проголошення незалежної Карпатської України.

Проте, на сьогодні найґрунтовнішим аналізом тогочасного стану селянства, освіти, економіки Закарпаття, видається мені, є стаття Миколи Кушніренка, що вийшла в журналі “Пробоєм” у 1942 р. в Празі.

Микола Кушніренко (1906–2000) – відомий своїми соціологічними дослідженнями закарпатського села. Як випускник Української господарської академії в Подєбрадах (за 50 км від м. Прага), він у січні 1939 р. отримав посаду безпосередньо за фахом – економіста у міністерстві господарства Карпатської України (Підкарпатської Русі) в Хусті . У ранзі виборчого комісара був присутній у Новоселиці на голосуванні за кандидатів до сойму 12 лютого 1939 р.

Микола Кушніренко

Микола Кушніренко

На початку березня 1939 р. М. Кушніренка мобілізували до чехословацького війська. Його підрозділ роззброїла німецька окупаційна частина. Він ще раз опинився в Празі, де здобув додаткову вищу освіту. Закінчив юридичний факультет Українського вільного університету.

У 1941 р. Микола Кушніренко захистив докторат. Отримав посаду асистента кафедри соціології поруч свого наукового керівника Олександра Мицюка (1883–1943). Як біженець, у квітні 1945 р. М. Кушніренко подався через Австрію, Німеччину в США, де закінчив бібліотечний відділ Колумбійського університету. До пенсії працював у Конгресовій бібліотеці у Вашингтоні.

В історію Микола Кушніренко ввійшов ще у дитячому віці (13-річним), як наймолодший вояк армії Української Народної Республіки.

Микола Кушніренко by Andrij

Стаття опублікована у книзі: Стилос проти стилетів: Карпатська Україна у журналі «Пробоєм» (1934-1943) /Упорядкування, передмова та примітки Леся Белея; Дизайн серії Надії Пономаренко. – Серія Ucrainica: ad fontеs. Книга 5. – Ужгород: Ґражда, 2009. – 232 с.: іл.

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.