До дня народження Василя Стуса

Два курені пластунок, “Верховинки” і “Перші Стежі” на терені США, які складаються із куренів пластунок сеніорок і старших пластунок, піднялися до великого діла, яке їм удалося перевести дуже успішно.

Вони задумали помістити на сторінках найбільше почитного щоденника, який розходиться по цілому світі, “Ню Йорк Таймсу” велике звернення до президента США Роналда Рейгана з апелем, шоб Президент порушив в часі розмов зі совєтським провідником Міхаїлом Горбачовим у Женеві справу переслідування українських правозахисників в Україні. При цій нагоді поінформували світ і Президента про трагічну смерть в останніх місяцях чотирьох найбільше відомих із них.

Повідомлення про цей задум було поміщене на сторінках “Свободи”. Пластунки вислали понад 2,000 листів з проханням до української громади піддержати їх фінансово, тому що закуплення цілої сторінки в “Ню Йорк Таймсі” коштує тисячі долярів. Але друзі — пластуни та українська спільнота відгукнулися дуже щедро і сердечно на звернення пластунок і вони, зібравши відповідну суму, в неділю, 10-го листопада, таку сторінку помістили. Заклик до Президента відбився широким відгуком і на нього звернули увагу американські та чужомовні читачі. Українці, особливо члени Пласту, масово висилали цю сторінку на адресу Білого Дому з проханням до Президента США взяти до уваги її зміст.

Подаємо в поменшенні сторінку, так як вона була друкована, щоб пластунство в цілому світі знало про цю вдалу акцію наших подруг.

Пластуни і Василь Стус

Пластуни і Василь Стус

М’яко вистелив іній
український обік,
тільки довшають тіні
і коротшає вік.
Ночі врвала Варвара,
сонце йде за Різдвом,
і чигає покара
за сусіднім горбом.
На Водохреща маєм
Об, Іртиш, Єнісей,
а в очах не світає,
тьма не йде із очей.
Пси, наглядачів крики
і заліззя тобі ж.
Пригравайте ж, музики,
за колимський рубіж!
— “Палімпсести” (1977)

Довідка (вікіпедія): Василь Семенович Стус (*6 січня 1938, село Рахнівка Гайсинського району Вінницької області — † 4 вересня 1985, табір ВС-389/36-1 біля села Кучино, Пермської області) — український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник. Один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. Герой України. За власні переконання в необхідності української культурної автономії творчість Василя Стуса була заборонена радянською владою, а сам поет був на 12 років позбавлений волі.

Джерело: журнал “Юнак”, січень 1986

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.