Вихова характеру в Пласті

Передовиця з журналу “Пластун”, число 2, за лютий 1935 року.

Народ вдячний за свої успіхи не так військовій силі, як числу характерних одиниць між населенням.
Коли чоловік хоче мати в життю успіхів, більше потребує характеру, як спритности.

Характер, отже, в першій мірі має вартість, як для цілого народу, так і для одиниці зокрема.

Ерудицію, то значить, загальне образовання, може здобути собі кожен у школі. Але де научитися набагато важливішому предметові: сильному характерові? Легка на це відповідь: нема ще до сьогодні підручника, який містив би вправи для досягнення певного характеру.

А прецінь, як людина хоче досягнути кар`єри, то на сам перед мусить старатися упевнити, усталити свій характер, свою повагу.

А для того найліпше годиться юнацький вік, бо в тім віку найбільше вражливі хлопці.

Характер молоді не може бути вправлений примусом. Кожен має в собі вроджений зародок характеру; треба лише його відкрити й розвинути. Та як?

Характер в своїй основі є результатом впливів оточення молоді. Хочете доказів: візьміть собі на примір двох хлопців – близнят. Учіть їх разом в школі тому самому предметові. Але дайте їх обох до різних, противних собі, щодо способу виховання, оточень; умістіть їх до різних родин, підшукайте для них різно вихованих приятелів. Одного з них передайте ласкавій, старостливій мамі, між люде добрі; чистотні товариші, де будуть йому довіряти, а де буде жити чесно, ведений справедливими законами життя. Другого хлопця залишіть у болоті суспільного багна, в розбурханій родині, між товаришами улиці і поганих нічних осередків, лайдаками, злодіями.

І можете самі на свої очі бачити, з яким характером підросте перший, а з яким другий хлопець.

Є у нас тисячки дітей — молодежи, які зовсім втрачені і для народу і для вітчизни; ростуть на тлі безхарактерности і стають не то що корисними, але небезпечними для народу.

А може ця молодь бути охоронена? Треба лише дати їй спромоги попастися до доброї суспільности, шляхетного оточення. А то зробитися має завчасу, щоб не було пізно для цілого їхнього життя.

Та є багато і таких, що ще не попали аж на дно згаданого багна. Подумаймо на них і уявім собі скільки цінними стали б вони для себе, народу й для цілого суспільства, коли б їм в одповідний час була дана можливість кращого розвою характеру.

Журнал "Пласту", ч. 2, лютий 1935

Журнал “Пласту”, ч. 2, лютий 1935

Журнал "Пласту", ч. 2, лютий 1935

Журнал “Пласту”, ч. 2, лютий 1935

В цім і криється найважнійший середник пластвого виховання. Виховання! Не научовання, не слова, а все лише слова. Але практичне, діяльне і корисне виховання. Призвичаїти хлопця і дівчину учитися для себе, не для школи і не для нот; дати їм зрозуміти, що характер є певною основою для їхних відомостей, які не будуть корисні для них доти, поки не потрафлять їх зужити для чесного добра свого й чужих.

В ділі виховання, Пласт має першенство і перед школою. Школа щойно долучається того, що Пласт вже більше, як чверть століття успішно робить. Не жаліймо отже праці в Пласті. Лиш характерний народ має право на життя і Народ без характеру сам підупадає й загибає.

Отже до праці в Пласті!

Іван Новак

*

Публікується спільно з

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This