1 грудня, четвер
● Новообраний Нацiональними Зборами ЧСР президент Е. Гаха затвердив центральний уряд Р. Берана (міністр закордонних справ Ф. Хвалковський) та уряд Пiдкарпатської Русi у складi А. Волошина i Ю. Ревая.
2 грудня, п’ятниця
● Маніфестація у Хусті з приводу перезатвердження крайового уряду. А. Волошин виступив з промовою, в якій, зокрема, заявив: “Українська інтелігенція має перед собою велике завдання: навчити наш народ, щоб він піднісся на високий ступінь культури. Ще цісар Йосиф II сказав: «Коли народ від мене не захоче навчитись чогось мудрого, корисного для нього, то я його примушу…» Може, й нам прийдеться користатися таким приневоленням, але це робитимемо в інтересі самого народу, щоб очистити його хату від нечистоти і бруду”.
● Розпорядження автономного уряду про перевiрку iмiгрантiв.
4 грудня, недiля
● Перший з’їзд Карпатської Сiчi у Хустi, у Слов’янському домi. Тут вперше сiчовики з’явилися у сiчових одностроях. З’їзд затвердив iдейнi й органiзацiйнi основи та завдання Карпатської Сiчi. Його вiдкрив головний командант Сiчi Д. Климпуш. С. Росоха виголосив iдеологiчну промову, а адвокат Ю. Шпилька – органiзацiйнi основи. По цьому І. Рогач оголосив декларацiю й усi присутнi, повторюючи за ним, склали урочисту присягу.
● Греко-католицький єпископ Д. Нярадi провiв першу службу Божу в Хустi, проголосивши здравицю “за самостiйну Карпатську Україну, за її народ, за владу i за її добро – щоб були всi заодно!”
● Ю. Ревай, перебуваючи у Празi, дав iнтерв’ю Нiмецькому Інформацiйному Бюро.
6 грудня, вівторок
● Напад угорських терористiв на с. Богдан, польських – на Вучкове.
● У Хусті засновано комiтет для утiкачiв з Угорщини, яких налiчувалося близько 600.
● В. Ґренджа-Донський занотовує у щоденнику: “Від евакуації дотепер Хуст відвідало 24 журналісти, з того 12 німців, один швайцарець, два французи, один американець, чотири англійці, два італійці і два румуни. Злостимося на італійців – пишуть брехливо, неможливим тоном. Видно, що роблять це за мадярським підшептом. Італія відкрито підтримує мадярів, це видно з кожного її кроку, не тільки при віденському арбітражі, але і з голосів її преси”.
● Нiмецько-французька декларацiя про ненапад.
● Повноважний представник СРСР у Великобританiї І. Майський iнформує Москву про свою розмову з Д. Ллойд Джорджем: “План Гiтлера полягає у тому, щоб забрати «коридор» i Сiлезiю, вiдторгнути вiд Польщi її українську частину та приєднати її до Закарпатської України й створити з цих двох частин васальну Українську державу на зразок Чехословаччини. Такою є найближча мета. У бiльш далекому майбутньому, можливо, Гiтлер думає здiйснити акцiю проти Радянської України, але в даний момент вiн на це не осмiлиться”.
7 грудня, середа
● У Берлiнi Ю. Ревай (запрошений туди за посередництва колишнього члена Директорії А. Макаренка) пiдписав зi статс-секретарем МЗС Нiмеччини в особливих справах В. Кепплером угоду про поставки з Карпатської України до Нiмеччини лiсу, молокопродуктiв, шкiри, хутра, вовни i вина, а також угоду з німецьким товариством з практичного використання надр “Гезельшафт” про пошуки i видобування мiнеральних копалин у Карпатськiй Українi. Німеччина обіцяла надати одноразову фінансову допомогу Карпатській Україні у сумі 100 000 марок. Також планувалося прокладання автостради Берлін–Бухарест через територію Карпатської України.
● Тридцять угорських терористiв з Ужгорода напали на с. Довге.
● У Хустi розвiшано плакати художника Михайла Михалевича (чотири репродукцiї див.: Ґренджа-Донський В. Твори. – Т. 8. – C. 98-100).
● До Хуста прибув український письменник і журналіст Улас Самчук.

Агітаційна бригада «Карпатської Січі» агітує голосувати на виборах до Сойму Карпатської України за список УНО
8 грудня, четвер
● Ряд карпато-українських прикордонних пунктiв обстрiляно з території Угорщини.
● Лондонська газета “Дейлi експрес” повiдомила про “численнi арешти серед вищих офiцерiв-українцiв радянської армiї”. На початку грудня заарештовано 63 офiцерiв, у тому числi трьох генералiв – Тарасинського, Тисянку i Михайлова.
● Повноважний представник СРСР у Францiї iнформує Москву “про серйознiсть приготувань i намiрiв Нiмеччини щодо України”.
● У Лондонi головний радник МЗС Англiї Р. Вансiттарт повiдомляє радянському послу І. Майському, що в мiнiстерствi “дуже популярна концепцiя, згiдно з якою найближчий удар Гiтлера буде на схiд, зокрема проти Радянської України”.
9 грудня, п’ятниця
● Президiя Верховного суду ЧСР у м. Левоче прийняла рiшення про структуру окружних судiв, перемiщених з переданих Угорщинi територiй Словаччини i Пiдкарпатської Русi. Для останньої визначено три окружнi суди: у В. Березному, Н. Верецьках й Іршавi. Як вищі iнстанцiї для них створено два крайовi суди: у В. Березному i Хустi.
● У Варшавi українська парламентська репрезентацiя, очолювана В. Мудриком, подала на розгляд польського сейму “Проект конституцiйного закону Галицько-Волинської землi” про національно-територiальну автономiю.

Члени Карпатської Січі в строю. Другий зліва Олександр Блестів («Гайдамака»). Лютий-перша половина березня 1939 р. Хуст
10 грудня, субота
● При Карпатськiй Сiчi створено жiночу органiзацiю на чолi з п.п. Тисовською i Химинець.
● Напад угорських терористiв на с. Довге.
12 грудня, понедiлок
● А. Волошин виїхав до Праги на засiдання федерального уряду.
● Напад угорських терористiв на с. Горяни.
● Напередодні вночі у Дравцях, що відійшли до Угорщини, вивішено синьо-жовті прапори. “Хлопці вивісили українські синьо-жовті прапори. Вивісили їх на високій тополі так, що мадяри мусили вивезти аж пожарну сторожу з Унгвара, щоб могли зібрати. Але і так вони маяли до полудня, бо не знайшлося нікого, хто б виліз так високо на тополі… Мадяри поздирали наші написи і завели мадярські. Хлопці розбивають щоночі мадярські таблиці”.
Джерело: Федака Cергій Дмитрович. Літопис Карпатської України. – Ужгород: Ґражда, 2013. – 136 с.
*
0 коментарів