Степан Паньківський – Герой Листопадового Чину

Щороку, відзначаючи річницю Листопадового Чину, пластуни згадують січового стрільця, згодом вояка УГА Степана Паньківського. Вістун УСС Паньківський був одним з тих, хто вивішував національний прапор на Львівській ратуші.

Степан був другим сином Костя Паньківського і Осипи з роду Федаків. Найстарший син, також Кость, став згодом широко знаним в Галичині адвокатом, належав до Українського Центрального Комітету.

Мати братів Паньківських Осипа доводилася рідною сестрою Степанові Федаку, який був головою знаної у Львові родини, тестем полковників Є. Коновальця та А. Мельника. У некролозі С. Федакові, опублікованому в газеті «Свобода» за 8 січня 1937 року, читаємо: «Згадати ще треба і сестру Покійного, Йосифу Паньківську, якої син Степан Паньківський вивісив був на львівськім ратуші жовто-синій прапор в дні 1 листопада 1918 р.». Осипа Паньківська овдовіла під час війни. У її помешканні (сучасна адреса — вул. Винниченка, 26) постійно перебували «на стації» (тепер би сказали «на квартирі») гімназисти і студенти — далекі родичі, діти багатьох визначних українських громадян, що навчалися у Львові.

Степан Паньківський закінчив Філію Академічної гімназії у Львові. В гімназії належав до таємного «Драгоманівського гуртка» (такі гуртки були передвісниками Пласту). Приналежність Степана до Пласту засвідчив Левко Лепкий в одному зі своїх літературних творів (невеличкій сценці, опублікованій у журналі «Юнак» ч. 11 за 1972 рік п.н. «Леґенда про заснування Львова»).

Відділ УСС. В центрі з біноклем Сень Горук, поруч з ним справа Василь Дідушок

Відділ УСС. В центрі з біноклем Сень Горук, поруч з ним справа Василь Дідушок

Однак відомо, що пластуном на Філії був Кость Паньківський. Кость Паньківський був активний у Пласті й після війни: якийсь час належав до Верховної Пластової Команди і навіть був її головою; облишив активну працю в організації у зв’язку з виїздом зі Львова. Про діяльність Пласту на Філії Академічної гімназії маємо доволі скупі дані: хоч пластові відділи були на той час дуже чисельними, поіменно зараз можна назвати менше 10 осіб, що пластували на Філії. Скорше за все, Степан був пластуном до війни, а можливо, і 1916 року, коли учні Головної гімназії і Філії діяли спільно, бо й гімназії їхні на той час знаходилися в одному приміщенні.

У фонді 374 («Панківський Константин, адвокат»), що зберігається в Центральному державному історичному архіві України у Львові, є дві справи, присвячені Степанові Паньківському. Справа №52 містить гімназійні свідоцтва Степана, заяву про звільнення від оплати за навчання, посвідку про щеплення від віспи і дві поштові карточки. Натомість у наступній справі (№53) — лише три аркуші. Це посмертна згадка про Степана Паньківського авторства Степана Божика, його ж супровідний лист до неї і фотографія — сторінка з якогось видання. Посмертна згадка мала бути опублікована в календарі «Літопису Червоної Калини».

Джерело: Ольга Свідзинська, Пластовий Шлях, ч. 4 (172), 2012

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Паньківський Степан-Іван, герой Листопадового чину – 100 кроків - […] Навчався у Львівській політехніці. Належав до групи стрільців, що на наказ Д. Вітовського вивішувала український прапор на ратуші у…

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This