Леонід Бачинський: Перше пластове відзначення

До історії виготовлення відзнаки

За часів мого побуту в Карпатській Україні в рр. 1923 – 1929 включно, Верховна Пластова Команда у Львові, призначила мене своїм зв’язковим в ЧСР (Чехословаччина), до складу якої тоді належала і Карпатська Україна, під назвою “Підкарпатська Русь”».

У 1922 р. я дістав доручення Верховної Пластової Команди у Львові виготовити проект відзнаки на 1-ше пластове відзначення. Мав це бути металевий хрест. При виготовленні того проекту я мусів узгід­нити ті відносини, які панували в Карпатській Україні, де було забо­ронено все, що пов’язане з Україною, включно з назвою, гербом і т.п.

Пласт на Карпатській Україні за моїх часі підлягав ВПК у Львові тому на першому відзначенні я хотів сполучити символічне пов’язання Карпатської України з Галичиною. З тою метою на відзнаці того ж від­значення мала бути найвища гора Карпат – Говерля, як границя між Га­личиною і Карпатською Україною, де відбувалися пластові стрічі, де границю переходили пластуни з Галичини і бували в пластових таборах Карпатської України. Над Говерлею літає орел – скоб. Верховна Плас­това Команда приняла цей проект.

Оформлення відзнаки зробив наш мистець Осип Бокшай. Виготовле­но цю відзнаку в Празі, дуже дбайливо в кількості 200 штук.

Сама відзнака першого відзначення виглядала так: її основою була свастика з блакитної емалі у бронзовому обрамуванні. На ній бу­ла бронзова пластова лілейка, на середині якої гора Говерля, збоку смерека, над горою летить орел – скоб, а з протилежного боку підхо­дить ведмідь. Як знаємо на гербі Карпатської України є ведмідь.

Перше пластове відзначення, 1920-ті

Перше пластове відзначення, 1920-ті

Це перше пластове відзначення було спільне для Галичини і Карпатської України.

Відзнаки були переслані до Львова. Як нам відомо, дехто зі ста­рої пластової ґвардії, ще у Львові дістав те відзначення. Має його і тут підписаний.

Бажання репродукувати це відзначення в ЗСА й Канаді не можна було здійснити. Німецька держава за часів Гітлера вживала свастику, як свій державний символ.

Ця відзнака першого пластового відзначення була дуже ефектовна а тепер є надзвичайно рідкісна, бо майже не збереглася у пластунів старшого покоління.

Спогад Л. Бачинського про перше пластове відзначення

Спогад Л. Бачинського про перше пластове відзначення

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This