До історії виготовлення відзнаки

За часів мого побуту в Карпатській Україні в рр. 1923 – 1929 включно, Верховна Пластова Команда у Львові, призначила мене своїм зв’язковим в ЧСР (Чехословаччина), до складу якої тоді належала і Карпатська Україна, під назвою “Підкарпатська Русь”».

У 1922 р. я дістав доручення Верховної Пластової Команди у Львові виготовити проект відзнаки на 1-ше пластове відзначення. Мав це бути металевий хрест. При виготовленні того проекту я мусів узгід­нити ті відносини, які панували в Карпатській Україні, де було забо­ронено все, що пов’язане з Україною, включно з назвою, гербом і т.п.

Пласт на Карпатській Україні за моїх часі підлягав ВПК у Львові тому на першому відзначенні я хотів сполучити символічне пов’язання Карпатської України з Галичиною. З тою метою на відзнаці того ж від­значення мала бути найвища гора Карпат – Говерля, як границя між Га­личиною і Карпатською Україною, де відбувалися пластові стрічі, де границю переходили пластуни з Галичини і бували в пластових таборах Карпатської України. Над Говерлею літає орел – скоб. Верховна Плас­това Команда приняла цей проект.

Оформлення відзнаки зробив наш мистець Осип Бокшай. Виготовле­но цю відзнаку в Празі, дуже дбайливо в кількості 200 штук.

Сама відзнака першого відзначення виглядала так: її основою була свастика з блакитної емалі у бронзовому обрамуванні. На ній бу­ла бронзова пластова лілейка, на середині якої гора Говерля, збоку смерека, над горою летить орел – скоб, а з протилежного боку підхо­дить ведмідь. Як знаємо на гербі Карпатської України є ведмідь.

Перше пластове відзначення, 1920-ті

Перше пластове відзначення, 1920-ті

Це перше пластове відзначення було спільне для Галичини і Карпатської України.

Відзнаки були переслані до Львова. Як нам відомо, дехто зі ста­рої пластової ґвардії, ще у Львові дістав те відзначення. Має його і тут підписаний.

Бажання репродукувати це відзначення в ЗСА й Канаді не можна було здійснити. Німецька держава за часів Гітлера вживала свастику, як свій державний символ.

Ця відзнака першого пластового відзначення була дуже ефектовна а тепер є надзвичайно рідкісна, бо майже не збереглася у пластунів старшого покоління.

Спогад Л. Бачинського про перше пластове відзначення

Спогад Л. Бачинського про перше пластове відзначення

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.