Відео віднайдено з ініціативи Пласту, за участю ст. пл. Дмитра Яреми, ЧоК та ст. пл. Тараса Зеня, ЧоК. Оцифрувати раритетні плівки допоміг Олександр Рябокрис.

Фрагмент відео з центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного.

Матеріал висвітлює молодіжне свято у Закарпатській області, ймовірно в місті Хуст 1936 року.  Це відео є одним з найстаріших, де у кадрі присутні українські пластуни.

В реєстрі Центрального кіноархіву даний відео ряд описується так:

“471. ЗБІРНИК КІНОСЮЖЕТІВ. 1930-ті. Арх. № 11987.

І. “На Закарпатті”. Краєвиди Карпатських гір. Види окремих населених пунктів. Вулицями міста марширують скаути. Танцює молодь в національних костюмах. Сільське подвір’я з домашніми тваринами”.

*

Німий фільм «Свято молоді» знятий у червні 1930 р. у Львові. Автором стрічки є вихованець Станиславівського Пласту, член куреня «Орден Залізної Остроги», фотограф, згодом знаний початківець кінометографії у Галичині – Юліян Дорош.

Юліан Дорош

Юліан Дорош

Повна версія віднайденого у центральному державному кінофотофоно архіві України ім. Г. С. Пшеничного.

Цікавим фактом є те, що у стрічці серед пластунів присутній Митрополит Андрей Шептицький. За словами істориків, це єдине відео, де зафіксований тодішній голова УГКЦ, що збереглось до сьогодні. Також ці кадри на сьогоднішній день є найстарішими у яких присутні українські скаути – пластуни.

В реєстрі Центрального кіноархіву відео описується так:

“232. СВЯТО МОЛОДІ. Кінофільм, 1930. Арх. № 11984. Студія “Соня-фільм”.

Фрагменти фільму про свято молоді, організоване українським культурно-освітнім товариством “Рідна школа” у Львові. Показано табір молоді, гімнастичні вправи у виконанні учнів торговельної, промислової, народних та середніх шкіл. На святі присутні митрополит УГКЦ А. Шептицький та голова товариства І. Кокорудз.”.

Джерело: Пластовий портал

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.