У 20-их роках в кордонах ново-створеної Чехословаччини опинилася досить численна українська еміграція з Наддніпрянщини і Західньої України. Заходами Батьківського Комітету вони зорганізували собі приватну українську гімназію, спочатку у Ржевницях, а відтак у Модржанах, недалеко Праги. При цій гімназії вони зорганізували теж і кілька відділів Союзу Українських Пластунів Емігрантів (СУПЕ).

У самих початках рівень пластового життя СУПЕ була досить висока і вони достачали знаменитих інструкторів до пластових таборів на Закарпатті, для приготування пластової молоді до пластових і фахових іспитів. На цім місці годиться згадати хоч би імена таких ст. пластунів-інструкторів: Приблуда, Нитка, Фельбаба, Козіцький і Козіцька, Кудеяр і інші.

Пластунів і пластунок СУПЕ не бракувало теж; і в літніх пластових таборах на Закарпатті, головно ж у таборі в Солочині коло Сваляви. Теж і старші пластуни «Вахнянинці» у Празі тісно співпрацювали з СУПЕ. Члени СУПЕ теж спільно виступали із закарпатськими пластунами на Слов’янськім Джемборі у Празі 1931 р.

Провідники закарпатського Пласту і СУПЕ літом 1938 р. домовилися, що СУПЕ-івські курені будуть входити, як складова частшна, до Українського Пласту Закарпаття. Однак назовні, при репрезентації на пластових з’їздах, джемборі та подібних нагодах, вони й дальше мали виступати як члени СУПЕ. Так, 1939 р., організаційний референт СУПЕ Олександер Блистів-Гайдамака увійшов, як член, до Головної Команди Українського Пластового Уладу Карпатської України.

Скаутмайстер Леонді Бачинський на відвідинах СУПЕ у Ржевницях, 1927

Скаутмайстер Леонді Бачинський на відвідинах СУПЕ у Ржевницях, 1927

Джерело: Степан Пап-Пугач. Пластовий Альманах, 1976

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.