Пластуни Тернопільщини відзначили 101 річницю утворення Пласту

21 квітня 2013 року, в сонячну неділю, пластуни Тернопільщини відзначили 101 річницю утворення Пласту. Зібралися вони з цієї нагоди в славному місті Бучачі.

Сподіваюся, вони про своє свято ще напишуть, а я скажу лише кілька слів про те, що ж мене занесло в Бучач.

А занесла мене дуже неординарна подія, як тепер розумію, унікальна. Того дня на площі біля славетної бучацької ратуші, у присутності понад 300 пластунів Пластову Присягу склав Бучацький єпископ Кир Дмитро Григорак. Ми маємо багатьох пластунів-єпископів, ще більше пластунів-священиків. Але я не знаходжу випадку у пластовій історії, коли б Присягу складала людина в сані єпископа.

Під час іменування Кир Дмитро отримав від друзів-пластунів не лише пластову лілейку, а й подарунки. Івано-Франківські пластуни спрезентували повний комплект пластового однострою, тернопільські — пластовий капелюх з лілейкою. Ми вирішили, що два капелюхи — це для розвитку: щоб незабаром другий капелюх можна було надягнути на ще одного нового пластуна.

Барокова ратуша в Бучачі. На вічній реставрації

Барокова ратуша в Бучачі. На вічній реставрації

Кир Дмитро вітає пластунів зі святом

Кир Дмитро вітає пластунів зі святом

Юначки до заприсяження

Юначки до заприсяження

Кир Дмитро Григорак, ЧСВВ, і о. Елевтерій Геншляк, ЧСВВ, повторюють слова Присяги

Кир Дмитро Григорак, ЧСВВ, і о. Елевтерій Геншляк, ЧСВВ, повторюють слова Присяги

Кир Дмитро в Пласті вже понад 20 років. Прийшов він до організації в станиці Івано-Франківськ, тоді ще братом Богданом (після складення монаших обітів в Чині Святого Василія Великого взяв собі ім’я Дмитро). Таборував на Соколі, ходив з юнаками в мандрівки. Чому тоді не став членом організації — не знаю. Можливо, ідея така не прийшла друзям в голову, а можливо, не знали, як то – приймати монахів.

Ми познайомились в Луцьку (в Луцьку живуть мої батьки, і ми з сестрою від самих початків належали до греко-католицької парохії, яка зрештою стала монастирем св. Василія Великого), коли влітку 1998 року до нас нарешті приїхав новий настоятель. Ми з сестрою сиділи в монастирі “на господарці” – на якийсь час нам було доручено ключі, поки тимчасово нема нікого з монахів (попереднього нашого настоятеля перевели на нове місце півроку тому, а потім були все тимчасові, приїжджі отці). Отець вийшов з машини, подивився навколо, на нас і скоромовкою поставив три питання: “Це що — Луцьк?” “Це що — церква?” “А ви що — в хорі співаєте?” Так ми й познайомились.

Доволі скоро у нас знайшлася ще одна точка дотику — Пласт. Ми навіть одного року мало не зустрілися на Соколі — табори були один за другим. Пізніше о. Дмитро докладав чимало зусиль для відновлення пластової станиці в Луцьку.

о. Дмитро Григорак з родиною Свідзинських

о. Дмитро Григорак з родиною Свідзинських

Думка спитати настоятеля, чому це він досі не дійсний член організації, виникла 2000 чи 2001 року, коли у Львові відбувалися спроби створення капеланської служби Пласту. Він здивувався: “А мені хіба можна?” Тоді отримали у протоігумена спеціяльний дозвіл, яким він дозволяв ієромонаху Дмитру належати до Пласту. І тоді ж о. Дмитро написав заяву до УПС. Але далі все було “по-пластовому”: справа якось затяглася, заява загубилася. Написав ще одну заяву, але також не було ніякого відгуку. Була тоді ідея розробити капеланський вишкіл — щось на зразок вишколу виховників, але з орієнтацією на пластового духівника.

Але якось не склалося.

І зрештою о. Дмитро переїхав на Тернопільщину. Спочатку був призначений адміністратором Бучацької єпархії, а згодом, 2011 врешті рукоположений на єпископа. І я була присутньою на тій хіротонії. Вперше у чудовому містечку Чорткові.

Після хіротонії Кир Дмитро спілкується з вірними, Чортків, 18 вересня 2011

Після хіротонії Кир Дмитро спілкується з вірними, Чортків, 18 вересня 2011

Тепер прийняти Кир Дмитра до Пласту було вже справою чести для Тернопільської округи. Саме в дійсні члени, а не в приятелі — статус приятеля, як на мене, доволі дивний для людини з таким тривалим пластовим стажем. Іменував Кир Дмитра пластуном сеньйором голова Тернопільської округи Сергій Юзик, а мені і Василеві Іваночкові випала честь привітати його в лавах Пласту.

Спільна знімка пластових друзів

Спільна знімка пластових друзів

Ось так воно й було.

Сліпуче весняне сонце, барокова ратуша, велике синьо-жовте полотнище, навколо якого — нові юначки і юнаки, три сеньйори і старша пластунка. Всі в одностроях — і один в єпископській мантії. Такого справді не було в пластовій історії!

сестричка Дитина

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This