Матеріал: ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ

Цього року випало 140-річчя з дня народження Івана Боберського. (*14 серпня 1873, село Доброгостів Дрогобицького повіту — †17 серпня 1947, Тржичі, Югославія). Це педагог, організатор, фундатор, теоретик і практик української національної фізичної культури, організатор сокільсько-січового руху, автор підручників з фізичного виховання молоді. Як автор назви «Пласт», сприяв становленню Пласту.

Голова товариства «Сокіл-Батько» (1908—14), член Бойової управи і четар УСС. Боберський став батьком українського фізичного виховання. У 1913 р. завдяки його ініціативі було видано перший посібник для українського Пласту О. Тисовського.

Іван Боберський з фотоапаратом (Йорктон, Саскатчеван, Канада, 21 листопада 1920)

Іван Боберський з фотоапаратом (Йорктон, Саскатчеван, Канада, 21 листопада 1920)

“…

Ведучи таку працю з моїми учнями поза шкільним навчанням, я не був свідомий того, що на таку працю треба б мені мати дозвіл дирекції гімназії. Програми сходин наших гуртків я вивішував на коридорі нашої школи. Інші учні, нечлени гуртків, читали ці оголошення, росло зацікавлення нашою працею, а із сторони дирекції не було ніяких заперечень, виглядало так, що вона приймала це мовчки до відома.

Зате у конференційній залі інші учителі, як Іван Боберський, Мирон Федусевич, Юліян Лещій, часом говорили зі мною і між собою на тему моєї праці з учнями поза обов’язковими годинами навчання. Пригадую собі, що один раз при нагоді таких розмов, Лещій, який був запасним старшиною австрійської армії, висловив погляд, що треба б хлопців також “муштри” вчити. Загально ж всі вчителі апробували мою працю і висловлювали побажання, щоб “Тисовський тим дальше займався”.

При одній нагоді розмова зійшла на те, як мою організацію учнів назвати, щоб їй присвоїти українську назву, що була б наближена значенням до англійського слова “скавтінґ”. А було це якраз після появи якоїсь статті у нашій пресі (її автора вже не пам’ятаю) про життя кубанських козаків т. зв. козаків-пластунів, які діяли в оборонній боротьбі проти кавказьких племен. Іван Боберський, посилаючись на характер діяльности і потрібні вмілості цих козаків-пластунів, сказав, що і членів моєї учнівської організації треба б назвати пластунами, бо вони стараються виробити в собі вмілості, якими відзначалися козаки-пластуни. Назва, запропонована І. Боберським, подобалася і була принята, але виринуло питання як назвати власне саму організацію тих наших пластунів. На це Боберський, який був, сказати б, спеціялістом у творенні термінів руханково-спортового життя, сказав: коли членами організації є пластуни, то їх організація повинна називатись просто “ПЛАСТ”. Хоч слово “пласт” в українській мові має значення, яке не конечно відповідало б суті організації юнаків, молоді, то все ж ми це слово приняли і таким способом наш Пласт завдячує свою назву І. Боберському.

…”

Спомини Основоположника Пласту професора д-ра Олександра Тисовського, записані на основі його оповідання пл. сен. Теодором Даниловим, Л.Ч. (Основоположник Пласту: До 80-річчя з дня народження професора д-ра Олександра Тисовського / уклав Теодор Данилів. – Мюнхен, 1966. – C.17–36)

Іван Боберський з біговими лижами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

Іван Боберський з біговими лижами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

“…

Як в кожній справі, за яку він брався, проф. Боберський був перфектний, також у фізичному вихованні він був не тільки знавцем предмету, але й небуденним ентузіястом-захопленцем, постаттю, що перейшла в історію не тільки тіловиховання в школі, але через сокільську організацію натхненного провідника тіловиховання в цілій Галичині. А що тіловиховання є основою організованости, дисципліни і через впоряд у висліді зроджує військове діло Іван Боберський і його послідовники в сокільстві і січовій організаціях переродили українське етнографічне населення Галичини в організовану патріотично свідому одність, підготовили Українське Січове Стрілецтво, наші визвольні змагання.

Проф. Мирон Федусевич, д-р О. Тисовський, Петро Франко, його брат Тарас, Степан Гайдучок, Дарія Навроцька, Савина Сидорович, Оксана Федів-Суховерська всі були учнями проф. Боберського, переємцями його захоплюючих ідей, співробітниками в діяльности сокільства, в шкільництві і в організації молоді. Від мого вчителя тіловиховання в гімназії, Степана Гайдучка, я чув, що Боберський після успішного розвитку сокільської оргазації нераз підкреслював конечність заснування організації української молоді, говорив про це з Дротом і це дало почин, що Дрот зацікавився цим, випрацював перший пластовий устав і навіть перша брошура, що її написав Дрот “Пласт” була видана в Соколі-Батьку, тамже видано і першу пластову виказку в формі малої книжечки. Все це довело до постання Пласту.

…”

Проф. Дарії Навроцькій–Юноні з приводу почесного відзначенням Золотим Юрієм // Листки дружнього зв’язку. Бюлетень І-го куреня УПС ім. Степана Тисовського. – 1967. – Ч. 73. – С. 4-6.

Іван Боберський зі снігоступами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

Іван Боберський зі снігоступами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

“…

Організація Пласту почалась у Львові. Справа охоплення молоді окремою організацією, скерування її в русло, корисне для виховання на початку другого десятиріччя XX стор. була дуже актуальна. Вона полонила увагу не тільки політичних угрупувань, а й знаних педагогів. Організацію попередила широка прилюдна дискусія в пресі у журналах “Діло”, “Наша Школа” і т. п., в якій забирали голос такі особи, як проф. Михайло Грушевський, проф. Іван Боберський, проф. Василь Панейко, проф. Олександер Тисовський, а, крім того, цілий ряд молодих студентських діячів. Деякі з дискутантів вказували конкретно на нову форму, організацію Скавтинґ, яка, вийшовши з Англії, почала охоплювати широкі кола європейської молоді. […] Франко надавав ваги передусім тіловихованню і дисциплінуванню розуму й тіла через пластові ігри. Він і є поруч проф. Івана Боберського, першим автором виданих ним “Пластових ігор” і реалізатором їх на терені перших пластових гуртків.

…”

Северин Левицький «Український Пластовий Улад в роках 1911-1945 у спогадах автора»

*

Джерело: 

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.