Хто придумав назву «Пласт»?

Матеріал: ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ

Цього року випало 140-річчя з дня народження Івана Боберського. (*14 серпня 1873, село Доброгостів Дрогобицького повіту — †17 серпня 1947, Тржичі, Югославія). Це педагог, організатор, фундатор, теоретик і практик української національної фізичної культури, організатор сокільсько-січового руху, автор підручників з фізичного виховання молоді. Як автор назви «Пласт», сприяв становленню Пласту.

Голова товариства «Сокіл-Батько» (1908—14), член Бойової управи і четар УСС. Боберський став батьком українського фізичного виховання. У 1913 р. завдяки його ініціативі було видано перший посібник для українського Пласту О. Тисовського.

Іван Боберський з фотоапаратом (Йорктон, Саскатчеван, Канада, 21 листопада 1920)

Іван Боберський з фотоапаратом (Йорктон, Саскатчеван, Канада, 21 листопада 1920)

“…

Ведучи таку працю з моїми учнями поза шкільним навчанням, я не був свідомий того, що на таку працю треба б мені мати дозвіл дирекції гімназії. Програми сходин наших гуртків я вивішував на коридорі нашої школи. Інші учні, нечлени гуртків, читали ці оголошення, росло зацікавлення нашою працею, а із сторони дирекції не було ніяких заперечень, виглядало так, що вона приймала це мовчки до відома.

Зате у конференційній залі інші учителі, як Іван Боберський, Мирон Федусевич, Юліян Лещій, часом говорили зі мною і між собою на тему моєї праці з учнями поза обов’язковими годинами навчання. Пригадую собі, що один раз при нагоді таких розмов, Лещій, який був запасним старшиною австрійської армії, висловив погляд, що треба б хлопців також “муштри” вчити. Загально ж всі вчителі апробували мою працю і висловлювали побажання, щоб “Тисовський тим дальше займався”.

При одній нагоді розмова зійшла на те, як мою організацію учнів назвати, щоб їй присвоїти українську назву, що була б наближена значенням до англійського слова “скавтінґ”. А було це якраз після появи якоїсь статті у нашій пресі (її автора вже не пам’ятаю) про життя кубанських козаків т. зв. козаків-пластунів, які діяли в оборонній боротьбі проти кавказьких племен. Іван Боберський, посилаючись на характер діяльности і потрібні вмілості цих козаків-пластунів, сказав, що і членів моєї учнівської організації треба б назвати пластунами, бо вони стараються виробити в собі вмілості, якими відзначалися козаки-пластуни. Назва, запропонована І. Боберським, подобалася і була принята, але виринуло питання як назвати власне саму організацію тих наших пластунів. На це Боберський, який був, сказати б, спеціялістом у творенні термінів руханково-спортового життя, сказав: коли членами організації є пластуни, то їх організація повинна називатись просто “ПЛАСТ”. Хоч слово “пласт” в українській мові має значення, яке не конечно відповідало б суті організації юнаків, молоді, то все ж ми це слово приняли і таким способом наш Пласт завдячує свою назву І. Боберському.

…”

Спомини Основоположника Пласту професора д-ра Олександра Тисовського, записані на основі його оповідання пл. сен. Теодором Даниловим, Л.Ч. (Основоположник Пласту: До 80-річчя з дня народження професора д-ра Олександра Тисовського / уклав Теодор Данилів. – Мюнхен, 1966. – C.17–36)

Іван Боберський з біговими лижами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

Іван Боберський з біговими лижами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

“…

Як в кожній справі, за яку він брався, проф. Боберський був перфектний, також у фізичному вихованні він був не тільки знавцем предмету, але й небуденним ентузіястом-захопленцем, постаттю, що перейшла в історію не тільки тіловиховання в школі, але через сокільську організацію натхненного провідника тіловиховання в цілій Галичині. А що тіловиховання є основою організованости, дисципліни і через впоряд у висліді зроджує військове діло Іван Боберський і його послідовники в сокільстві і січовій організаціях переродили українське етнографічне населення Галичини в організовану патріотично свідому одність, підготовили Українське Січове Стрілецтво, наші визвольні змагання.

Проф. Мирон Федусевич, д-р О. Тисовський, Петро Франко, його брат Тарас, Степан Гайдучок, Дарія Навроцька, Савина Сидорович, Оксана Федів-Суховерська всі були учнями проф. Боберського, переємцями його захоплюючих ідей, співробітниками в діяльности сокільства, в шкільництві і в організації молоді. Від мого вчителя тіловиховання в гімназії, Степана Гайдучка, я чув, що Боберський після успішного розвитку сокільської оргазації нераз підкреслював конечність заснування організації української молоді, говорив про це з Дротом і це дало почин, що Дрот зацікавився цим, випрацював перший пластовий устав і навіть перша брошура, що її написав Дрот “Пласт” була видана в Соколі-Батьку, тамже видано і першу пластову виказку в формі малої книжечки. Все це довело до постання Пласту.

…”

Проф. Дарії Навроцькій–Юноні з приводу почесного відзначенням Золотим Юрієм // Листки дружнього зв’язку. Бюлетень І-го куреня УПС ім. Степана Тисовського. – 1967. – Ч. 73. – С. 4-6.

Іван Боберський зі снігоступами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

Іван Боберський зі снігоступами (Вінніпег, Манітоба, Канада, 1932)

“…

Організація Пласту почалась у Львові. Справа охоплення молоді окремою організацією, скерування її в русло, корисне для виховання на початку другого десятиріччя XX стор. була дуже актуальна. Вона полонила увагу не тільки політичних угрупувань, а й знаних педагогів. Організацію попередила широка прилюдна дискусія в пресі у журналах “Діло”, “Наша Школа” і т. п., в якій забирали голос такі особи, як проф. Михайло Грушевський, проф. Іван Боберський, проф. Василь Панейко, проф. Олександер Тисовський, а, крім того, цілий ряд молодих студентських діячів. Деякі з дискутантів вказували конкретно на нову форму, організацію Скавтинґ, яка, вийшовши з Англії, почала охоплювати широкі кола європейської молоді. […] Франко надавав ваги передусім тіловихованню і дисциплінуванню розуму й тіла через пластові ігри. Він і є поруч проф. Івана Боберського, першим автором виданих ним “Пластових ігор” і реалізатором їх на терені перших пластових гуртків.

…”

Северин Левицький «Український Пластовий Улад в роках 1911-1945 у спогадах автора»

*

Джерело: 

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Іван Боберський: “Де сила, там воля витає!” | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Як автор назви «Пласт», сприяв становленню Пласту. […]
  2. Іван Чмола та ідея збройної боротьби за волю України | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Іваном Чмолою пішли перші члени «Пласту», пізніші «лицарі без скази» – Федь Черник, Микола […]
  3. Михайло Пежанський. Початки Пласту в Академічній гімназії у Львові | 100 кроків - […] І. Боберський імовірно придумав для цієї організації назву “Пласт”, яку виводив від кубанських козаків-пластунів. Одне […]
  4. Уляна Молчко: З історії Пластового Гимну | 100 кроків - […] є добре знаним кожному пластунові. Адже друг Дрот є одним із засновників Пласту, автором книги «Життя в Пласті». Постать Ярослава […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This