Іван Ірлявський (Рошко) народився 17 січня 1919 року в селі Ірлява Ужгородського району на Закарпатті. Навчався в Мукачівській торговельній школі (академії). Після її закінчення, у 1937 році, якийсь час був банківським службовцем в Ужгороді.

Як літератор Іван Ірлявський брав активну участь в боротьбі за утвердження Карпатської України. Після окупації Закарпаття Угорщиною, змушений емігрувати. Виїхав до Руського Керестура в Югославію, згодом перебрався до Праги. Був одним з лідерів «празької групи» українських поетів. Працював складачем і коректором в українській друкарні, редагував журнал «Пробоєм».

Восени 1941 року Іван Ірлявський прибув до окупованого Києва, включився в редакційну роботу газети «Українське слово», став секретарем Спілки українських письменників. Після закриття «Українського слова» 9 лютого 1942 року заарештований гестапо і 20 лютого розстріляний у Бабиному Яру разом з групою українських письменників та журналістів — Оленою Телігою, Михайлом Телігою, Іваном Рогачем та іншими.

Іван Ірлявський — автор чотирьох поетичних збірок, що видані у Празі: «Голос Срібної Землі» (1938), «Моя весна» (1940), «Вересень» (1941) та «Брості» (1942). Його твори входили до поетичних антологій, виданих у минулі десятиліття на Заході та в Україні. За спільним проектом видавництв «Карпати» і «Ґражда» найповніше на сьогодні видання творів, матеріалів до вивчення творчості та методичних розробок за творчістю Івана Ірлявського побачило світ у «Шкільній серії».

Збірка "Голос"

Збірка “Голос”

Збірка "Брості"

Збірка “Брості”

Збірка "ВересеньІ

Збірка “ВересеньІ

Збірка "Моя весна"

Збірка “Моя весна”

Іван Ірлявський, 1935

Іван Ірлявський, 1935

Іван Ірлявський (ліворуч), 1937

Іван Ірлявський (ліворуч), 1937

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.