Позначки:, ,

26 лютого 2013 р. в Торонто, після довгої недуги, на 93-ому році життя помер пл.сен. Богдан Яців “Білий Джек”, один з засновників Ватаги Бурлаків.

Перший українець (разом з Ігорем Суховерським-“Колюмбом”), який вийшов на Монблан (1947), легендарний пластун.

Вічна пам`ять!

Джек був одним з основних членів Ватаги Бурлаків та перший Ватажок у 1946-у році. Учасник Світового Скавтського Джемборі в Парижі 1947 р. та перший з Бурлаків що вийшов на найвищу гору Европи, Монблан в 1947 р. (разом з іншим Бурлакою, Колюмбом – Ігорем Суховерським). Досвідчений в альпінізмі і скелелазенні, організатор мандрівок і таборів в Альпах.

Один з ініціяторів заснування Карпатської Полонини Бурлаків у 1991 р.

Богдан Яців

Богдан Яців

Білий Джек на Монблані

Білий Джек на Монблані

Ганго, Богдан Яців (Білий Джек) і Тарас Бойчук на сплаві

Ганго, Богдан Яців (Білий Джек) і Тарас Бойчук на сплаві

Джемборі, Париж, 1947 р., в американському таборі. Стоять з ліва: Юрій "Куба" Купчинський, Богдан "Білий Джек" Яців, Петро Горбань в індіянський перах, індіянин-американський скавт, Зенон "Шепцьо" Шепарович. Сидять з ліва: Х. "Довгий" Андрійхович, Хрестоносець Михайло "Отець" Левицький і французький скавт Рошер

Джемборі, Париж, 1947 р., в американському таборі. Стоять з ліва: Юрій “Куба” Купчинський, Богдан “Білий Джек” Яців, Петро Горбань в індіянський перах, індіянин-американський скавт, Зенон “Шепцьо” Шепарович. Сидять з ліва: Х. “Довгий” Андрійхович, Хрестоносець Михайло “Отець” Левицький і французький скавт Рошер

Із книги Бурлак, Джек про Монблан, 1949 рік:

“Все довкруги лежить виразно, мов на долоні, відчувається далечінь. Лінія обрію зливається з небом дуже далеко. Я напружую зір і вдивляюсь в той невиразний пас, де зливається синя барва землі зі синьою барвою неба…”

*

Український прапор – на вершині Європи

Богдан Яців та Ігор Суховерський 29 серпня приїхали до Шамоні, а звідти залізничкою піднялися на висоту 2000 метрів, де після короткої підготовки 30 серпня почали сходження на гору. Погода була гарна, хоча час на таку мандрівку – досить пізній. Увечері того ж дня вони дійшли до першого схоронища на висоті 3100 метрів. Там заночували, а на другий день, 31 серпня, ночували в наступному таборі на висоті 3880 м.

Це був останній відпочинок перед досягненням мети. Залишивши наплічники, лише з потрібним спорядженням та харчами, вирушили вгору. День був гарний, світило сонечко. Хоча розріджене повітря на тій висоті дещо стримувало ходу, та маючи перед очима засніжений вершечок гори – мету їхніх мрій, – альпіністи з радістю побороли перешкоди і о 10.31 ранку 1 вересня 1947 р. досягли мети. Молоді пластуни, члени КЛК стали першими українськими альпіністами, які підкорили Монблан. Український прапор маяв чверть години на найвищій вершині континенту й своїм шелестом сповіщав засніженим вершинам Альп про присутність українців (публікація у виданні “Високий Замок”).

Інформацію подали Мирон Спольський, Остап Скрипник

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.