Мистецтво на службі пропаганди в Карпатській Україні

С. Половець

Подається за: «Пробоєм», 1939. – № 14. – С. 140-142

Мусимо визнати, що наше образотворче мистецтво, як один із засобів пропаганди в Карпатській Україні, не лише зуміло знайти й посісти належне йому місце, а й склало іспит зрілості.

Не дивлячись на надзвичайно несприятливі умови для репродукції друком, в Карпатській Україні не було ані однієї цинкографії (клішарні), а найближчі на Словаччині порушенням комунікаційних шляхів були віддалені від Хуста кількома тижнями … дороги та очікування.

Цей факт ніби заперечував появу актуальної фотографії, ілюстрації, карикатури.
До цього треба додати, що друкарні Карпатської України не були в належний спосіб забезпечені ані відповідної якості папером, ані найнеобхіднішим набором фарб.

І все ж в Карпатській Україні фігурував і політичний плакат, і ілюстровані летючки, і навіть ілюстрації.

Заслугою відповідних чиновників було – вчасне забезпечення пропаганди, відділу «Карпатської Січі» як необхідним матеріалом, так і фаховою силою – створення малярської та графічної січової майстерні.

Так би мовити – «ластівкою» українських політичних плакатів в Карпатській Україні ще наприкінці 1938 р. була серія (три) ліноритів (гравюри в лінолеумі):

Січова гостиниця перед виборами до І Сойму

Січова гостиниця перед виборами до
І Сойму Карпатської України. На розі до балкону причеплено виборчий плакат

1. «В своїй хаті своя правда» – з символічним зображенням Карпатської України (сидяча жінка сперлася на витягнений з піхов двосічний меч, поставлений перед щитом – краєвим гербом Закарпаття) в оточенні елементів природних багатств краю, на тлі символічних постатей – представників суспільних станів з атрибутами в лівих руках і з піднесеними для привіту правицями.

У своїй хаті - своя правда!

У своїй хаті – своя правда!

Плакат – на папері помаранчевої барви, друковано чорним.

2. «Вступайте в ряди Карпатської Січі!», на якому ми бачили обличчя січовика з піднесеною в правиці бойовою рушницею, – на тлі групи-символу військової традиції українського війська: воїни з доби князівської, козацької і сучасної.

Ставайте в ряди Карпатської України

Ставайте в ряди Карпатської України

Плакат друковано чорним на малиновому папері.

3. Постать юнака-закарпатця з обнаженим двосічним мечем у правиці та щитом – краєвим гербом в лівій руці. Під ногами юнака лежать два змії, з відрубаними головами, до того ж видно, що хвости зміїв лежать на територіях «сусідів». За хвостами сидять з безнадійним виразом морд – з боку Польщі – лис із забинтованою ганчіркою мордою, а з боку Угорщини – похнюплений, голодний пес зі знаком «стрільчастого хреста» (терорист, а не скоропадчук) на лапі»…

Плакат часів Карпатської України

Плакат часів Карпатської України

Плакат на жовтому папері – чорним.

Ця серія – свого роду була пробним каменем, бо хто знав, чи не буде це «пострілом в порожнечу» як це бувало з плакатами численних партій – експозітур Праги на нашій Срібній землі.

Та наші плакати не були пострілом в порожнечу, а навпаки – пострілом з гармати в горах, де луна тисячею відгуків відіб’є його і в найглухіших нетрях.

Лави відділів «Карпатської Січі»

Лави відділів «Карпатської Січі» проходять ві¬таль¬ною брамою на Січовий майдан під час II з’їзду ОНО «Карпатської Січі» в Хусті 19.02.1939 р.
На ліво «Альказар» Летючої естради

Плакати були прийняті з натхненням – одними, а з люттю скаженого пса – іншими.
Взагалі ж всюди, аж до приходу гунів, у прилюдних місцях, в помешканнях і надворі, надаючи краю якогось нового, може незвично п’янкого забарвлення, плакати висіли й дуже часто знову й знову були темою балачок, в яких розвивалось в плакатах недоказане.

Та рідко їх ми бачили на урядових спорудах, бо… все це було, переважно, під керівництвом чехів. (Зазначу, що були випадки, коли наші плакати зривали чехи-жандарми).

Крім цієї серії, в Карпатській Україні було видруковано низку інших актуальних плакатів і летючок, найбільш очевидно під час передвиборчої кампанії.

Серед найбільших: виборчий плакат з закликом УНО й портретом п. прем’єра д-ра А. Волошина на тлі піднесених правиць; плакат Карпатської Січі з націоналістичним тризубом на тлі сходу сонця й озброєними «в поготівлі» січовиками по боках. Тексту не пригадую.
Чотири менші плакати-летючки, які в карикатурі подавали Прхалу, угорців, москалів і прихвоснів, окупантів наших земель, а саме – полонофілів (УНР), москво-мадяронів (скоропадчуків), мадяронів і кацапських попихачів різних забарвлень.

Віршовані тексти до цієї серії написав поет – член мистецького т-ва «Говерла».

*

Публікація з книги:

Стилос проти стилетів: Карпатська Україна у журналі «Пробоєм» (1934-1943) /Упорядкування, передмова та примітки Леся Белея; Дизайн серії Надії Пономаренко. – Серія Ucrainica: ad fontеs. Книга 5. – Ужгород: Ґражда, 2009. – 232 с.: іл.

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This