Позначки:, , , , , , , , , ,

Ольга Кузьмович:
Сучасні визначні українці. Роман Купчинський, 

журнал “Юнак”, листопад, 1969

Скільки разів співаємo стоячи на струнко, на закінчення наших пластових Богослужб “Боже Великий, Творче Всесвіту” а скільки Вас, Дорогі Юнаки і Юначки, знає про того, хто дав нам цю молитву, хто створив до неї музику та слова?

А коли сидимо при вечірньому блиску таборової натри і співаємо, вдивляючись у вогонь: “Чи знаєш Ти найкращу в світі пісню, як ліс шумить і грає темний бір…” чи знають усі присутні, що її нам дав автор молитви “Боже Великий”?

Чи знаєш ти, найкращу в світі пісню

Він написав також для нас музику такої давніше популярної пластової пісні: “Пусти ж мене, мати, до табору” і створив цілий ряд інших пластових пісень, що їх знайдете у нашому пластовому співанику “В дорогу”.

Цей великий і щирий пластовий приятель – це відомий письменник, поет і журналіст Роман Купчинський, колишній старшина УСС і УГА, що тепер живе у Нью-Йорку, а цього року сповнилося йому 75 років життя.

Саме бувши старшиною в українській армії у першій Світовій війні, Роман Купчинський написав тексти та мелодії до понад 20 відомих стрілецьких пісень, з яких наші читачі крім “Боже Великий” повинні знати такі, як: “Засумуй трембіто”, “Ми йдемо в бій”, “Не сміє бути в нас страху” тощо.

Гей мандрують пластуни

В загальному, Роман Купчинський є автором близько 70 пісень, які всюди співають чи співали, часто не подаючи чи не знаючи їх автора. Він написав гакож 3-томову повість на тему 1-ої світової війни п. н. “Заметіль” і драматичну поему “Великий день”. Роман Купчинський писав упродовж 15 років веселі фейлетони у найбільшому українському щоденнику Галичини “Діло” під псевдом Галактіон Чіпка, а переїхавши до США далі писав їх деякий час у щоденнику “Свобода”. Постійний голова Т-ва Українських Письменників і Журналістів у Львові перебрав цей самий пост, коли у США заснувалася Спілка Українських Журналістів Америки і був на ньому упродовж двох каденцій.

В останньому часі появилися його дві нові книжки, які можуть бути цікаві для наших молодих читачів, а саме: “Мисливські оповідання” і сатирична поема п. н. “Скоропад” про легендарну постать члена Легіону УСС-ів Івана Цяпку-Скоропада, т. зв. “великого комтура” Ордену Залізної Остроги, що створився на терені Українських Січових Стрільців, завданням якого було плекати товариську культуру на базі вояцької лицарськости.

Як ми вже це підкреслили, в особі Романа Купчинського пластова організація має великого приятеля і прихильника, який завжди цікавився нашою працею та нашими успіхами. Не один раз він відвідував тут уже наші пластові табори та імпрези як почесний і дорогий гість і писав до пластової преси.

Сьогодні пластує вже внук Романа Купчинського, що носить ім’я свого діда і має родинне замилування до спортів. Саме недавно читали ми про його перші успіхи у тенісових змаганнях.

Але ті, що мали щастя пізнати Романа Купчинського, слухати його неперевершених розповідів “про давнє минуле” як і ті, що знають його лише як автора пластових пісень, не забувають про свого приятеля і шлють йому в думках найкращі побажання.

Журнал "Юнак", листопад, 1969

Журнал “Юнак”, листопад, 1969

Журнал "Юнак", листопад, 1969

Журнал “Юнак”, листопад, 1969

Довідка: Роман Купчинський народився 24 вересня 1894 р. в с. Розгадів, Тернопальська обл.

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.