Визначні українці: Роман Купчинський

Ольга Кузьмович:
Сучасні визначні українці. Роман Купчинський, 

журнал “Юнак”, листопад, 1969

Скільки разів співаємo стоячи на струнко, на закінчення наших пластових Богослужб “Боже Великий, Творче Всесвіту” а скільки Вас, Дорогі Юнаки і Юначки, знає про того, хто дав нам цю молитву, хто створив до неї музику та слова?

А коли сидимо при вечірньому блиску таборової натри і співаємо, вдивляючись у вогонь: “Чи знаєш Ти найкращу в світі пісню, як ліс шумить і грає темний бір…” чи знають усі присутні, що її нам дав автор молитви “Боже Великий”?

Чи знаєш ти, найкращу в світі пісню

Він написав також для нас музику такої давніше популярної пластової пісні: “Пусти ж мене, мати, до табору” і створив цілий ряд інших пластових пісень, що їх знайдете у нашому пластовому співанику “В дорогу”.

Цей великий і щирий пластовий приятель – це відомий письменник, поет і журналіст Роман Купчинський, колишній старшина УСС і УГА, що тепер живе у Нью-Йорку, а цього року сповнилося йому 75 років життя.

Саме бувши старшиною в українській армії у першій Світовій війні, Роман Купчинський написав тексти та мелодії до понад 20 відомих стрілецьких пісень, з яких наші читачі крім “Боже Великий” повинні знати такі, як: “Засумуй трембіто”, “Ми йдемо в бій”, “Не сміє бути в нас страху” тощо.

Гей мандрують пластуни

В загальному, Роман Купчинський є автором близько 70 пісень, які всюди співають чи співали, часто не подаючи чи не знаючи їх автора. Він написав гакож 3-томову повість на тему 1-ої світової війни п. н. “Заметіль” і драматичну поему “Великий день”. Роман Купчинський писав упродовж 15 років веселі фейлетони у найбільшому українському щоденнику Галичини “Діло” під псевдом Галактіон Чіпка, а переїхавши до США далі писав їх деякий час у щоденнику “Свобода”. Постійний голова Т-ва Українських Письменників і Журналістів у Львові перебрав цей самий пост, коли у США заснувалася Спілка Українських Журналістів Америки і був на ньому упродовж двох каденцій.

В останньому часі появилися його дві нові книжки, які можуть бути цікаві для наших молодих читачів, а саме: “Мисливські оповідання” і сатирична поема п. н. “Скоропад” про легендарну постать члена Легіону УСС-ів Івана Цяпку-Скоропада, т. зв. “великого комтура” Ордену Залізної Остроги, що створився на терені Українських Січових Стрільців, завданням якого було плекати товариську культуру на базі вояцької лицарськости.

Як ми вже це підкреслили, в особі Романа Купчинського пластова організація має великого приятеля і прихильника, який завжди цікавився нашою працею та нашими успіхами. Не один раз він відвідував тут уже наші пластові табори та імпрези як почесний і дорогий гість і писав до пластової преси.

Сьогодні пластує вже внук Романа Купчинського, що носить ім’я свого діда і має родинне замилування до спортів. Саме недавно читали ми про його перші успіхи у тенісових змаганнях.

Але ті, що мали щастя пізнати Романа Купчинського, слухати його неперевершених розповідів “про давнє минуле” як і ті, що знають його лише як автора пластових пісень, не забувають про свого приятеля і шлють йому в думках найкращі побажання.

Журнал "Юнак", листопад, 1969

Журнал “Юнак”, листопад, 1969

Журнал "Юнак", листопад, 1969

Журнал “Юнак”, листопад, 1969

Довідка: Роман Купчинський народився 24 вересня 1894 р. в с. Розгадів, Тернопальська обл.

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Пресова квартира УСС | Історія Пласту - […] Кватирі Коша УСС поети і музики, а з них найславніші: Роман Купчинський, Михайло Гайворонський і Лев Лепкий. Воєнні […]
  2. Оповідка від Галактіона Чіпки, 1934 | Історія Пласту - […] Чіпка (псевдо Романа Купчинського), 1934 […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This