Документальний фільм про бл. свмч. Олексія Зарицького, вихованця 5 куреня ім. Ярослава Осмомисла в Стрию. Автор фільму – Петро Дідула.

Довідка з Мартиролога Українського Пласту:

ЗАРИЦЬКИЙ, бл. свщмч. Олекса, с. Василя та Марії Ісої (17.10.1912, с. Більче Миколаївського р-ну Львівської обл. — 30.10.1963, с. Долинка Карагандинської обл., Казахстан). Пластун розвідчик 5 куреня ім. кн. Ярослава Осмомисла (Стрий). Учасник табору на Соколі 1930 р.

Навчався у Стрийській гімназії (1922—1931), закінчив Львівську богословську семінарію (1934). Висвячений на священика Митрополитом Андреєм Шептицьким 7.06.1936.

Душпастирював у с. Нижня і Верхня Стинава, згодом у с. Струтин біля Золочева (1937—1946). Після ліквідації Української греко-католицької Церкви був підпільним парохом у с. Рясна-Руська коло Львова, обслуговуючи також парафію у с. Рясна-Польська (1946—1947). Заарештований у 1947 р., засуджений до 8 років ув’язнення.

Після звільнення 31.12.1954 р. душпастирював на засланні в Караганді. Провадив місійну діяльність у Самарі, Оренбурзі, Казахстані; останні два роки перед другим ув’язненням був скитальцем, оскільки органи влади позбавили його постійного місця проживання (прописки).

9.05.1962 р. вдруге заарештований, а 30.06. засуджений за «волокитство», тобто життя без прописки, насправді ж — за служіння в підпільній УГКЦ. Помер у в’язничній лікарні поселення Долинка.

30.04.1990 р. перепохований в с. Рясна-Руська. Урочисто проголошений блаженним священномучеником під час Апостольського візиту в Україну Івана-Павла ІІ 27.06.2001 р.

*

Картки з реєстром учасників табору на Соколі, бл. свмч. Олексій Зарицький. Джерело: ЦДІАЛ, ф. 389, оп. 1, спр. 159, арк. 56-56зв

Перша сторінка містить дані учасника табору.
Число реєстраційної картки, пластовий рік, прізвище учасника, пластова частина, пластовий ступінь, вік, роки служби (членства в Пласті), заняття учасника, заняття батьків.
Далі не заповнені рядки: оплата, харчі, впоряд, виряд.

Инші завваги (там зазначалося, зокрема, що пластун вибув з табору чи був викреслений). В табличці – дані лікарського огляду. Тут вказувався зріст, вага, об’єм грудної клітини, об’єм м’язів рамен і стегон.

На звороті: неприсутності, з того неоправдані, промахи (карні звіти) і загальна оцінка таборовика.

Далі ще одна табличка, в яку вписувалися “предмети”, здані на таборі (точки проби). В картці Зарицького немає предметів, але вказано, що він іменований розвідчиком.

Картки з реєстром учасників табору на Соколі, учасником якого був бл. свмч. Олексій Зарицький

Картки з реєстром учасників табору на Соколі, учасником якого був бл. свмч. Олексій Зарицький

Картки з реєстром учасників табору на Соколі, учасником якого був бл. свмч. Олексій Зарицький

Картки з реєстром учасників табору на Соколі, учасником якого був бл. свмч. Олексій Зарицький

*

Джерела:

Матеріал підготувала: ст.пл. Ольга Свідзинська

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.