Курінь старших пластунів “Самітні рисі”

Курінь старших пластунів «Самітні Рисі» має свій початок у 1927 р., коли пластун Осип Вовк зорганізував з учнів IV. кл. народньої школи у Хусті гурток Вовченят, який прибрав собі назву — «Рисі».

Між членами гуртка «Рисів» бачимо: Олександра Блистова, Романа Балицького, Степана Грушу, Михайла Лиса, Степана Папа та інших. Всі вони вступили до хустської гімназії і там створили свій гурток «Рисів» при курені ім. Теодора Корятовича. У гімназії до них долучилися ще Дмитро Крикун, Іван Гайович, Іван Кость і ще кількох пластунів. Гуртковим «Рисів» при гімназії був Богдан Рубинович-Беркут.

1931 р. гурток «Рисів» зорганізував свій мандрівний табор, що потривав два тижні. З Хусту гурток удався до Драгова на квасну воду, звідтам на полонину Менчул і через Перехрестя на Брустури. З Брустур пластуни мандрували через Колочаву до Синевіра, заки не дісталися до гірського озера Озірню, над Синевир-Поляною. Тут вони затрималися цілий тиждень, а відтак вернулися до Хусту. Ця мандрівка витворила між членами гуртка братнього духа. Від тоді вони щороку виходили бодай на кілька днів на мандрівку чи до пластових таборів.

По скінченні гімназії 1936 р., Степан Пап-Пугач, тоді Кошовий хустських куренів, скликав членів гуртка і вони створили курінь старших пластунів «Самітні Рисі», задержуючи своє первісне ім’я «Рисів» Членами куреня «Салітніх Рисів» були: Богдан Рубинович-Беркут. Роман Балицький-Карась, Олександер Блистів-Гайдамака, Михайло Лис, Михайло Теґза, Іван Рак, Дмитро Крикун, Іван Галас і згаданий уже Степан Пап-Пугач. Курінним був вибраний Степан Пап-Пугач.

Василь Теґза, член куреня "Самітні Рисі"

Василь Теґза, член куреня “Самітні Рисі”

Курінь «Самітніх Рисів» намітив собі такий план праці:

1. Зібрати у свої ряди чим більше старших пластунів з цілого Закарпаття.
2. Потримати сходини два рази на рік, з того один раз літом у своїм мандрівнім таборі або в однім зі сталих пластових таборів.
3. Відновити видавання пластового часопису друком.
4. Постаратися про пластові підручники.
5. Проводити інструкторськими таборами.
6. Поширити Пласт по селах між: селянську і ремісничу молодь.

Члени куреня виконали з великим успіхом свої завдання. 1938 р. вони зорганізували і вели перший табор Вовченят та першу українську самостійну Лісову Школу, в якій викладали; Гайдамака, Пугач, Лис і Беркут.

Вони відновили пластовий часопис, що появився у вересні 1938 р. під назвою: «Молоде Життя.» Вони видали два підручники, а саме: «Ведення Гуртка» з під пера Степана Пугача та «Пластовий впоряд і руханка», що його уложив Михайло Лис. Два дальші підручники: «Пластовий співаник» і «Фізичне виховання у Пласті», були готові до друку, але із-за політичних змін уже не могли появитися. Вони пустили в рух організацію Село-Пласту і зорганізували старших пластунів у Королеві, Буштині і Хусті.

Тим-то курінь «Самітніх Рисів» вписався золотими буквами до історії Пласту на Закарпатті, що її збагрили своєю кров’ю на Краснім Полі такі його члени: Іван Кость, Іван Рак, Михайло Теґза, Іван Галас і Олександер Блистів.

Джерело: Пластовий Альманах

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Пап-Пугач Степан, 100 років від дня народження – 100 кроків - […] що відтак перетворився на курінь старших пластунів «Самітні Рисі», які були гордістю закарпатського […]
  2. Великий духом пластун Степан Пап-Пугач | 100 кроків - […] гурток “Рисі” на курінь старших пластунів “Самітні Рисі” з метою далі працювати в Пласті, він став першим […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This