ЮМПЗ 2012: круглий стіл на тему “Мета Пласту”, роздуми модератора

В рамках ЮМПЗ відбувається серія круглих столів на різнці важливі та цікаві теми на тему Пласту та все, що з ним пов`язано – перспективи розвитку, мета, майбутня діяльність тощо.

“100 кроків” подає деякі міркування модератора круглого столу на тему “Мета Пласту” ст.пл.скоба Тараса Полихати, ЦМ.

Фото: Петро Задорожний, LUFA.

Будучи свого часу, референтом УПЮ в КПС, я активно долучався до проведення різноманітних вишколів юнацтва, а на них завжди читалась гутірка про мету Пласту. Тема ця, здавалась, всім зрозумілою (адже все чітко прописано в статутах та правильниках) та незручною (ну чого по сто раз мусолити, та й як її цікаво подати знаючому юнацтву), а тому часто-густо на мене її і спихали (ти референт – от і повідай істину). І сталось майже як в тому анекдоті: зустрілись два викладачі, та один другому жаліються – от у мене студенти дурні, я їм один раз пояснюю тему – нічого не розуміють, другий раз пояснюю – знову не розуміють, третій раз пояснюю, сам починаю розуміти, а вони нічого не розуміють.

Коротка самоперевірка – сформулюйте зараз, про себе, мету Пласту. Сформулювали?

А вона, згідно зі Статутом отака:

Мета Пласту – сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі; спираючись на ідейні засади Пласту, виховувати молодь на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства.”

Співставили. От і молодці. Сподіваюсь серед ваших власних відповідей були такі: “змінити світ”, “розбудувати Україну”, “виплекати супергомадянина”, “виховати нову еліту”, бо на вишколах такі відповіді звучали, і вони як на мене слушні. А узагальнити це можна фразою – побудова громадянського суспільства (бо кому ж потрібен такий свідомий громадянин у суспільстві негромадянському – і сам мучиться, і несвідомим заважає), цеглинами якого і будуть виплекані (чи самовиховані) Пластом (чи іншими громадськими та скаутськими організаціями) громадяни.

Cтатут ще каже: “Щоб осягнути цю мету, Пласт розвиває духовні, розумові, соціальні і фізичні прикмети своїх членів; плекає серед молоді традиції її предків і передання та розуміння її історії, культури та національних традицій”. Усі ці дефініції дуже мудрі та виважені. А нам з вами дуже пощастило що вже протягом 100 років мудрі люди та талановиті педагоги виліпили та відшліфували чудову пластову методу для реалізації цієї мети (мети високої та вічної).

Та чому за 20 років ми не стали в Україні масовою та впливовою молодіжною організацією (не поспішайте кидати каміння та заперечувати). Ми, звісно, молодці, та зробили все, що у наших силах, але … ця метода та мета пристосовані до громадянського суспільства, а ми досі поборюємо в собі радянську спадщину (біблійний Мойсей і той 40 років плекав нове покоління у вузькозакритій спільноті). Та я думаю (ви це помічаєте?) нове пластове покоління стає розвинутішим (знає більше мов, краще орієнтується в новітніх технологіях, реально активнішим стає у суспільних проектах та навіть політичному житті). Не все зразу – ми розвиваємось, та все ж слід йти вногу з часом та активніше розширювати наш світогляд. Мені видається що впевних ділянках слід бути більш активним (а не закриватись у мушлю нашого “ідеального” пластового світу):

 1. Соціальні проекти (сиротинці, догляд за старшими людьми та потребуючими, тощо) повинні виплекати в юнацтві милосердя та розуміння відповідальності суспільства за всіх громадян;
 2. Екологічні проекти (прибирання-чистка навколо місця свого таборування (це видається мені обов`язковим), догляд за парками та водоймами по місцю свого проживання, тощо) мали б розвинути увагу до довкілля;
 3. Життя в природі (більше мандрівок та таборів) повинно повернути людину природі, навчити долати труднощі;
 4. Закордонні обміни повинні розширити кругозір та мовну практику
 5. Національне виховання (навчання народним танцям та грі хоч на якомусь інструменті) дасть розуміння своїх коренів;
 6. Спортовий розвиток (заняття хоч в якісь спортивній секції) дасть необхідну міць тіла;
 7. Релігійне виховання (гурткове відвідання богослужінь, тощо) дасть духовну міць;
 8. Волонтерська служба (навіть в позапластових проектах) виплекає безкорисність


Якщо у вас є ідеї по цих та інших темах — пишіть, будемо ділитись — переможемо всі.

*

1 Коментар

 1. Akademik

  На жаль “совок” передається до молодшого покоління інтенсивніше, аніж латеральне мислення, позитивне ставлення, відкритість до людей, громадянська позиція.

  Не треба вигадувати нічого. Треба ці норми уводити у існуючу працюючу схему: гутірки на вишколах, точки у пробах, вимоги до проектів, крайові програми.

  Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This