Мої пластові трафунки: сарафон

Давненько “100 кроків” не публікувало дописи про пластові трафунки. Аж ось – читайте!

пл.сен.пр. Оксана Яблонська, файний курінь Перші Стежі

Кажу правду, чисту правду. Трафунок має назву “САРАФОН” – потім зрозумієте чому.

2008 рік. Новацький табір “38 НОТ”, село Сушиця Саросамбірського району. Вперше таборувала у звичайній сільській хаті – новаків було багацько, як на такі умови – аж 25 !

Я – комендант, сестричка, інструктор і т.п.

Аж ось (після дощів), настав такий момент, коли треба було підняти бойовий дух маленьких таборовиків – у нас завжди на таку скрутну годину передбачений веселий змаг під загадковою назвою ” Зелена п’ята”. Хто не знає – суть гри – у самій грі. Хоч вона трошки і нелогічна, непослідовна, але це така файна штука для проводу –  кажучи деяка “халява”, а для менших – забава.

Новаки діляться на команди. Один з дорослих мастить собі якусь одну п’ят зеленкою – а діти мають її знайти. Але: перш, ніж показати п’яту, дорослі дають одне завдання – і група має його виконати. Завдання мають бути смішні. Наприклад, переодягнути весь одяг навиворіт, або заспівати якусь дитячу пісеньку братчику Більбо, або гавкати, або присідати, або розшифровувати текст – це вже від фантазії виховника залежить.

А той, хто має зелену п’яту, має бути дуже хитрим, щоб гра швидко не закінчилася – тому його завдання мають бути не тільки веселі, але бажано, щоб вони були нереальні – поцілувати усіх хлопців (це для дівчат) – вони це не люблять робити (хоча сьогодні ситуація змінюється). Так от, я придумала собі таку точку: заховала фінішний згорток з кросвордом у собачу буду. І записала на карточці такий текст: “10 кроків від дверей хати повернути НАПРАВО, взяти у хатці П….А (у хатці ПесикА) згорток і розшифрувати його.

Нарешті весела гра почалась! Усі бігали, співали, переодягалися… І ось одна команда вирвалася вперед, виконала усі завдання, в т. ч. й нереальні також і їм ПОКАЗАЛИ заповітну ЗЕЛЕНУ П’ЯТУ! Віват!

А тут вступила в гру моя точка. Я їм повідомила, що вони вже майже переможці – і залишилося тільки розшифрувати ось це. І даю їм карточку. Вони взяли, почали вимірювати кроки, а далі… Я відволіклася – до мене підійшов бунчужний (до речі, легенда наших таборів – бр. Більбо, ЦМ) – він там якусь чергову проблемку вирішував, точно не пригадую яку, але на той час дуже важливу… Гра тим часом тривала. Аж дивлюся, команда чогось до літньої кухні полізла. А-а-а, сховалися мабуть…

І знову забула про них, бо до мене знову хтось підійшов, здається, молоко та сир принесли – усе таке смачне, домашнє. Поки я туди-сюди – час іде… Бачу, що вже інша команда до виховника із зеленою п’ятою добирається… Аж тут до мене підходить капітан команди і так несміливо і якось винувато запитує:

– Сестричко Оксано, підкажіть будь-ласка (а я подумла – ага, зараз!) , що означає слово “САРАФОН”?

– Сарафон? – перепитую я, ніби не дочула, – і мої очі стають великі від здивування, – а до чого ж тут “Сарафон”? – ви маєте розшифрувати кросворд? – І що це ви за слово вигадали? – ідіть і думайте!

– Та ми вже пів години думаємо – і нічого не виходить.

Він з таким розпачем глянув мені у вічі (а вміє ж !), що я, враховуючи і те, що друга команда вже мала також фінішувати, пішла за ним.

Треба вам детальніше описати, де знаходиться літня кухня, бо тепер це є важливо – щоб ви зрозуміли, що сталося.

Якщо відміряти 10 кроків від дверей хати і подивитися праворуч – ти побачиш стару буду собаки. Якщо відміряти ті ж самі 10 кроків від того самого місця і подивитися ліворуч – ти опинишся перед дверима у літню кухню. Тепер трошки стало розуміло? 10 кроків – праворуч – хатка П…А, ліворуч – літня кухня.

Іду за ним, у літню кухню. На столі лежить великий кусень паперу – над ним схилилися “світлі голови” новацтва. Лікті кусають… Дивляться на мене благальними очима – змаг все таки! Перемогти хочуть…

Заглядаю я поверх їхні голівки і… Що я бачу? На столі лежить… фрагмент викройки… якась частина одежини… Великими буквами на ній написано “Сарафон” і ще трохи нижче наступне слово “Перед”.

А вони сидять, з розумним виглядом великих професорів, які вирішують глобальну проблему людства, втомлені від титанічної інтелектуальної праці , і кажуть:

– Ми змогли розшифрувати тільки одне слово “ПЕРЕД”, а далі ось це слово нам невідоме, не можемо.

Я була збита з пантелику. Пів години! Розшифровують невідомо що, невідомо де взяли цю викройку! Чому?!

Тепер я включаю усі свої детективні таланти і починаю розслідування: де, що , коли і як…

– Коли ми отримали карточку, то прочитали її, відміряли 10 кроків і …

– Як ви розшифрували хатка П…А? – запитую я

– Ми розшифрували це так: хатка Пана Андрія…

– Як?? А чому ж хатка Пана Андрія?

І тут “коронна” фраза новака:

– Бо літня кухня – це хатка пана Андрія, чи не так?

І тут я просто зайшлася сміхом – до мене нарешті дійшло! Вони повернули не праворуч, як було написано, а ліворуч! Чому вони прописали там нашого таборового господарника, пана Андрія, – також зрозуміло, адже він постійно перебував у літній кухні, допомагаючи кухарці – розпалював піч, підтримував багаття, приносив продукти, виносив сміття і т.п.

Та це ще не все. Розповідають далі:

– А потім ми почали шукати згорток, щоб розшифрувати завдання – і знайшли тут, за шафою оцей кусень паперу і на ньому ось це незнайоме нам слово: “САРАФОН”.

– Діти, – цей “сарафон”, це російське слово “сарафан” – воно справді вам невідоме, та ще й записане невірно…

Коли ми насміялися з проводом, я міркувала, може це я невірно написала завдання?

А потім подумала: мабуть це неуважність новаків – треба ж знати, де праворуч, а де ліворуч.

З того часу 34 особи, які перебували разом на цьому дивовижному незабутньому таборі, можуть підтвердити правдивість цієї історії. А пан Андрій тепер має свою хатку.

Переглянути фото з табору

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This