До дня загибелі одного із засновників Пласту – Івана Чмоли

22 червня 1941 року Іван-Олександр Чмола був заарештований співробітниками НКВС. Його ім’я знаходимо у списку страчених у Дрогобицькій тюрмі. За непідтвердженою версією, страчений в Дрогобицькій тюрмі 27 червня 1941 року.

Проф. Іван Чмола народився 6 березня 1892 року в Солотвині, повіт Богородчани. Його батько Симеон був суддею, мати Каролина походила з сім’ї львівських німецьких купців Бунцлів.

Народну школу закінчив у Бережанах, гімназію в Перемишлі. Гімназійним учнем І. Чмола включився в активне громадське життя. Видавав підпільний учнівський журнал (українською мовою), на сторінках якого переконував учнів перемиської гімназії, що вони як українці повинні прагнути щось зробити для своєї батьківщини. Закінчивши гімназію, поступив на філософський факультет Львівського університету. В часі вакацій пройшов з товаришами всі Карпати і Велику Україну.

Студент І. Чмола пропаґував ідею створення українських збройних сил і був одним із засновників Українського Пласту. Навесні 1911 року таємно організував перший український студентський пластовий гурток у Львові, з яким проводив військові вправи. 1913 року провів перший мандрівний табір пластової молоді.

Зі спалахом Першої світової війни І. Чмола вступив до Леґіону Українських Січових Стрільців і отримав військовий ранг четаря. В 1916 році під г. Лисонею на Бережанщині потрапив у російський полон і до кінця війни пробув у таборі австрійських військовополонених в околиці Саратова. В 1917 році втік з полону і повернувся в Україну, до Києва, де став найближчим співробітником полковника Євгена Коновальця у справі створення формувань київських Січових Стрільців. Командував 2 сотнею Галицько-Буковинського куреня Січових Стрільців, 2 сотнею 1 куреня Січових Стрільців, згодом був начальником коша Січових Стрільців. Війну закінчив у ступені полковника Армії УНР.

Після багатьох скитань країнами Європи у 1921 році повернувся до Галичини, одружився з Парасковією з козацького роду Мокроус і працював вчителем історії, географії та тіловиховання у гімназії «Рідної Школи» у Яворові. Одночасно закінчив студії у Варшавському університеті. Захистив дипломну працю з геології Карпат, отримав звання маґістра природничих наук.

Крім праці в Яворівській гімназії І. Чмола активно включився в загальнопластову діяльність (1922 — 1930 рр.). І. Чмола — засновник і зв’язковий 17 куреня УУПЮ ім. Драгоманова у Яворові. Будівничий пластової оселі «Сокіл» у Ґорґанах, довголітній комендант табору на оселі. Курінний 1 куреня УПС ім. Степана Тисовського і комендант першого табору пластунів УПС у Підлютому 1930 р. Найвизначніший пластовий діяч у ділянці виховання, а зокрема табірництва, вишколів і мандрівництва. Можна сміливо твердити, що Іван Чмола створив систему пластового таборування, яка існує й донині.

Пласт нагородив І. Чмолу медаллю «За значне діло» і відзнакою «Свастика заслуги».

Посвідка Івана Чмоли "За значне діло"

Посвідка Івана Чмоли “За значне діло”

Один із перших отримав ступінь скавтмастра.

Посвідка, що ВПК іменує Івана Чмолу скаутмайстром

Посвідка, що ВПК іменує Івана Чмолу скаутмайстром

Коли польська влада заборонила діяльність організації (1930 р.), Івана Чмолу заарештовано. Він відсидів у тюрмі 20 місяців (1930 — 1932).

Від 1932 до 1939 року Чмола вчителював в гімназії «Рідної Школи» у Дрогобичі. На початку німецько-польської війни був заарештований поляками, звільнився з приходом Червоної армії. Від 1939 до 1941 року виконував обов’язки завідувача педагогічним домом десятирічки.

В червні 1940 року вирішив втікати на Захід, але ця спроба не вдалася.

22 червня 1941 року Іван Чмола був заарештований. За непідтвердженою версією, страчений в Дрогобицькій тюрмі 27 червня 1941 року.

*

Начальний Пластун Северин Левицький про І. Чмолу:

Чмола – реальний практик і жертовний співпрацівник … Чмола, своєю чергою, поставив Пласт якнайближче на службу визвольних змагань. Це були роки, коли так і чулося в повітрі, що настане збройний конфлікт між європейськими народами і державами. Треба було, отже, підготувати до цих змагань і нашу молодь. Чмола вивів пластові гуртки не так у “природу”, як у “поле”.

Він надав першим пластовим вправам характер військового муштрування, а керівництво своїми відділами він здійснював строгою дисципліною, наказами згори вниз, меншою ініціативою знизу. Його відділи проходили одночасно спеціальний світоглядний вишкіл, який у відділах Тисовського повинен був мати місце щойно згодом, після вишколення розуму, тіла й характеру молоді”.

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Перед Різдвом 1920 року в Кам`янці-Подільськім | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] в чотирьох пластових Уладах. З наших рядів вийшов Чмола, організатор літних пластових таборів, пластових […]
  2. Володимир Мурський: Мої роки пластування – 100 кроків - […] Академічної гімназії. Пластом керував студент Іван Чмола, займався з нами військовим вишколом, знайомив нас, як […]
  3. До історії пластового сеніорату – 100 кроків - […] ім. скавтмастра Степана Тисовського. Курінь очолив проф. Іван Чмола. Того ж року у серпні відбувся на Соколі перший табір…
  4. Володимир Мурський: Мої роки пластування | 100 кроків - […] Академічної гімназії. Пластом керував студент Іван Чмола, займався з нами військовим вишколом, знайомив нас, як […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This