Джерело: Пластовий Альманах

Пластове Свято у Хусті — 6. V. 1932 р.

Про це свято подаємо відомості на основі споминів бр. Юрія Грома, який організував це торжество:

«У пік. р. 1931/32 я вчив у державній гімназії у Хусті, де по трагічній смерті проф. А. Ді­дика (май 1931) я став провідником Пласту. Обставини для пластового руху при гімназії були тяжкі (дир. В. Сулимчак мадярон, багато проф. москвофілів чи моска­лів), все ж таки мені пощастилося поставити хустський Пласт на сильні основи. До помочі мені були окр. звітодавець проф. Л. Балицький (дир. горож, школи), проф. гімназії: М. Гупаловський, М. Самойлович та Наталія Балицька, як теж пластуни, н. пр. мій брат Орішок, що провадив пластовим хором тощо.

«Весною 1932 р. ми рішили влаштувати Святоюрське Свято. Це було, як пізніше подала преса — величаве свято (див. Укр, Слово, 1. VI. 1932, ст. 3). На кінці Красної вулиці, де я тоді меш­кав, була гарна лука-площа, яку я вистарався для таборування. Уже в навечір’я свята, дня 5-го травня, ми поставили пластові шатра і малу виставу: вишивки, вироби зі соломи та інші ручні роботи наших пластунів. Вечером улаштували ватру з різнома­нітною програмою. До табору ми запросили теж і військову оркестру, що її диригент був великим прихильником нашого Пла­сту.

«У день самого свята зарання прибули делегації різних пла­стових частин з Ужгороду, Берегова, Мукачева, Виноградова, Ко­ролева, Буштина (Село-Пласт і новики), Тячева і Вел. Бичкова. Всі зібралися на дворі горожанської школи і звідтіля рушили походом на таборову площу, де відбулася дефіляда пластунів пе­ред пластовою старшиною. Св. Службу Божу відправив о. проф. Дмитро Попович. Співав пластовий хор під диригентурою бр. Оріпіка. По відправі о. проф. Попович посвятив пластові прапори ново-заснованих куренів. Це була перша таборова св. Служба Божа у Хусті.

Свято Весни у Хусті, 1932

Свято Весни у Хусті, 1932

«Перед і по св. Службі Божій відбувалися іспити, пл. гри, вправи та різнородні змагання. Військова капеля виступила з кон­цертом, на якім узяли участь сотки гостів. Була це перша більша пластова маніфестація українського пласту у Хусті, у якій з на­ми взяли участь теж представники жидівських і мадярських скавтів.»

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.