До дня Святого ЮріяОпікуна Пласту, 6 травня

Прапор куреня Целібат Мурлики був освячений на Соколі 9 липня 2011 року, в рамках відзначення 20-ліття ЦМ та дня народження патрона – Івана Чмоли.

Основна барва – жовта. На лівій стороні міститься відзнака куреня – Мурлика, в оточенні чотирьох святих воїнів, що зображаються в українській іконографії виключно на конях і є символом боротьби і перемоги добра зі злом, світла з темрявою, святості над гріхом.

Проект прапору ЦМ (УСП)

Проект прапору ЦМ (УСП)

Хори Успенського собору Печерського монастиря були прикрашені сюжетними композиціями зі зображеннями постатей святих. Із цих рельєфних шиферних плит збереглися дві симетричні композиції святих вершників. Вершники показані один навпроти одного, створюючи так звані антитетичні (дзеркально відображені) композиції, широко практиковані у світовому мистецтві.

У XII ст., коли актуальною стала проблема захисту країни, якій загрожували степові орди, відбулася своєрідна воєнізація святих, зокрема святих воїнів, котрі уособлювали ідею національного захисту держави. Такими священними прообразами ратної справи були зображені на першій плиті св. Георгій Каппадокійський і св. Федір Стратилат, на другій — св. Нестор (котрий вбиває гладіатора Лія) і св. Дмитро. Подібні композиції були поширені у мистецтві Середньовіччя, однак у київському варіанті вони засвідчують про власні художні ознаки монументалізму і поетизації.

Святі Георгій, Дмитрій, Федір Тирон та Федір Стратилат, що вшановувались християнством як святі мученики, з кінця ІХ-Х ст. стають патронами полководців, імператорів і воїнів, зображуються у військових обладунках з мечем і списом в руках, часом верхи, символізуючи перемогу християнства над язичництвом, добра над злом. Поява цих зображень у таких антитетично-геральдичних композиціях на фасадах центральних столичних храмів, ймовірно, мала захисний характер і відображала конкретну історичну реальність — усвідомлення наближення воєнної небезпеки. Культ святого Георгія-Юрія набув особливої популярності у ХІІ-ХШ ст. як патрон князів у їхніх ратних справах. Зображення святих воїнів цього періоду популярні в творах ужиткового та декоративного мистецтва, монументальних храмових розписах

Джерело: Крвавич Д. П., Овсійчук В. А., Черепанова С. О. Українське мистецтво. — Львів: Світ, 2004. — Т. 2

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.