Про те, що відомий науковець Микола Мушинка надіслав на адресу “100 кроків” дуже цінні та раритетні фото пластунів Закарпаття 1930-их років, ми писали раніше.
Сьогодні публікуємо ще одне фото з 1930-их років, що стосується пластування у с. Великі Лучки та організації структури Село-Пласту на Закарпатті.
Великі Лучки – село в Мукачівському районі. На сьогодні єдиним пластуном-сеніором з Великих Лучок є Михайло Шваб (1922 р.н.). Про своє пластування друг Михайло згадує у цьому фільмі (~30 хв).
Джерело: С. Пап-Пугач, “Пластовий Альманах“
У своїх початках пластовий рух обхопив собою тільки середньо-шкільну молодь. Щойно пізніше він перекинувся на село. Перший курінь селянських хлопців зорганізував учитель Дмитро Остапчук у Великих Лучках щойно 1929 р.
Тоді повстав на Закарпатті перший курінь Село-Пласту ім. князя Теодора Корятовича, який начисляв 120 членів.

Вчитель Дмитро Остапчук з пластунами, с. Великі Лучки, 1930. Фото з архіву акад. Миколи Мушинки, Пряшів
Того самого року учні Торговельної Академії у Мукачеві заложили гурток Село-Пласту у Підгороді коло Мукачева.
Спочатку для організації відділів Села-Пласту не було відповідних провідників, доки вони не виховалися у Пласті по містах.
Великий підштовх до організації селянської молоді в Пласті дав Юрій Шерегій-Грім, який в рр. 1931—1932 заснував кілька куренів Село Пласту на хустщині, а відтак на рахівщині. Йому до помочі ставали учителі народніх шкіл, що були виховані при Учительській Семінарії в Ужгороді. В тім напрямі багато писав визначний пластовий працівник, учитель Микола Вайда, який закликав народніх учителів зайнятися організацією селянської молоді у пластових відділах (див. Пластун, 1929, ч. 1, ч. 2 тощо).
*
Андрію, а можеш мені витягнути портрет Остапчука (або дуже якісне оце фото, я буду думати)?
так, звісно. самі фотки є кращій якості. є ще окреме фото Остапчука.
Супер! На жаль, Дмитро Остапчук поповнив перелік загиблих пластунів…
балакав з п. Миколою Мушинкою сьогодні. Він обіцявся надати інформації про Остапчука. А також, про все, що в нього може бути про історію Пласту. Буде знову в Ужгороді за 2 тижні.